Ce Spalatorie Preferati?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
alinutza-colt1.5
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 20, 2011 9:01 pm

Mesaj de alinutza-colt1.5 » Joi Ian 19, 2012 4:30 pm

Buna,

cand am timp ma duc si spal masina la Eurotunel pe Ritmului. Sun ok baietii si o fac bine si in interior. aici stai putin mai mult pt ca, in exterior in 5 minute este gata. imi place ca au substante bune.....

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Ian 19, 2012 4:56 pm

Nu stiu daca ati auzit/vazut spalatoriile RBC.
Au si statii de GPL si sunt una in partea de sud a Ploiestiului si una in Valenii de Munte.
O statie de GPL a lor este si la intrare in Comarnic.

Nu stiu daca mai exista si in alte oras, dar stiu ca e vorba de o fransiza frantuzeasca, parca.

Oricum, baietii/fetele de acolo sunt profesionisti/e si cu 35 lei speli interior + exterior (fara spaga). Avantajul e ca nu iti muta masina pentru interior si la ei am vazut prima data (acum multa vreme) ca folosesc pistolul cu aer sa sufle apa ramasa prin fantele de la usi, faruri, de pe jante, oglinzi, etc.

Avatar utilizator
mariancirita
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 03, 2012 10:12 am

Mesaj de mariancirita » Vin Feb 03, 2012 11:39 am

Eu o spal de obicei la EurotunelCarwash si sunt foarte multumit. Decat sa ma duc la spalatoriile de la cotul strazii ami bine platesc putin mai mult si sunt mai multumit.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Mar 20, 2012 8:15 pm

Am spalat si eu azi masina la o spalatorie mai de cartier din zona aparatorii patriei si am fost complet nemultumit. Toata caroseria a ramas patata ca niste pistrui nustiu de la ce dar cred ca sunt depuneir din natura care nu s-au luat, daca dau cu unghia se iau. A dat cu spuma(foarte putina si foarte diluata) direct pe ea fara sa ii dea un jet de apa inainte apoi patronul incepea sa ma braileasca ca are nustiu ce solutie de degresare dar mai costa 10 Ron etc. Am refuzat am platit 25 Ron int+ext. Nu ma mai duc in viata mea la ei.
Imi recomandati va rog si mie o spalatorie buna in bucuresti preferabil in zona de sud-est.
Vad ca unii au spalat masina la eurotunel si au fost multumiti dar eu as evita spalatorie cu perii rotative ca am auzit multi care au iesit cu masina plina de zgarieturi si un alt motiv eu am lipit antena cu superglue asa ca nu cred ca o mai pot da jos intreaga.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Mar 26, 2012 11:12 am

Salut.

Inainte de a duce masina la EUROTUNEL o spalam la AGIP la trafic greu . La Agip, o spala cu perii. Iar dupa cateva spalari max 3 spalari acolo, apareau urme fine pe capota de negreala, sau efectiv pete . Uneori, dupa ce am spalat acolo si am ajuns acasa am vazut si urme de clei. De atunci nu o mai spal acolo.

La EUROTUNEl, desi are perii sunt ok, o spal acolo de cateva luni bune si nu a ramas nimik pe ea. Plus ca, inainte de a intra in tunel o spala baietii , o degreseaza iar solutiile care dau pe masina sunt mai mult de cat bune. In comparatie cu cele de cartier spalatoriile care in genereal dau cu Mafra sau alte chestii aici chiar se vede diferenta, si la spalat interior sau exterior.

Iar daca vrei altceva si mai bun, du te la Concorso pe Bd Aerogarii. Acolo este singura spalatorie care nu foloseste perii, o spala si o usuca fara perii. Este ceva mai scump, dar se vede diferenta. Mai ales la culoarea si la faptul ca praful, nu se mai depune asa repede pe ea.

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Lun Mar 26, 2012 3:18 pm

Pt cei care stau in Galati , eu recomand AD Garage , la Reprezentanta Hyundai Autouniversal . Serviciile sunt ireprosabile , pleci cu masina ca noua de acolo . Au tot felul de servicii , si dupa ce fetele termina de spalat masina , mai vine o tanti supracontrol si daca e ok , iei masina . Daca tanti la supracontrol nu e multumita , se reface inca o data operatiunea . E mai scump decat la restul spalatoriilor din Galati , de ex Ext cu spuma activa si ceara este 21 lei , iar Int + Ext spuma si ceara + portbagaj este 45 de lei . Cam piperat pt Galati , insa cand pleci din spalatorie masina luceste si nu ai nici o picatura de apa pe ea , ti-o sufla cu aer sub presiune inainte sa ti-o predea peste tot unde poate ramane apa ( oglinzi , aparatori , manere , etc ) . Eu recomand , spal masina acolo de ani buni si nu am plecat nici o data nemultumit .

Avatar utilizator
bLaZeJrr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 10:04 pm

Mesaj de bLaZeJrr » Mar Apr 17, 2012 12:58 am

Deobicei frecventez spalatoria din IFR ( Intersectia fara rost ) , nu pot spun ca serviciile sunt perfecte dar sunt de parere ca fetele nu sterg calumea masina dupa ce dau cu ceara fapt ce favorizeaza depunerile de praf foarte repede ( 30 de minute - 1 ora ) in cazul meu .
Iar cu apa , folosesc si ei aer din compresor dar dupa ce plec se prelinge pe masina de la oglinda , maner , capac rezervor si eleron .
Voi incerca si la cei de la AD Garage sa vedem ce servicii presteaza ei . Legat de pret , cel ce doreste ca masina lui sa arate bine dar prefera sa stea pe scaun si sa nu o faca el insusi frumoasa , va fi dispus sa scoata o suma de bani din buzunar , marimea sumei reprezinta dragostea fata de masina !
Respect !

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Apr 17, 2012 8:56 am

bLaZeJrr @ Incerca fara retineri spalatoria de la AD Garage , eu ma intalnesc acolo de ani de zile cu aceeasi oameni deci si-au pastrat clientii prin calitate . Cat despre pret , sunt de acord cu ce spui tu . Oricum , in general calitatea costa asa ca ...

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mar Apr 17, 2012 9:52 pm

In Brasov cine recomanda o spalatorie buna?

Avatar utilizator
bLaZeJrr
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 07, 2012 10:04 pm

Mesaj de bLaZeJrr » Vin Apr 20, 2012 3:31 pm

Master4Mariners@ Ai avut dreptate , chiar acum 1 ora am fost acolo si am spalat masina , nici un repros . Interior-exterior cu ceara manual 33 de lei , nu a fost chiar asa scump chiar mi s-a parut ieftin .
Recomand AD Garage in Galati , seriozitate si eficienta !

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator