Putere Iesiri Unitate Audio - New Lancer

In Car Entertainment
Avatar utilizator
Prime
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 25, 2008 11:59 am

Mesaj de Prime » Mar Oct 13, 2009 8:18 pm

Aveti idee ce putere scoate unitatea audio (sistemul stock nu fosgate) de la lancer 2008 pe fiecare boxa?
Stiu sigur ca boxele din fatza au 15W si eram curios daca le pot inlocui cu unele mai puternice fara sa pun amplificator.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Mar Oct 13, 2009 9:37 pm

Poti pune linistit ceva pe la 50-60w RMS.Se vor misca si cu amplificatorul playerului si fac fata si in cazul in care mai tarziu vei dori amplificare.Probabil ca playerul original are putere asemanatoar cu HU din comert,adica intre 4x15 RMS si 4x22 RMS .Eu la Alpine-ul cumparat am 4 x 19 RMS si boxele pe care le-am pus sunt de 60W RMS pe canal .Si la Logan si la berlina am cam aceleasi proportii la capitolul puteri HU si boxe.Probabil ca boxele tale originale sunt identice cu cele pe care le-am avut si eu pe Lancer Clasic.E o mare diferenta cu cele aftermarket..

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mar Oct 13, 2009 10:03 pm

poti pune orice difuzoare atat timp cat:
-se potrivesc la dimensiuni
-au impedanta egala sau mai mare decat a sistemului audio
-au putere egala sau mai mare decat a sistemului

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Oct 14, 2009 2:52 pm

Eu cred ca amplif-ul cd-player-ului nu da mai mult de 4x10 W

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Oct 15, 2009 9:39 pm

Daca poti asculta la volum mare(aproape de maxim) fara distorsiuni mari pe boxe de 15W rms ai dreptate.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Joi Feb 18, 2010 8:44 am

acum intrebarea mea este, are iesire de sub ?
pot sa montez statie si sub, si binen-teles sa schimb si toate cele 6 difuzoare ... ma gandeam sa-mi pun eu rockford fosgate aftermarket.

Avatar utilizator
Vibe
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Oct 23, 2008 10:54 am

Mesaj de Vibe » Mie Feb 24, 2010 8:41 pm

Nu are iesire de sub , dar acum sunt multe amplificatoare care au intrari hi-input , deci nu ar fi o problema. Poti schimba si difuzoarele si ai putea sa pui si dynamat sau ceva de genul sa izolezi macar usile si o sa ai ceva placut dpdv al sunetului in masina. Toate cele bune.

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Joi Feb 25, 2010 7:21 am

salut. de curand am investit peste 2000 euro in sistemul audio al masinii mele , mitsubishi colt. va spun 100% sigur ca playerul stock de pe lancer are 4x13w, boxele fata spate au 15w si sunt de hartie . pentru a mari calitatea audio faceti asa:
1) scos difuri stock fata spate si tweetere si aruncat la gunoi
2) izolat total fetele de usi fata, spate atat pe interior cat si pe exterior cu vibroplast M1 .
3) montat difuri de 16,5 pe fata pe componente adica cu crossovere pentru a izola mediile si basii de tweetere , deasemeni acum se vor monta si tweterele noi in locul celor vechi
4) montat difuri de 16,5 pe spate dar coaxiale

nu cumparati difuri cu puteri mari pentru ca vor suna ca dracu , mai degraba ceva de 45-60w reali decat 80-100w neamplificate.

daca urmati pasii mei veti obtine un sunet de 10 ori mai bun decat cel stock . succes

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Feb 25, 2010 5:49 pm

QUOTE (Dennis_TL @ Feb 25 2010, 07:21 AM) de curand am investit peste 2000 euro in sistemul audio al masinii mele , mitsubishi colt.

Ce componente ai schimbat in banii astia?? boxele, playerul?? montat woofer?

QUOTE (Dennis_TL @ Feb 25 2010, 07:21 AM) va spun 100% sigur ca playerul stock de pe lancer are 4x13w, boxele fata spate au 15w si sunt de hartie

Sistemul audio stock de pe colt este aseemanator cu cel de pe Lancer 08??

QUOTE (Dennis_TL @ Feb 25 2010, 07:21 AM) 3) montat difuri de 16,5 pe fata pe componente adica cu crossovere pentru a izola mediile si basii de tweetere , deasemeni acum se vor monta si tweterele noi in locul celor vechi
4) montat difuri de 16,5 pe spate dar coaxiale

Daca ai exemplifica putin (ma refer la marci/modele, putere, etc...) ar fi perfect..

Avatar utilizator
Dennis_TL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 15, 2008 5:02 pm
Contact:

Mesaj de Dennis_TL » Joi Feb 25, 2010 6:51 pm

mai era un lancer desfacut si am facut comparatie intre playere, acelasi player doar fata schimbata. au confirmat si baietii de acolo ca sunt aceleasi playere.
eu am schimbat tot la colt de la antifonare totala pana la schimbat cabluri, rca uri, alt player, difuri prinse in mdf uri nu in fata de usa, alta baterie ,consensator, woofere, 2 amplifuri etc etc. eu am ajuns la 100mil investitia in audio si inca nu am terminat ...

pentru lancer astea de aici http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare ... ate/P162C/ sunt sigur 100% ca le poti monta fara probleme fata-spate. daca vrei mai mult de atat iti trebuie antifonare serioasa pentru ca nu ai decat 2 bucati de pluta si 20cm2 de material ca si izolator . de asemeni daca esti dispus sa montezi un amplificator pentru a elimina playerul din ecuatie iar e un lucru ok si il poti monta sub scaun pasager. dar creste investitia...

Scrie răspuns

Înapoi la “I.C.E”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori