Surub Roata

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
cotcodac
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 10:22 pm

Mesaj de cotcodac » Lun Feb 08, 2010 1:43 pm

Pai si atunci sa ne ierte Dumnezeu, ne mai miram de ce se rup ! Eu cred ca se strang prea tere de catre cei de pe la vulcanizari ptr. ca nu am vazut pe niciunul sa regleze individual cuplul da strangere la pistoalele pneumatice de impact. Ma si vad cerand-ui unui operator dintr-o vulcanizare sa-mi stranga piulitele de la roata cu un cuplu de 12 dn/m !!! Poate-mi umple frigiderul cu Respect

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Feb 08, 2010 1:53 pm

eu am lucrat intr-o vulcanizare (aveam birou acolo) si baiatul avea cheie dinamometrica, era obligat, venea RAR-ul in control anual sa verifice certificarea metrologica.
dar e adevarat ca nu era folosita decat la ocazii mari.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Lun Feb 08, 2010 3:48 pm

Eu in cluj merg doar la vulcanizare care de fiecare data, fara sa zic NIMIC imi strage cu cheia dinamometrica fiecare roata in parte. Las minim un meleon acolo pentru un schimb vara<->iarna, dar macar stiu ca nu trebuie sa merg la RMB sa imi cumpar suruburi dupa aceea.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mar Feb 09, 2010 10:05 am

Ca sa fim scrufulosi vorba lu' Caragiale :
@ COObra
Bughy se referea la transportoare blindate ;la Targoviste sunt multe ...Acele scule sunt forjate nu sudate ...Eu am lucrat la furnizorul de vehicule si nu s-a intamplat vreodata sa se rupa vreo scula din dotare .Exista si exista receptie militara ...


@cotcodac
12dn/m ... unde suntem ? Poate 12 [daNm].Fie-mi iertata scropulozitatea dar cred ca astfel mentinem un nivel corespunzator al informatiilor !

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Feb 09, 2010 10:37 am

QUOTE Apropo de forta , am la activ trei coarbe rupte incercand sa schimb o rezerva la un transporter blindat .
Mare grija cand nu aveti la indemana una , si luati din benzinarii asa ceva . Made in china spune tot .
acu io din ce zise omu, am inteles ca el a incercat cu daia cumparata sa desfaca....ce anume....nu mai conteaza.

Avatar utilizator
Adriancar
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 15, 2008 3:38 pm

Mesaj de Adriancar » Mar Feb 09, 2010 10:41 am

Sau poate are forta mare la carlig (antebrat) ...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Mar Feb 16, 2010 8:34 am

ia uite pe unii care chiar ii intereseaza ce se intampla pe strazile lor
http://www.boltscience.com/pages/failure4.htm

Avatar utilizator
ssTour
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 24, 2008 12:39 pm

Mesaj de ssTour » Joi Feb 18, 2010 1:29 pm

te-ai gandit vreodata ca poate fi din cauza celor de la vulcanizare care folosesc acele pistoale pneumatice?? eu unul am vreo trei exemple ..unde prezoanele s-au rupt tocmai din aceasta cauza ...pt ca toti 3 au fost la aceiasi vulcanizare de vreo 5 ani...ideea e ca acel pistol daca nu e utilizat cum trebuie poate face ravagii... acele suruburi au intradevar o rezistenta la presiune dar daca le bati in "cap" ii slabeste rezistenta ...ele fiind proiectate pentru insurubuat si nu pt "penetrat"
aveam un articol despre chestia asta...sper sa il gasesc sa il postez

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Feb 18, 2010 2:11 pm

sunt total de acord cu tine, numai ca in ultimii doi ani cel putin, la masina mea, doar eu am pus mana pe suroabe la roti.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Joi Feb 18, 2010 3:30 pm

cat a fost masina la service ptr reparatii la portiera..i-am pus sa imi vopseasca si etrierele si tamburii...cand am scoso aveam un prezon rupt...mda...bine ca mai aveam unul rezerva dupa ce am mai patit asta
acum inca o comanda de 4 prezoane si 4 piulite sa am pe stoc...de mai intalnesc astfel de arnolzi

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori