Cu ce solutii curatati interiorul?

Totul despre tehnicile si solutiile pentru intretinere si curatire
Avatar utilizator
andrei_dorneanu2003
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:47 pm

Mesaj de andrei_dorneanu2003 » Joi Iul 31, 2008 1:45 am

Salve all

intrebarea este cea din topic. Am un Lancer 2008 si simt nevoia unor produse de curatat interiorul. Din experienta cu cealalta masina, pe cei de la spalatorie nu ii las decat sa spele covorashele si sa dea cu aspiratorul. Nu vreau carpa aia a lor, cu apa si urme de silicon prin masina mea.

voi ce solutii ati gasit pentru a curata totul? Mentionez ca in principal ma intereseaza o solutie tip servetele pentru volan, schimbator de viteze si consola centrala.

Pana acum cele mai bune s-au dovedit servetelele cu alcool de mi le dau aia in punga cand cumpar shaorma.
Dupa ele am incercat...servetele de maini de la farmacie...infecte...lasau in urma spuma alba...si abia se mai curata "rezultatul"
apoi...servetele de geamuri...am zis ca astea, la naiba, nu pot sa faca mari pagube. Pe dracu. Sunt unele italienesti luate din hipermarketul Carrefoure, de la raionul cu ustensile pentru masina. Am avut noroc ca intai le-am testat pe un geam. L-au naclait pur si simplu. Am si martori la faza asta. Am avut noroc ca mai aveam ceva cillit sau alt produs pentru geamuri pe acasa, si m-am dus, am luat pulverizatorul, niste lavete de hartie, si am curatat geamul de urmele mizerabile ale servetelului italienesc special pentru geamuri. Daca este permis...voi reveni cu marci...dar vreau confirmarea vreunui admin.

as vrea sa gasesc ceva cu care sa curatz bordul in liniste. Nu vreau bureti siliconici. Vreau un produs care sa il lase asa cum era, doar ca mai curat. Nu vreau luciu, nu vreau solutii minune.

Ma puteti ajuta?

Avatar utilizator
andrei_dorneanu2003
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:47 pm

Mesaj de andrei_dorneanu2003 » Joi Iul 31, 2008 1:49 am

aspiratoarele alea mici de masina cum sunt? merita banii?

ca as simti nevoia de unul dintr-asta...fumez in masina si ramane scrum, intra praf, iar cu aspiratorul as face curat usor, pentru ca imi place sa arate la interior impecabila. ca eu pe ala il vad. Si pitipoanca din dotare, tot pe ala.

si ce servetele de geamuri sa folosesc? am avut unele de la Total, dar au dezavantajul ca se usuca in pachet in vreo 3 saptamani. Sau cel putin ale mele asa au reactionat.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Iul 31, 2008 8:34 am

Eu iti zic cum am facut eu. Cand am luat masina, plasticul din interior nu imi era deloc placut la atingere. Am cumparat un silicon 2+2 Cherry si am dat peste tot pe plastice cu el. Recunosc ca nu imi place siliconul la atingere si nu il folosesc in mod regulat. De atunci au trecut 4-5 luni si am mai sters praful doar cu carpa uscata. Mai folosesc siliconul respectiv doar in locurile unde de obicei raman urme de la picioare (partea inferioara a fetelor de usi, plasticele de pe praguri, etc).

Legat de aspiratoarele alea mici, nu stiu cat de accesibile sunt in locurile inguste. Eu folosesc unul mare normal si sunt multumit. Daca stai la bloc e mai util unul mic.
Succes

Avatar utilizator
n3utryn0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 26, 2008 6:22 pm

Mesaj de n3utryn0 » Joi Iul 31, 2008 9:50 am

Eu am aspirator din ala mic .....si mom sunt multumit de el ...normak k e mai putin puternic ..dar eu zic k merita dct sa te cari cu firu pana afara pt unul mare ..( eu stau la bloc ..si da e mai practic unul mic ..).....asa k eu sunt multumit cu ala mic auto e ff usor de folosit dar lasa de dorit la putere...dar dc tragi linie merita ...
_________________
Waiting for Mitsubishi Lancer 1.5 M/T Invite Amethyst Black...AMR 15 zile

Avatar utilizator
andrei_dorneanu2003
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:47 pm

Mesaj de andrei_dorneanu2003 » Joi Iul 31, 2008 7:57 pm

merci de raspunsuri

dar...eu nu inghit siliconul pe plastic. e o parere personala. ii da un luciu care nu imi place deloc. o singura data l-am folosit, si a fost o idee buna...dar atunci era vorba de pedale. le spalasem frumos, si am vrut sa ramana negre, asa ca un burete cu silicon le-a ajutat sa fie asa cale de ceva luni. o sa vad unde si pe ce plastice "invizibile" voi putea testa. cred ca pe spatele cuvei din portbagaj.

da...stau la bloc...nu pot cara aspiratorul pana in fata blocului, sa arunc un fir pe geam si sa ma apuc de curatat. e un bloc tihnit, de militari retrasi sau nu. lumea se cunoaste, sunt doar 4 etaje, s-ar uita la mine ca la o lichea. : asa ca trebe din alaa micul. numa ca mi se par chinezisme ieftine (stiu ca chinezism ieftin e pleonasm ) si nu par fiabile. dar, la naiba...trebuie ceva. e praf in masina, sunt urme de scrum.

pana la urma insa...in afara de silicon, cu ce stergeti volanul si bordul?
pielea si plasticul?

Avatar utilizator
n3utryn0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iun 26, 2008 6:22 pm

Mesaj de n3utryn0 » Joi Iul 31, 2008 8:16 pm

andrei_dorneanu2003 dap asa este majoritatea aspiratoarelor auto din comert sunt niste chinezisme ...dar eu iti dau un sfat ...cel putin eu am gasit ceva mai bun ...daca tot stai in militari eu am gasit la metro de acolo ( stau in crangasi deci tot pe langa tine ) un aspirator auto care cel putin mie mi se pare destul de solid si nu e chinezist ....e vb de unu asp auto black&decker ...e/era in jur de 1oo de ron ....eu d'ala am si sunt multumit de el ...( de 100 de ron iti iei 3 d'alea chinezesti ...dar decat sa schimb 3 intr-un an mai bine 1 si bun ..... ) ti-l recomand ...dar nu stiu daca il mai au ...dar daca esti in trecere poti sa intri si sa vezi ....e gri cu portoceliu si are 2 dungi albe pe el ... :wink:

Avatar utilizator
Cristi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 02, 2007 10:34 am

Mesaj de Cristi » Vin Aug 01, 2008 12:00 am

QUOTE (andrei_dorneanu2003)pana la urma insa...in afara de silicon, cu ce stergeti volanul si bordul?
pielea si plasticul?

exclus siliconul pentru ca imbatraneste materialul.
pentru interior solutii de la Automagic.
http://automagic.ro/Revitalizatoare-si-protectoare.php

sunt cele mai bune!

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Vin Aug 01, 2008 12:05 am

Eu adun praful doar cu pronto pamatuf iar cand e cazul, mai sterg interiorul cu o carpa umeda.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Vin Aug 01, 2008 12:58 am

Recomandare: oricit de scump ar fi un apirator de masina, nu trage calumea! Mergeti la orice benzinarie respectabila, dati 1 leu si folositi aspiratorul de acolo.
NU folositi silicon pe bord si/sau pedale ca v-aluneca toate cele pe urma!

Avatar utilizator
andrei_dorneanu2003
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 04, 2008 2:47 pm

Mesaj de andrei_dorneanu2003 » Vin Aug 01, 2008 1:18 am

QUOTE (Marty)Recomandare: oricit de scump ar fi un apirator de masina, nu trage calumea! Mergeti la orice benzinarie respectabila, dati 1 leu si folositi aspiratorul de acolo.
NU folositi silicon pe bord si/sau pedale ca v-aluneca toate cele pe urma!


merci..buna ideea cu aspiratorul de benzinarie. dar..uneori mai ies la masina in wk. cand ma plictisesc prin casa. si cred ca o jucarie ar fi utila. in rest...corect...alea din benzinarii sunt aspiratoare adevarate

si..sa stii ca am incercat siliconul pe cele 3 pedale cu oarece rezerve. aceeasi idee. aluneca piciorul.dar, sincer..nu a alunecat. : insa nici nu as da cu silicon in alta parte prin masina

Scrie răspuns

Înapoi la “Intretinere si Curatare”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori