Blocare Roti

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
iulian85
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 26, 2016 3:43 pm

Mesaj de iulian85 » Mar Ian 26, 2016 4:39 pm

Va salut cu repect
nu prea stiu sa folosesc acest site dar sper sa nu gresec
Am un mitsubishi l200 si am intampinat urmatoare problema:
-de vreo 2 zile in timpul mersului mi se blocheaza roata de pe partea stanga spate. Dupa ce ma oprec si bag in viteza pleaca normal de pe loc (cu exceptia zilei de azi cand a ramas efectiv blocata dar si-a dat drumu dupa ce am calcat frana de picior)
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns


Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Ian 26, 2016 4:50 pm

E musai sa mergi la service.

Etrierul de pe roata respectiva trebuie reconditionat sau schimbat cel mai probabil, nu cred ca sunt doar probleme cu culisorii, pistonul nu pare sa se mai retraga si ramane frana pusa pe roata respectiva. Mizeria (praf + praf de placute) mai blocheaza pistonasele.

Daca problema nu e de natura mecanica ci hidraulica, adica se intampla ceva cu comanda respectivului etrier, atunci va fi mult mai scump de remediat (supapa sau conducta cu probleme pe ABS/EBD)

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Ian 27, 2016 12:49 pm

L 200 nu are etrieri cu placute de finare pe axa spate ci are cilindri receptori impreuna cu saboti si sistem de autoreglaj cu arcuri de revenire.Cert este ca sabotii ramin bocati.Trebuie desfacut si vazut.Posibil sa ai ceva arc rupt ,sarit de la locul lui sau cilindrul bolcat.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Ian 27, 2016 3:57 pm

Merci pt corectare Cristi, uitasem ca mai sunt si tamburi pe lumea asta

Ar trebui sa o rezolvi repede pt ca daca mergi cu o roata infranata se incinge foarte tare tamburul si iti poate strica si rulmentul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori