SPALATORIILE AUTO

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Oct 11, 2011 9:18 pm

un coleg a cumparat vreo 10 cupoane de reducere la o spalatorie de pe strada dragusin deleanu nr 1a ( este chiar la intersectia cu doamna ghica vis a vis de ansamblul Planorama)
am spalat masini personale, masini de serviciu, dar:
-numarul de cupon nu mai era valabil;
-daca mergeai acolo cu masina direct, spuneau ca nu au timp ca au programari, etc;
- daca dadeai telefon (altul decat cel din cupon) te programau cam cand vroiau muschii lor exact cand nu puteai tu;
- la ultimul cupon mi-am spalat chiar masina mea, am fost acolo odata nu mi-au spalat-o ca nu aveau timp si dupa aceea am sunat cred ca de 3 ori pana am reusit sa o spal. la un moment dat la telefon m-am enervat si le-am spus ca este a nu stiu a cata oara cand sun si mi-au spus: "ei au facut oferta sa-si faca reclama nu sa-mi spele mie masina". n-am inteles fraza asta, eu stiu ca un client multumit recomanda la randul sau alti clienti.
spalatoria, cu doua rampe, i-as da un 6 la spalat, baietii de acolo ca de obicei se urneau cam greu sa spele masina, la bacsisuri de 5, 10 lei comentau intotdeauna, desi spalatoria era o "dugheana" si 10 lei bacsis mi se pare mult prea mult pentru ce faceau ei.
ulterior am aflat ca spalatoria este a lui Merlan ( cei care au legatura cu bucur obor, stiu despre cine vorbesc )
In concluzie, nu recomand spalatoria fara nume de pe strada dragusin deleanu nr. 1a, de la intersectia cu doamna ghica vis avis de planorama.

Avatar utilizator
AvionarU
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Mie Apr 21, 2010 12:47 am

Mesaj de AvionarU » Vin Oct 21, 2011 5:04 pm

Spalatorie foarte buna, mai nou usuca masina si cu jeturi de aer sa nu mai faca stropi- Grigore Moisil nr 36, langa Bamboo (Spalatorie Ecologica Tei). int + ext + ceara- 25 lei. Si restul serviciilor sunt ca peste tot ca pret. 7 Rampe, multi spalatori, patronul si supraveghetoarea atente, tot timpul cu chef de munca, deschis in cel mai rau caz pana la 10-11 noaptea. Vara chiar si la 2-3 dimineata am spalat acolo.
Pt clienti exista o "cusca" din termopan de unde poti sa vezi toate masinile si mai in spate un salon separat cu A/C, apa, scaun de masaj, TV, wireless, etc, foarte curate (canapea de piele gen).

Acum si-au deschis si o vulcanizare, deci merge pt interventii rapide la roti, o presiune, o maslina o atentie

Foarte mult timp am spalat la ei si au fost ireprosabili de fiecare data.

Alta spalatorie foarte buna este pe Fizicienilor - cea care are o casa cu etaj deasupra. Acolo o spala bine de tot, preturi mici, diverse oferte. Deasupra spalatoriei e un salon cu biliard, tenis de masa, sucuri etc si un LCD mare unde se vede tot ce se intampla in spalatorie. Iar, foarte civilizat, recomand.

Pt spalari urgente, pe Nerva Traian aproape de Dambovita, spalatorie non stop, servicii decente, preturi un pic mai mari decat media. Statia de autobuz de vis a vis se numeste "Scoala nr 3" parca.


La Liberty center pe diagonala cu mall-ul in intersectie - spalatorie care nu arata foarte bine pe dinafara, dar are servicii bune pe dinauntru - i-am descoperit printr-un cupon primit cadou si uite ca dupa ce am fost, ii pot recomanda (spre deosebire de experienta lui Nini). Chiar si obositi dupa cateva sute de masini, faceau fata.

Soseaua Alexandriei la iesirea din Bucuresti - e o spalatorie cu doua "rampe" langa o casa, pe stanga cum iesiti din oras. Preturi f. mici acum cateva luni si daca n-au frecat-o de ma plictisisem eu.

Spalatoria de pe Expozitiei, dupa ce treci de Agronomie, vis a vis de poarta D in Romexpo (intrarea catre dealeri Honda, Mitsu, Tiriac Auto affils etc). Spalatorie cotata mai "deluxe", am spalat de 3 ori acolo, pur si simplu impecabili si profesionisti, dar preturi mai mari (ultima oara parca am dat 40 lei pe int+ext).

Nu am dus masina pana acum in Pipera/Otopeni, unde stiu ca sunt spalatorii de-astea mai cu motz, orientate catre detailiing. Daca recomanda cineva una, multumesc, sunt interesat.

Avatar utilizator
Digi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 12:35 pm

Mesaj de Digi » Mar Noi 01, 2011 10:20 am

QUOTE (AvionarU @ Oct 21 2011, 04:04 PM) Spalatorie foarte buna, mai nou usuca masina si cu jeturi de aer sa nu mai faca stropi- Grigore Moisil nr 36, ...


Chiar ma intrebam daca ai ajuns si pe aici.

Avatar utilizator
exxpertdetailing
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 03, 2011 10:58 am

Mesaj de exxpertdetailing » Sâm Dec 03, 2011 11:06 am

QUOTE (zimbet @ Dec 6 2008, 09:42 AM) Am avut si eu o data probleme cu muncitorii de la spalatoria auto, dar am rezolvat-o usor (nu vroia sa-mi spele masina caci aveam nr de moldova - nissan '98)...

1. Am observat ca daca nu le dai bacsisi mari, ar putea sa nu-ti mai spele masina data viitoare...

2. Un client ia dat circa 1,5RON bacsisi si muncitoru ia aruncat banii pe jos (de parca ia dat 5bani)... Cad a vrut sa-i ridice stapanu, ala ia calcat si a incercat sa-i rupa... Supervizoru nu a reactionat nicicum... Cand a dat sa pleca clientu ala ia scuipat masina si cat pe ce sa-l loveasca pe client... si logic... multe-multe injuraturi...

Mii interesant cum se poate lupta cu astfel de situatii...
+ la toate astea - toti le spala ffffffffffffffffffffffffffffffoarte NASHPA...

cum altfel decat schimband spalatoria? daca asta e comportamentul lor, nu poti sa ii schimbi pe ei, dar poti gasi oameni mai atenti si cu un comportament mai profesional, parerea mea
chiar daca trebuie sa merge 2 km mai departe
eu cred ca unii se bizuie prea mult pe acceptarea de catre altii a tuturor grosolaniilor, si de asta se poarta asa

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori