Pierdut Ambele Chei Auto :(

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
rentea.andrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 3:02 pm

Mesaj de rentea.andrei » Sâm Mar 17, 2018 3:46 pm

Desi pare incredibil, am reusit sa pierd ambele chei auto de la un Mitsu Colt 2008.
La service mi-au zis ca ar trebui schimbate toate incuietorile si ar costa, in total, cam 2100 de lei.
Am apelat la niste "baieti" si, cu toate ca au reusit sa o deschida, nu au putut copia cipul pentru ca "cica e facuta in Japonia si nu au codurile in aparatura lor". Oricum cheia facuta nu merge decat sa deschid portiera, iar "baietii" au spus ca nu prea au alte solutii.
Sunt un pic disperat (a) !!! Ajutati-ma cu un sfat, cum sa rezolv problema, dar totusi la un pret mai mic de 21 de milioane sad.gif
Multumesc tare mult!

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Sâm Mar 17, 2018 5:01 pm

E facuta in Olanda cu know-how japonez /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" />) La chestiile astea nu prea sunt variante ianfara de reprezentanta.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Mar 18, 2018 7:20 am

Incearca un mail la olandezi - ar trebui ca pe baza VIN-ului sa-ti poata da un cod cu care se poate programa o alta cheie. Cu ceva rabdare cred ca poti gasi pe cineva cu know-how care poate rezolva treaba asta onorabil.

Avatar utilizator
rentea.andrei
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 17, 2018 3:02 pm

Mesaj de rentea.andrei » Lun Mar 19, 2018 10:54 pm

QUOTE (volint @ Mar 18 2018, 07:20 AM) Incearca un mail la olandezi - ar trebui ca pe baza VIN-ului sa-ti poata da un cod cu care se poate programa o alta cheie. Cu ceva rabdare cred ca poti gasi pe cineva cu know-how care poate rezolva treaba asta onorabil.

Multumesc
Dar cui sa dau efectiv mailul? Si de ce reprezentanta de aici nu poate furniza codul?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Mar 20, 2018 2:03 pm

QUOTE (rentea.andrei @ Mar 19 2018, 10:54 PM) Multumesc
Dar cui sa dau efectiv mailul?

https://www.mitsubishi-motors-europe.com/

in josul paginii ai toate datele.

QUOTE (rentea.andrei @ Mar 19 2018, 10:54 PM) Si de ce reprezentanta de aici nu poate furniza codul?

Ba poate, dar...


QUOTE (rentea.andrei @ Mar 17 2018, 03:46 PM) dar totusi la un pret mai mic de 21 de milioane sad.gif

Cu aceasta conditie pusa nu cred ca merge... /biggrin.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" />

Succes.

Avatar utilizator
spinner
EVO II
Mesaje: 56
Membru din: Joi Aug 27, 2015 5:44 pm

Mesaj de spinner » Mar Mar 27, 2018 3:28 pm

Merge si mai ieftin de 2100 lei, dar, ai nevoie de un programator bun, care sa extraga codul dintr-un dump de eeprom, apoi sa iti scrie codul unui nou cip.
Altfel, poti cere la reprezentanta o cheie noua (cu cip) in baza VIN-ului, nu ar trebui sa depaseasca 1000-1500 lei si nici nu e nevoie de inlocuirea incuietorilor.
Ulterior mergi si faci o clona (sau doua, trei, in functie de cat de des pierzi cheile /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" alt="smile.gif" /> )
His: Outlander MK3, 2.2 DI-D
Hers: ASX MK2, 1.6 DI-D

Ex: Lancer X, 1.6, 2011

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori