Despre Senzorii De Parcare

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Apr 12, 2011 11:06 pm

Salut,

In primul rand daca am postat de aiurea, imi cer scuze; rog sa fie mutat la sectiunea corespunzatoare. Am dat si un search rapid dar nu am gasit un alt topic. Intrebarea mea este: aveti idee ce senzori de parcare vin stock pe Lancerul X ? Ma refer la dotarea Intense+. Ma intereseaza marca, si unde au afisajul (banuiesc ca pe oglinda retrovizoare)... Cred ca urmeaza sa-mi pun, si ma intereseaza daca merita sau nu sa-mi cumpar de la dealer, cat de buni sunt cei de la dealer (daca vand acelasi produs bineinteles), etc. Eventual astept sfaturi, pareri... sa dezbatem putin tema.

Seara buna,
Malakai.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Apr 13, 2011 8:52 am

Nu sunt sigur dar cred ca senzorii stok nu au afisaj sau poate au cei de pe versiune cu sistem audio cu afisaj color si HDD, posibil sa aiba daor avertizare sonora.
Nu cred ca merita sa dai cateva sute de euro pe senzorii OEM cand la maxim 500RON gasesti senzori buni aftermarket. Daca ai gasit sa ii iei la un pret mai redus sau sh de pe vreo masina avariata si pretul e bun atunci ar merita.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 13, 2011 9:01 am

Mi s-a oferit un pret mult mai mic fata de ce zici tu (sute de euro)... n-as da atat in veci. Faza e ca nu stiu exact ce primesc in banii aia. Cred totusi ca sunt cu afisaj in oglinda retrovizoare (e drept ca nu am cerut foarte multe detalii, ci doar ce au si cat ma costa cu tot cu montaj) dar astept lamuriri de la un coleg cu Intense.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Apr 13, 2011 9:54 am

Unde ai gasit oferta la dealer? cat cat costa?

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 13, 2011 10:06 am

450 cu montaj.
Dar nu stiu de care-s. Deci nu m-as baga. Pentru ca am gasit aftermarket la 200 Ron cu afisaj care par chiar OK (distanta de detectie, etc) si ma costa 50 Ron montaju'. Da' macar stiu ce iau. De-asta intreb ce marca e OEM'u de Mitsubishi.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Apr 13, 2011 10:14 am

Salut!

Daca vrei o varianta destul de accesibila si foarte bine incadrata in/pe masina, pot sa ma interesez cum se numesc senzorii pe care ii am eu.
Mi i-a comandat cineva de pe internet si am platit pe ei 199 lei, cu tot cu transport si pot sa spun ca sunt extrem de multumit de ei.
Merg foarte bine chiar daca sunt acopriti de praf gros sau de noroi, nu s-au defectat din cauza spalarii masinii cu jet de apa sau in perii si CHIAR ISI FAC TREABA.

Mie mi i-a montat cineva in service, i-a legat pe becul de marsarier si cablul pentru micul display l-a tras prin calandrul usilor pana pe plafon si apoi la oglinda. Display-ul are un adeziv cu care l-am fixat pe oglinda, iar forma oglinzii se potriveste perfect cu forma display-ului... zica ca e de acolo!

Uite:





Are gradatii stanga-dreapta separat si sunet cu intensitate variabila in functie de cat de aproape esti de obstacol.

Daca te-am ajutat cu ceva sau mai vrei si alte informatii, anunta-ma; intre timp incerc sa aflu cum se numesc senzorii si care e site-ul.

Bafta!

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mie Apr 13, 2011 10:24 am

Am aflat mai multe detalii si eu. Cei de la Mitsu OEM sunt doar acustici. 66RRR, cred ca stiu de care ai tu, si de-astia ma tenteaza si pe mine. Ofera-mi totusi mai multe detalii. Multumesc frumos.

Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mie Apr 13, 2011 5:55 pm

Intense n-are senzori! Cred ca sigura echipare cu senzori inclusi in pret e Instyle. Sau cel putin asa era in 2008...

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mie Apr 13, 2011 6:30 pm

Acestia sunt senorii pe care ii am eu AICI.
S-au ieftinit foarte mult, ii recomand.

Avatar utilizator
daddybest
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 02, 2010 11:16 pm

Mesaj de daddybest » Mie Apr 13, 2011 6:33 pm

Intense are senzori, si confirm, sunt doar acustici, fara afisaj... (Lancer 2010-Bord monocolor)

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori