Despre Senzorii De Parcare

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Apr 13, 2011 7:25 pm

Cu toate ca nu am si eu ii recomand, stiu pe cineva care are. Cand mi-am refacut bara la ei in urma unui incident pur si simplu am uitat sa-mi iau si sa-mi monteze asa ceva... Acum imi pare rau, dar nu m-am dus dupa pentru ca as vrea sa-mi montez o camera...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mie Apr 13, 2011 8:22 pm

si eu am si sunt foarte multumit de ei. au un afisaj mic pe care l-am monta deasupra oglinzii. afisajul are atentionare luminoasa pentru fiecare senzor in parte, eu i-am cumparat de pe ebay am dat 20 usd pe ei.
ii am de aproape un an, nu am avut probleme cu ei: vara, iarna, inghet, ploaie, etc

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 13, 2011 8:25 pm

Da... m-am cam hotarat. O sa-mi iau ceva cu afisaz led de pus pe oglinda retrovizoare (ceva cum are 66RRR), cei OEM nu merita. Sper doar sa poata fi vopsiti (o sa ma interesez in prealabil) ca de nu... nu-i mai pun.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Apr 13, 2011 9:05 pm

Vezi ca pe site-ul dat de mine sunt si pe alb, cel care mi i-a comandat mie pe negru si-a comandat pentru el pe alb.
Totul e sa fie pe stoc si sa intrebi.
Bafta!

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mie Apr 13, 2011 10:06 pm

eu am senzori aftermarket....au afisaj cu distanta si indrumare stanga-dreapta...l-am pus deasupra oglinzii retrovizoare ca acolo mi se pare cel mai practic...daca vrei maine pot pune niste poze....sunt foarte incantat de ei...cu 150 ron i-am vazut pusi pe masina

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Mie Apr 13, 2011 10:10 pm

Unde i-ai montat, Marius? la alarmprofi? Trebuie montat ceva si la schimbator ca sa stie ca am bagat in marsarier? Ca as vrea si eu un set, dar doar daca se pot vopsi gri ca sa nu stau cu bulinele alea negre pe bara...

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 13, 2011 10:25 pm

Da Marius, arata si tu te rog, ca sa fac cea mai buna alegere.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Joi Apr 14, 2011 8:32 am

@ metal - nu trebuie montat nimic la schimbator, unitatea se leaga la becul de marsarier.
Atunci cand pui schimbatorul in R se trimite curent in soclul becului si implicit in unitatea senzorilor si astfel functioneaza.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Joi Apr 14, 2011 11:27 pm

@Malakai
Te duci in targul Vitan, in cursul saptamanii, la tarabele din stanga intrarii pentru masini.
Senzori sunt pe alese (culoare, numar de senzori, tip de afisaj, sensibilitate, etc).
Poti sa-i si montezi acolo sau, daca ai o bormasina, iti faci singur treaba, doar sa masori bine.Firele se trag printre bara si panoul spate si se leaga la lampa de spate, unitatea centrala ramanand fixata in locasul rezervei.
Daca ii lasi pe ei, te costa 30-50 lei montajul, dar sa ai grija sa nu-i puna prea jos ca vor detecta orice bordura sau piatra iar cei din lateral sa nu fie prea in margine pentru ca te vor enerva teribil la orice manevra de parcare cu spatele.
Succes

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Apr 15, 2011 4:28 pm

@ AndreiS, iti multumesc pentru sfat, dar nu sunt din Bucuresti si nu se justifica drumul...

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori