Ce Spalatorie Preferati?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Mie Sep 23, 2009 8:54 pm

Acolo imi spal si eu masina si mi se par super profesionali oamenii am o intrebare astia mai fac carduri de fidelitate? ca stiam ca inainte faceau sau plateai 2 mil si iti spalai masina de cate ori voiai .

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Sep 23, 2009 9:16 pm

Nu stiu ce sa-ti zic, abia ce-am descoperit spalatoria . Am sa intreb data viitoare. 2 mil si spalai de cate ori vroiai pe luna? Daca da, suna bine! As tine-o mereu curata asa

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mie Sep 23, 2009 9:16 pm

confirm calitatea spalatoriei de langa romano-americana. costa 45 ron int-ext dar stai si pleci linistit si cu masina luna. si foarte important ca angajatii nu sunt tiganusi care cer spaga cat valoarea spalatoriei si au un supraveghetor care chiar isi face treaba.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Sep 24, 2009 1:36 pm

eu mi-o spal acasa (la curte la bunica de fapt) pentru ca nu am incredere in tiganusii de la spalatorii. Am primit de la prieteni de ziua mea un aparat Karcher (a fost cam 250lei de la Metro) si de atunci numai cu el o spal. Stie sa imprastie si spuma, nu la fel de densa ca la spalatorie, dar nah, si presiunea la apa e acceptabila. Asa pot sa o bibilesc cat vreau eu sa o ud pe toate partile, sa scot jegu de peste tot. Mi-am mai luat si un "aparat de polish" de la Selgros (cam 100lei) cu care o ceruiesc din cand in cand. Imi crese inimca cand vad ca face ploaia broboane pe eea si nu curge ca la rrestul masinilor din fata blocului. Ce mai caut acum sa imi iau e un clay bar sau "argila" penttru decontaminarea vopselei.

PS: caut parteneriat de afaceri: pui curtea la batatie si te alegi cu o spalare gratis si facuta ca lumea ) . Prefer sa spal si masina altcuiva dacat sa ma duc la spalatorii din astea ordinare

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Joi Sep 24, 2009 2:57 pm

@metal_militia

Si eu am un aparat din acela Bosch de 100bari parca. Mi s-a parut cam slabuta presiunea apei iar cu spuma cum ai facut? Are un recipient separat banuiesc, pentru ca al meu nu are deci nu cred ca arunca si cu spuma .

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Sep 24, 2009 5:15 pm

se scoate "mustiucul" sau varful de la pistol si cand e ala scos scoate spuma cand e pus scoate apa sub presiune. Spuma o ia din printr-un furtunas cu un filtru in capat care se baga in bidonul de sampon. Eu folosesc acu sampon Karcher (aprox.60lei) dar nu prea imi place...o sa caut altceva mai bun cand se termina.

Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Dum Sep 27, 2009 3:34 pm

Am vorbit acum 2 zile cu seful de la spalatoria de la Delta elecronics si mi-a zis ca ei nu au avut nici o data chestia asta cu 2 milioane si speli masina de cate ori vrei timp de o luna:(

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Dec 19, 2011 10:50 am

Salut.

Eu spal masina pe strada Ritmului la spalatoria EUROTUNELCARWASH sau la Baneasa la CONCORSO . Spalatorii exceptionale , produse foarte bune atat pentru exterior cat si pentru interior.


Fata de alte spalatorii , la masina mea , la 2.0 DID se vede diferenta. In toate privintele.


Radu

Avatar utilizator
c6t9
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 01, 2010 10:33 pm

Mesaj de c6t9 » Dum Dec 25, 2011 7:32 pm

Poate mă duc și eu la Eurotunel aici, am auzit lucruri bune despre. ?n rest, am aceeași atitudine precum colegul de mai sus, silă maximă pentru spălătoriile de colț, așa cum eu și ei. Aveam o spălătorie preferată, dar s-a ?nchis.

Mașina mi-am spălat-o singur ?n Franța (altă alternativă nici nu era) și mi-a plăcut ideea, deși ?n bani e scump (oarecum, vreo 10-15? total). Ai la dispoziție o ?nmuiere pentru gros (unde mă duceam numai eu, pentru că mașinile lor erau spălate des și nu trebuia dat nimic gros jos) cu instalație identică cu cea din spălătoriile mari (șansele să te uzi sunt minime și presiunea e mare) și apoi o poți băga la periile automate (care sunt de mare calitate, nu strică vopseaua).

Există și la noi chestii similare?

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Dec 27, 2011 6:20 pm

ai mei stau la curte si o spal cu aparat cu presiune, imi ia mult timp, ma dor mainile etc iar daca n-am timp, o spal undeva intre cal calarasi si decebal, prima pe partea stanga. cand aveam clio, isi terminau treaba in 30 min (int si ext), cu lancer, asteptand un ciubuc mai mare, isi bat mai mult capul. norocul este ca-i cunosc de 6 ani astfel ca ma trateaza altfel. cea mai buna spalatorie am gasit-o pe centura sloboziei - dupa spalat exterior, sar pe ea vreo 3-4 pers si o lucesc cum trebuie iar ciubucul este cat la o singura pers la bucuresti. mi-a placut ideea ca foloseau jet de aer, acum 4-5 ani (inclusiv cand am fost ult oara, acum vreun an). oricum, nu pot spune ca ma incanta vreo spalatorie anume, asta avem, asta folosim.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori