Intretinere si curatare

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
mariusmitsu
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 31, 2020 1:22 pm
Contact:

Intretinere si curatare

Mesaj de mariusmitsu » Joi Apr 09, 2020 9:38 pm

Salutare tuturor,

Am deschis acest topic ca sa impartasim cunostinte despre intretinerea si curatarea masinii, voi cum va ingrijiti masinile ? Ce solutii recomandati pt ingrijirea masinii acasa? Ati avut contact cu vreun atelier de detailing si daca da ce impresie v-a lasat? Ce operatiuni ati facut la atelier?

Sunt interesat ca pe viitor sa ii dau un polish la masina si eram interesat daca chiar merita sa merg intr-un atelier de detailing sau ar fi mai bine sa ma orientez catre un service auto sau vopsitorie auto?
va multumesc

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Intretinere si curatare

Mesaj de Vic* » Dum Apr 12, 2020 9:34 am

Eu am apelat odata pentru o curatare a tapiteriei la o spalatorie auto. Pretul a fost acceptabil, dar din pacate calitatea curatarii a fost sub asteptari. La inceput tapiteria a aratat foarte bine, dar dupa vreo 2 saptamani a inceput sa arate albicioasa, iar atunci cand scapai apa sau prindea putina umezeaza ramaneau un feld e pete albe.

Din ce am citit ulterior pe internet probabil nu a clatit foarte bine tapiteria dupa ce a pus solutia de curatire. Asa ca ai grija cu atelierele de detailing sa cauti unul cu multe recomandari.
Referitor la polish, nu stiu daca se merita pe drumurile noastre sa investesti in asa ceva. Probabil nu o sa tina foarte mult la cate animale sunt in trafic si la cat praf si pietre sunt pe drumuri. Dar in cazul in care vrei sa faci asa ceva recomand sa mergi la un profesionist.

O alta chestie care mi se pare buna si merita investitia e o folie pe faruri. Te scuteste de polishuri succesive sau inlocuit faruri. Eu am de 4-5 ani si probabil ca am sa o schimb anul asta ca deja nu mai rezista, iar cei care au montat-o ziceau ca garanteaza 2 ani. Deci si-a facut treaba mult mai mult decat era nevoie.

mariusmitsu
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 31, 2020 1:22 pm
Contact:

Re: Intretinere si curatare

Mesaj de mariusmitsu » Lun Ian 18, 2021 5:19 pm

Am fost cu o masina la cei de la High class detailing. Transformarea a fost totala, cautati pe google si pe facebook, baietii nu fac rabat la calitate deloc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori