Colt cj0

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
Daniel Marin
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 05, 2012 8:56 pm

Colt cj0

Mesaj de Daniel Marin » Sâm Aug 24, 2019 5:20 pm

Bună
Vă rog să mă sprijiniți în următoarea problemă.
Posed un Colt , motor 1299 cmc 4G13, an fabr 1996, care în funcționare prezintă următorul simptom: la accelerare progresivă și susținută, undeva la peste 3000 rot/min, motorul prezintă zgomote anormale de funcționare asemănătoare celor făcute de avans(tacanit specific) iar mașina urcă foarte greu în viteză; nu mai trece de 120-130 km/h. Mentionez că avansul a fost reglat in mod corespunzator de electrician.
De asemenea am observat că motorul prezintă o fluctuatie de turatie, la o apăsare constantă a pedalei de acceleratie care se manifestă indiferent de turatia stabilită din pedala, în toată gama de turatii a motorului.
În încercarea de a rezolva defecțiunea, am efectuat următoarele operațiuni: am inlocuit fișele, filtrul de benzina si capacul de delco, am demontat și curățat pedala de accelerație. Bujiile au fost și ele inlocuite cu ceva vreme mai înainte. Ei bine toate astea fără rezultat.
Motorul nu consuma ulei, functioneaza foarte bine și este vioi până în apropierea de acea turatie când apar acele zgomote.
Cu ceva vreme în urmă motorul a fost reparat în urma ruperii curelei de distributie(s-au inlocuit supapele distruse) ocazie cu care s-au inlocuit și segmentii. Am investit ceva în el și îmi cam pare rău să renunț la mașina.
Dacă v-ați confruntat cu așa ceva sau dacă aveți idee de unde ar proveni defecțiunea mi-ar prinde bine un sfat.
Cu respect.

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Re: Colt cj0

Mesaj de cristi4x4 » Dum Aug 25, 2019 12:23 pm

Motor subalimentat...pompa de benzina.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori