Ce Spalatorie Preferati?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Mai 17, 2009 2:04 am

Cred ca ar fi interesant sa vedem aici cat mai multe opinii vis-a-vis de spalatoriile auto la care mergeti.

Eu de ex, in lipsa totala de inspiratie prima oara dupa ce am luat masina am fost la o spalatorie mai mica in ideea ca n-or sa fie f aglomerati si ca s-or stradui sa faca treaba cum trebuie pentru a castiga clientela. Mai rau de-atat nu m-am putut insela, am asteptat aproape o ora si au facut o treaba de toata mantuiala. Nu retin exact numele, dar cred ca e vb de "Auto Sel". Spalatoria e in CUG, pe str. Tudor Neculai.

Apoi am fost la Autoned de cateva ori, am fost destul de multumit, insa la un mom dat unul din tipii de acolo nu a mai lasat spuma activa sa isi faca treaba si s-a apucat sa o intinda el cu o perie pe masina. Am fost o singura data si la K9, am fost multumit insa locatia nu ma avantajeaza f tare.

De curand am inceput sa merg la Blue Sky (in Metalurgie). Sunt multumit de serviciile lor, mai ales de felul in care usuca masinile, niciodata nu a trebuit sa mai dau si eu cu carpa dupa ce ajung acasa pentru ca pana sa ajung s-a scurs apa infiltrata pe nu-stiu-unde.

PS: pentru doritorii din Iasi, pot lua bonuri pt spalare, costa 16 lei (interior+exterior), spalatoria are contract cu A.C.S. Crazy Drivers.

PPS: noul meu nr de inmatriculare nu are legatura cu numele spalatoriei

Avatar utilizator
andrei.pex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 03, 2008 11:03 pm

Mesaj de andrei.pex » Dum Mai 17, 2009 3:37 am

Eu unu prefer spalatoriile de "colt de bloc" desi sunt putin mai piperate ca tarif decat la benzinarie sau...stiu si eu...cine stie ce minutie tehnologica in materie de spalatorie care nu face treaba mai deloc ( o uda putin acolo si aia e). E o spalatorie pe la mine prin zona "colt de bloc" super ok unde sunt client fidel , unde, cu o suma destul de modesta ( zic eu ) iti face luna masina si interior si exterior, baga aspiratoru chiar si in portbagaj. Eu cel putin nu am incredere in spalatoriile automate...nu stiu ...imi par dubioase periile acelea care tot dau tarcoale masinii

Avatar utilizator
DarkAngel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 06, 2009 7:30 pm

Mesaj de DarkAngel » Vin Iun 26, 2009 8:37 pm

In Constanta va recomanda sa mergeti la spalatoria auto Ambient. Am fost mai la toate spalatoriile renumite pentru profesionalism dar cei mai buni sunt aici la Ambient. Mitsu meu este de culoare Amethyst Black deci va dati seama ca se vede tot, fiecare zgarietura, fiecare picatura de apa, fiecare particula de praf . Nu m-au dezamagit niciodata. M-am imprietenit cu Vilma si Ionut de la boxa nr. 4 si inainte de a ma duce la spalatorie ii sun iar ei imi fac "programare" in caz de sunt aglomerati. Folosesc solutii profesionale de la Ma-fra, piele de caprioara, compresor cu are pt a usca suprafetele greu accesibile ex. in spatele oglinzilor, etc.. Pretul este putin cam piperat 22 lei pentru exterior si 10 lei interior + bacsis-ul aferent , dar merita. Vara au program nonstop. Nu am gasit numele strazi asa ca pun o poza cu locatia
Fişiere ataşate
57.jpg
57.jpg (418.07 KiB) Vizualizat de 6303 ori

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Sâm Iun 27, 2009 9:02 am

QUOTE (DarkAngel @ Jun 26 2009, 08:37 PM) In Constanta va recomanda sa mergeti la spalatoria auto Ambient.
Vara au program nonstop.

Good to know pt cei ce vor merge vara asta pe litoral...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Iun 27, 2009 9:28 am

Ploaia. Dupa ce a reusit un idiot sa imi rezolve capota cu prostia aia de la jet, am optat pentru .... ploaie. Mai ieftina, si daca e mai serioasa, e chiar eficienta. Masina statuse in praf crunt (deh, treceau camioane la furat de lemne). Am culoarea stone grey, deci culoare destul de inchisa. Masina se facuse aproape alba de la praf. Dupa o ploaie serioasa arata ca noua. Cand te apropiai mai mult de ea, vedeai stropii de ploaie uscati, dar mi se rupe. Eu nu mai dau 12-15 RON sa o loveasca si sa imi faca panze de paianjeni pe ea......

Masina asta am spalat-o si in Turcia. NU se compara serviciile de acolo cu rahaturile de aici. Si vorbesc foarte serios. Daca o mai spal, o sa o spal cand merg iar in Turcia

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Iun 27, 2009 10:00 pm

Driverx, stai la casa sau la bloc ?
Poti lua un aparat cu presiune si numai ai nevoie de ploaie sau spalatorii auto . Mai ales ca nu esti pretentios ca se mai vad niste urme.
E o idee buna , ca dupa ploile astea se anunta seceta si nu o poti lasa asa pana la toamna sau pana la prima zapada.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Iun 27, 2009 10:46 pm

La bloc. Si jucariile alea de aparate cu presiune nu se compara cu cele din spalatorii. Mi-am spalat Logan-ul la cineva care sta la casa si are ceva jucarie dinasta Bosch. M-am udat tot, am stat o groaza de timp sa o spal (bine, era JEGOASA, juma din masa ei era formata din noroi adunat ).

So....NU mai spal masina. Mai merg doar in benzinarie sa mai curat geamurile.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Sâm Iun 27, 2009 11:01 pm

Sa nu zica "lumile" ca ti-ai luat lansator si nu ai bani s-o speli .
Eu zic ca isi fac treaba bine acele aparate . Chestia e ca trebuie unul mai mare ca presune , ca cele din clasa superioara .
Adevarul e ca dureaza ceva mai mult s-o speli , neavand indemnarea celor care fac zilnic asta , dar se mai datoreza si faptului ca acord mai multa atentie fata de cei din spalatorie .
Daca faci un calcul, o sa vezi ca iesi mai scump s-o speli acasa , dar cu scule necesare , esti mai multumit .
Eu daca as avea avantajul de a locui la casa cu propria curte , as face treaba la interval de 2 zile .
Daca o speli prima data, dupa care dai doar un jet periodic , o sa stea mereu curata sau cel putin va da impresia .
Imi plac masinile negre ,sau mai nou vopsite negru mat, dar nu stiu daca as mai alege culoarea asta, locuind inca la bloc.

Te-ai suparat rau pe masina sau asa ai fi procedat si cu alta ?

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Iun 27, 2009 11:30 pm

Nu e vorba de bani. E scarba mai mult. De maimutele din spalatorii si de masina asta

Oricum, sper ca intervim si clujenii si zic cam care ar fi spalatoria cea mai buna din Cluj. Eu mult timp mi-am pus speranta in aia de la Mercur, dar aia mi-au remodelat capota la lansator...

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Mie Sep 23, 2009 6:59 pm

O spalatorie foarte buna in Bucuresti este cea de la delta electronic. Adresa: Bd Expozitiei nr 1-3, Sector 1, Bucuresti
zona Hotel Sofitel (langa Universitatea Romano-Americana).

De ce zic foarte buna? Cred ca este singura spalatorie pe care am vazut-o unde masina iti este data cu un jet de aer dupa ce este stearsa cu pielea de caprioara. Probabil ati remarcat ca dupa ce va este stearsa masina cu pielea de caprioara, ea pare uscata insa mai ramane apa in mici portiuni (ex: oglinzi, faruri/stopuri, etc), apa care la un moment dat se scurge toata si lasa pete (cel putin la o culoare pretentioasa precum negru). Aici, la delta, dupa ce masina e stearsa, baietii mai baga si un jet de aer prin portiunile problema si sterg iar apa care a iesit. Eu cel putin sunt foarte pretentios

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori