Sfat Achizitie/intrebare

Discutii de ordin tehnic. Pe categorii.
Avatar utilizator
jeyml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 25, 2010 12:32 pm

Mesaj de jeyml » Mie Oct 14, 2015 6:07 pm

Va salut, as dori si eu sa imi achizitionez un Mitsubishi Lancer din 2009. Acesta pare ok la prima vedere, dar un singur lucru ma nedumereste. Masina are un motor 2.0 pe benzina si cutie automata. Din ce am mai cautat pe net am vazut ca 2.0 pe modelele de Lancer era motorina. A auzit cineva de aceasta varianta de motor pe Lancer? De asemenea cam la ce ar trebui sa ma uit mai in detaliu la masina?

Va multumesc.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mie Oct 14, 2015 7:12 pm

Salut,

Masina nu a fost luata din Romania...stiu ca modele din 2008-2009 cu motorizare de 2.0 benzina si cutie automata erau destinate pietei din Rep. Moldova sau Rusia...posibil sa fi fost destinate si altor piete...

Se verificat:

- istoricul masinii (revizii, ce consumabile s-au folosit si daca au fost schimbate la timp, eventuala implicare in accidente si unde s-au facut eventualele reparatii - de preferat la reprezentanta sa se faca verificarea...daca reviziile au fost facute in regim propriu sa se verifice la ce service s-au facut),
-o diagnoza computerizata (tot la reprezentanta...au tester care o cauta peste tot),
-verificare vizuala la exterior (eventualele diferente de culoare pot trada revopsiri ale elementelor de caroserie...de aici eventuale loviri sau accidente),
-ridicat masina pe elevator si verificat articulatiile (tras de ele in toate directiile posibile si verificat eventualele jocuri),
-de verificat lonjeroanele si toata partea de sub masina -tot pe elevator (daca a fost implicata in vreun accident mai serios si s-au schimbat sau indreptat se va vedea si nu recomand sa iei masina...nici cel mai bun mecanic/tinichigiu nu o va mai pune la linie ca in fabrica)...aici nu ar strica si o giometrie la directie (de verificat)
-de verificat eventualele scurgeri de ulei la cutie si motor (avand cutie automata de verificat daca si cand s-a facut schimbul de ulei la transmisie)
-de verificat in mers cum functioneaza motorul, cum trage, zgomote ciudate si suspecte la rulaj

Cam acestea ar fi obiectivele...in mare...daca am uitat ceva, sa imi fie cu iertare.

Toate aceste, de preferat, sa se faca impreuna cu un prieten/apropiat care este mecanic sau se pricepe la asa ceva.

Avatar utilizator
jeyml
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 25, 2010 12:32 pm

Mesaj de jeyml » Mie Oct 14, 2015 7:25 pm

Multumesc foarte mult pentru raspuns. Aa ok deci macar este motor facut de Mitsubishi si nu aruncat cine stie ce alt motor pe acolo care posibil sa nu mearga. Sper sa nu fie probleme pe viitor cu el si sper sa se gaseasca piese in caz de ceva . Oricum vroiam sa trag o fuga pana la reprezentanta sa pun un tester si o inspectie vizuala la ea, pe mine m-a speriat mai mult motorul. Daca totul e ok o sa ma vedeti mai des pe forum . Multumesc inca odata.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Mar Oct 27, 2015 9:16 pm

vezi ca este pe net si unul care are masina din SUA si nu spune din prima.....

Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnica si Service”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori