Oglinda Retrovizoare Cu Efect Antiorbire?

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mar Sep 27, 2011 4:45 pm

Salutare!

Intrucat nu am gasit un alt topic in care sa se discute problema aceasta, am descis eu unul nou. Daca totusi mai exista o discutie pe aceasta tema, rog un moderator sa inchida topicul acesta.
Despre ce este vorba: am un Lancer din iulie 2011 la care, rasfoind "Manualul proprietarului", am descoperit ca scrie ca ar avea oglinda retrovizoare interioara cu reducerea efectului de orbire. Iata ce scrie in manual, la 4-12: "Maneta de la baza oglinzii poate fi folosita pentru a regla oglinda astfel incat sa se reduca efectul de orbire cauzat de farurile vehiculelor din spate, la deplasarea pe timp de noapte". Maneta respectiva are doua pozitii: 1-Normal si 2-Antiorbire.
Acuma, desi ma asteptam sa fie asemenea altor oglinzi cu efect antiorbire, adica sa isi schimbe nuanta ca ochelarii heliomatici, totusi maneta respectiva nu face altceva decat sa schimbe pozitia oglinzii. Practic, daca te orbeste careva, actionezi maneta si schimbi pozitia oglinzii. Facand asa, scapi de lumina suparatoare a celui din spate, dar, implicit, nici nu mai vezi nimic in oglinda (decat plafonul propriei masini). Este, de fapt, un fel de anulare temporara a oglinzii.
Intrebarea mea este: avem oglinda retrovizoare cu antiorbire, sau e doar o solutie de genul "decat sa te obosesti tu ferindu-te de farurile orbitoare, mai bine schimbi pozitia oglinzii"?

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Sep 27, 2011 5:08 pm

La orice masina cand dai de maneta aia vezi plafonul. Ziua. Noaptea vezi ce ai in spate, dar cu intensitatea luminoasa mult micsorata. Si ziua vezi in spate, dar mai slab. E ok.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Sep 27, 2011 5:59 pm

in pozitia antiorbire, vezi in oglinda doar farurile masinilor din spate, si cam atat, eu o folosesc doar pe drumuri din afara oraselor cand nu am nevoie de oglinda retrovizoare decat sa vad masina care circula in spatele meu.
sunt si oglinzi electrocrome, care au senzor de lumina si se intuneca automat cand "simt" farurile in spate.
nu stiu daca se gaseste sa iti montezi ulterior pt ca este complicat cu prinderea in parbriz, plus ca ii trebuie alimentare cu curent.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Sep 27, 2011 6:42 pm

Asa este cum zice Alex44. Si pe mine cand ma orbeste un taran cu xenoane aftermarket sau cu farurile reglate in luna dau de acea clapeta iar apoi dupa ce ma depaseste ii bag faza lunga cat mai mult timp posibil. Era mai bine daca era o oglinda heliomata dar pe mine nu maderanjeaza asa mult acest lips.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mar Sep 27, 2011 8:01 pm

Ok, merci de raspunsuri. Adevarul este ca nu am stiut eu sa o folosesc. Dar in seara aceasta ii fac proba
@nini Nu cred ca ar fi o problema sa iti montezi o oglinda electrocroma (nu stiam ca asa se numeste), deoarece lipit de parbriz si de oglinda se afla senzorii de lumina si de ploaie...deci exista curent "in zona". Iar lipirea noii oglinzi nu poate sa fie o problema prea mare, ca doar e aceeasi actiune ca atunci cand iti schimbi parbrizul (daca e crepat, spre ex.). Doar trebuie vazut daca exista ceva ok pentru noul Lancer, atat ca pret, cat mai ales ca si calitate.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Oct 27, 2011 5:39 pm

speciala pt lancer nu stiu daca gasesti, poate la reprezentanta, oricum parbrizul nou are lipit pe el, suport de oglinda, senzori, etc.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori