Campionatul Naţional De Raliuri Dunlop 2013

Despre competitii sportive cu sau fara participarea Mitsubishi
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Dec 03, 2012 6:04 pm

1. Raliul Braşovului 22 - 23 martie
2. Raliul Timişoara 12 - 13 aprilie
3. Raliul Bacăului 10 - 11 mai
4. Raliul Deltei Tulcea 31 mai - 1 iunie*
5. Raliul Clujului 21 - 22 iunie
6. Raliul Sibiului ERC 25 - 27 iulie**
7. Raliul Aradului 23-24 august
8. Raliul Ţara B?rsei 13-14 septembrie
9. Raliul Iaşului 4-5 octombrie
10. Raliul Harghita 25-26 octombrie



* sub rezerva validării traseului p?nă la data impusă de FRAS
** ?n funcţie de definitivarea calendarului internaţional ERC




Raliul Deltei revine ?n Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop


Incep?nd cu sezonul 2013, Campionatul Naţional de Raliuri se va ?ntoarce ?n Dobrogea, o zonă care a lipsit timp de 20 de ani din peisajul sporturilor cu motor autohtone.

Newsletter Eşti curios de ceea ce se ?nt?mplă ?n lumea auto? ?ţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.
Pentru sezonul 2013, calendarul Campionatului Naţional de Raliuri Dunlop va avea două noi etape. Ambele au existat ?n trecut, dar nu au mai fost organizate de ceva vreme. Prima dintre cele două etape este Raliul Deltei, cu centrul ?n oraşul Tulcea. Raliul Deltei 2013 se va desfăşura ?n perioada 31 mai - 1 iunie 2013.

Etapa desfăşurată ?n judeţul Tulcea a făcut parte din campionatul intern de raliuri de-a lungul a treisprezece sezoane, iar ?n 2013 revine după o pauză de 20 ani. Raliul Deltei este un proiect conceput şi dezvoltat de Clubul Sportiv Nautic Motorsport şi va beneficia de sprijinul organizatorului Raliului Sibiului, etapă care prin ?nscrierea ?n Intercontinental Rally Challenge a readus Romania ?n 2012 pe harta raliurilor internationale.

Raliul Deltei va avea 10 probe speciale desfăşurate pe macadam din care patru vor fi distincte, ?nsum?nd un total de 130-140 km, plus două superspeciale ce se vor desfăşura ?n centrul oraşului Tulcea. Parcul de service va organizat pe faleza din oraşul de pe malul Dunării, iar joi, ?naintea startului oficial, echipajele vor fi prezentate publicului ?n cadrul unui tur demonstrativ pe străzile oraşului.

Calendarul sezonului 2013 va fi ?nchis de Raliul Harghitei, un raliu cu o tradiţie lungă ?n Campionatul Naţional de Raliuri, dar care nu s-a mai organizat ?n ultimii ani. Cea mai recentă etapă organizată la Odorheiu Secuiesc s-a şinut ?n 2005.

http://www.automarket.ro/stiri/raliul-d ... 48338.html

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Dec 04, 2012 12:20 am

Eu as propune sa ne si sfatuim pe aici, poate ne adunam un grup maricel pe la diverse etape. Deocamdata este prematur si pentru mine sa estimez posibilitatea de a ajunge la unele dintre ele, insa intentiile mele arata cam asa:

1. Raliul Braşovului 22 - 23 martie (30%)
2. Raliul Bacăului 10 - 11 mai (80%)
3. Raliul Deltei Tulcea 31 mai - 1 iunie (70% - speram sa se tina)
4. Raliul Clujului 21 - 22 iunie (20% - sa vedem daca face casa buna cu, concediul)
5. Raliul Sibiului ERC 25 - 27 iulie (40% - mi-as dori destul de mult sa ajung, sper sa nu apara conflicte cu, din nou, concediul)
6. Raliul Ţara B?rsei 13-14 septembrie (30%)
7. Raliul Iaşului 4-5 octombrie(100% )
8. Raliul Harghita 25-26 octombrie (doar 10% - as prefera etapa de iarna, insa la acea data cred ca sunt sanse destul de mici sa fie zapada).

Deci, cu cine si pe unde ma vad?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Dec 04, 2012 11:28 am

Cu mine in principiu te-ai putea intersecta dupa cum urmeaza :

1. Raliul Braşovului 22 - 23 martie (95%) - deja e o traditie la mine sa merg la deschiderea sezonului
2. Raliul Bacăului 10 - 11 mai (0%)
3. Raliul Deltei Tulcea 31 mai - 1 iunie (30% suna interesant , dar mai vedem ce spune copilul din mine )
4. Raliul Clujului 21 - 22 iunie (0%)
5. Raliul Sibiului ERC 25 - 27 iulie (50% - si anul acesta am intentionat sa merg , dar nu s-a putut)
6. Raliul Ţara B?rsei 13-14 septembrie (50% - iar Brasovul care-mi convine ca distanta , de asta si procentul)
7. Raliul Iaşului 4-5 octombrie(10% - cam departe ...)
8. Raliul Harghita 25-26 octombrie (0%).

Sa nu uitam ca vor mai fi si etape de VTM si intentionez sa merg si pe acolo ( sa incurajez si sa cert 2 colegi de forum si prieteni ), si cum nu am contract de sponsorizare cu benzinariile ...

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Mie Dec 05, 2012 7:55 pm

Sa inteleg ca la coasta nu mai vine nimeni Cristi?

Esti singurul pasionat de coasta de pe aici.Se anunta un campionat tare la anul in CNVC.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Dec 05, 2012 11:19 pm

Eu as incerca sa ajung, macar la o etapa. Insa nu pot promite nimic, deja ar deveni consistenta lista si mi-e ca dupa nu ma mai primeste in casa.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Ian 09, 2013 11:29 am

Campionatul National de Raliuri Dunlop 2013 ar putea avea o alta grila de coeficienti

Patru echipe participante in Campionatul National de Raliuri Dunlop au inaintat catre presedintele FRAS si catre Consiliul Federal un memoriu prin care se solicita o alta grila de coeficienti atribuita etapelor din 2013.

Memoriul a fost inmanat presedintelui FRAS de catre dl. Alexandru Pitigoi ca reprezentant al acestor echipe. Dl Pitigoi a prezentat avantajele sistemului propus. La discutii a participat si dl Vicepresedinte Stefan Vasile si Secretarul general Victor Dragan. S-au luat de asemenea in discutie problema reinfiintarii Comisiei Nationale de Raliuri, a modului de punctare in rapoartele observatorului federal, in general probleme specifice campionatului de raliuri. S-a prezentat modul in care s-a gestionat absorbirea IRC, relansandu-se Campionatul European de Raliuri, care in 2013 va fi compus din 13 etape in sistem n-5, fata de 11 etape cat numarase in acest an. Pentru rezolvarea problemei reinfiintarii Comisiei Nationale de Raliuri, presedintele FRAS a prezentat modelul noului Regulament al activitatii de Off-road, aratand ca se preconizeaza o organizare asemanatoare si la raliuri si anume constituirea Adunarii Cluburilor de Raliuri, urmand a se organiza alegeri pentru presedintele Comisiei si pentru echipa acestuia, acest model urmand a fi extins si la viteza in coasta, karting, rallycross si la celelalte probe sau discipline automobilistice tutelate de FRAS. In urma discutiilor, s-a convenit repunerea in discutie a grilei coeficientilor pe baza unor simulari, la urmatoarea sedinta a Consiliului Federal, la care dl Pitigoi a fost invitat sa participe ca reprezentant al echipelor participante in CNRD 2013.

sursa: fras.ro

http://www.cnr.ro/campionatul-national- ... 61431.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Ian 18, 2013 9:20 pm

Raliul Ţara B?rsei a fost exclus din calendarul Campionatului Naţional de Raliuri


Sezonul 2013 al Campionatului Naţional de Raliuri va avea doar nouă etape după excluderea din calendar a Raliului Ţara B?rsei, programat iniţial pentru luna septembrie.

Esential 9 etape va avea sezonul 2013 din CNR dupa excluderea Raliului Tara Barsei
Federaţia Romană de Automobilism Sportiv a decis ?n această săptăm?nă excluderea Raliului Ţara B?rsei (Braşov) din calendarul sezonului 2013 al Campionatului Naţional de Raliuri.

Decizia a fost luată ?n urma nemulţumirilor cu privire la structura iniţială a calendarului, care prevedea 10 raliuri după reintroducerea Raliului Deltei şi a Raliului Harghitei după o absenţă de mai mulţi ani.

Introducerea unei etape suplimentare ?n calendar comparativ cu anul trecut complica intenţia organizatorilor de a realiza un sistem de coeficienţi pentru fiecare etapă a sezonului, ?nsă ?n noua formulă a calendarului cu nouă etape vor fi luate ?n calcul doar cele mai bune şapte rezultate de pe parcursul unui sezon. Grila de coeficienţi nu a fost ?ncă stabilită, ?nsă va fi anunţată ?n timp util p?nă la startul noului sezon.



Chiar dacă Raliul Ţara B?rsei a fost eliminat, fanii CNR din zona Brasovului vor avea parte de o etapă ?n calendar care va deschide sezonul 2013 ?n 22 martie. Totuşi, intre Raliul Aradului din luna august şi Raliul Iaşului din luna octombrie va exista o pauză de aproape două luni, timp ce Raliul Harghitei va ?ncheia sezonul cu etapa programată spre finalul lunii octombrie.

CAMPIONATUL NAŢIONAL DE RALIURI - CALENDAR 2013
Nr. Etapă Data Suprafaţă
1 Raliul Braşovului 22-23 martie asfalt
2 Raliul Timişoara 12-13 aprilie asfalt
3 Raliul Bacăului 10-11 mai mixt
4 Raliul Deltei Tulcea 31 mai-1 iunie macadam
5 Raliul Clujului 21-22 iunie asfalt
6 Raliul Sibiului ERC 25-27 iulie mixt
7 Raliul Aradului 23-24 august macadam
8 Raliul Iaşului 4-5 octombrie macadam
9 Raliul Harghita 25-26 octombrie macadam

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Mie Feb 13, 2013 8:31 pm

Raliul Aradului in drum spre ERC

Raliul Aradului are ambitii mari pentru viitor, intrecerea incepandu-si drumul catre Campionatul European, unde organizatorii isi doresc sa aduca runda care a contat pana acum pentru campionatele roman si maghiar de raliuri.

Prin includerea pe lista "Non Championship Events" publicata de FIA, Raliul Aradului va fi inspectat de oficiali ai Federatiei Internationale de Automobilism, forul tutelar al tuturor competitiilor auto, in vederea includerii in Cupa Europei, de unde isi poate castiga locul in cea mai importanta intrecere de raliu de pe continent.

Editia 2013 a raliului, care este programata la sfarsitul lunii august, va fi organizata conform cerintelor Cupei Europene de Raliuri, urmand sa aiba in itinerar intre 150 si 170 de km de proba speciala. Astfel, Raliul Aradului 2013 va indeplini cerintele unui raliu de coeficient 2 al competitiei europene.

"Este o veste foarte bună, și spun asta nu doar ca un pasionat de automobilism ! ?n primul r?nd este o recunoaștere a modului profesionist ?n care a fost organizat p?nă acum raliul, am demonstrat că Aradul are un mare potențial pentru un sport at?t de spectaculos iar pe de altă parte mă bucur că prin organizarea de competiții de nivel internațional reușim să promovăm imaginea Aradului" a declarat primarul Aradului, Gheorghe Falcă.

?Politica noastra conform careia 'cu pasi mici ne indreptam spre performante majore' a ajuns intr-o faza superioara", a declarat Mihai Leu, detinatorul licentei pentru organizarea etapei aradene, care si-a exprimat de la inceput ambitiile mari legate de aceasta intrecere."De acum nu mai putem da inapoi. Sunt convins ca vom reusi sa trecem si acest test si urmatorul si in curand vom avea la Arad o etapa de ERC.?


Raliul Aradului 2013 conteaza pentru cea de a sasea etapa a Campionatului National de Raliuri Dunlop si va fi organizat de Clubul Sportiv AMC Racing ?mpreună cu Primăria Municipiului Arad și Consiliul Județean Arad, in perioada 22-24 august, pe drumuri de pamant, forestiere si comunale, din judetul Arad.

http://www.autorally.ro/index.cfm/page/cnr/raliuri.html

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Lun Feb 25, 2013 1:43 pm

Simone Tempestini este sustinut de Colina Motorsport şi DMACK ?n sezonul 2013

Simone Tempestini va lua startul la 8 etape din Campionatul European de Raliuri > Pilotul Napoca Rally Academy va participa la toate etapele din competitia interna > Prima cursa cu pneurile DMACK este programata la Brasov in perioada 21 ? 23 martie
Simone Tempestini a incheiat, pentru sezonul 2013, un parteneriat cu DMACK si Colina Motorsport, distribuitor oficial al anvelopelor DMACK in Romania. Tanarul pilot al echipei Napoca Rally Academy va folosi pneurile DMACK atat in competitia interna, cat si in Campionatul European de Raliuri.

Incepand din acest sezon, pe lista pilotilor care concureaza cu pneuri DMACK in Campionatul Mondial de Raliuri, in Campionatul European de Raliuri sau in competitiile nationale se afla si Simone Tempestini. Pilotul Napoca Rally Academy va concura anul acesta cu un Subaru Impreza R4 echipat cu pneuri DMACK, furnizate de Colina Motorsport, la toate etapele din Campionatul European de Raliuri si din competitia interna.

"Colina Motorsport si DMACK aduc in acest parteneriat anvelopele capabile sa asigure performanta optima pe toate suprafetele si in toate conditiile de aderenta. Suntem nerabdatori ca Simone sa-si inscrie rezultatele pe lista pilotilor care demonstreaza calitatile deosebite ale anvelopelor DMACK la nivel mondial", a spus Alexandru Pitigoi, Director General Colina Motorsport.

DMACK este furnizor oficial de pneuri in Campionatul Mondial de Raliuri, iar printre pilotii care concureaza cu aceste pneuri se numara Martin Prokop, care cu locul patru din Argentina in 2012 a si obtinut cea mai buna performanta pentru DMACK in WRC, si Jari Ketomaa, care a obtinut prima victorie pentru DMACK in Campionatul European de Raliuri.

"Am avut cateva experiente cu pneurile DMACK atat pe asfalt, cat si pe macadam si am fost foarte multumit. Am vazut insa si cum a mers Jari Ketomaa in Letonia si sunt sigur ca pneurile DMACK l-au ajutat sa castige aceasta etapa, care a fost extrem de dificila. Tocmai de aceea sunt extrem de incantat ca voi beneficia de sustinerea DMACK si Colina Motorsport in sezonul 2013 si sunt sigur ca impreuna putem obtine rezultate excelente", a spus Simone Tempestini.

Prima cursa cu pneurile DMACK din competitia interna este programata la Brasov, in perioada 21 ? 23 martie, iar prima participare in Campionatul European de Raliuri va fi SATA Rallye Acores, in Portugalia, in perioada 25 ? 27 aprilie.
http://www.rallyrom.ro/cnr/4462-simone- ... -2013.html






Comunicat: Raliul Deltei are sprijinul autoritatilor locale

 Raliul Deltei se va desfasura in perioada 31 mai ? 1 iunie
 Etapa din judetul Tulcea este a treia din calendarul competitional 2013
 8 probe speciale de macadam si doua super speciale in centrul orasului
Raliul Deltei revine in Campionatul National de Raliuri Dunlop dupa o pauza de 20 de ani ceea ce face ca din acest sezon harta automobilismului sportiv din Romania sa fie completata cu o zona deosebit de importanta, Dobrogea. Raliul Deltei, etapa a treia din calendar, se va desfasura in perioada 31 mai ? 1 iunie.
Etapa desfasurata in judetul Tulcea a facut parte din campionatul intern de raliuri de-a lungul a treisprezece sezoane, iar in 2013 revine dupa o pauza de douazeci de ani. Raliul Deltei este un proiect conceput si dezvoltat de Clubul Sportiv Nautic Motorsport si va beneficia de sprijinul Consiliului Judetean Tulcea si a Primariei Municipiului Tulcea.
http://www.cnr.ro/raliul-deltei-are-spr ... 61719.html

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Mar 19, 2013 12:04 pm

Au aparut ceva modificari, in calendar:

Tess Rally Dunlop – 21-23 martie, Brasov

Timis Rally – 12-13 aprilie, Timisoara

Raliul Deltei Tulcea – 31 aprilie-1 mai, Tulcea

Raliul Clujului – 21-22 iunie, Cluj

Raliul Sibiului – 25-27 iulie, Sibiu

Raliul Aradului – 23-24 august, Arad

Raliul Bacaului – 13-14 septembrie, Bacau

Raliul Iasiului – 4-5 octombrie, Iasi

Raliul Harghitei – 25-26 octombrie, Harghita

Cred ca or sa apara ceva schimbari si in planuri, cel putin in ale mele, dar nu stiu inca ce si cum.

Scrie răspuns

Înapoi la “Motorsport”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori