Raliul Moldovei - Bacau 2012

Despre competitii sportive cu sau fara participarea Mitsubishi
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Mai 25, 2012 8:12 pm

Salut,
dupa cum probabil stiti zilele acestea se desfasoara, la Bacau a treia etapa a Campionatului National De Raliuri. Favoritul nostru, campionul en-titre Vali Porcisteanu alearga in aceasta etapa pe un EVO IX, masina imprumutata de la Titi Aur, din cauza unor defectiuni suferite de EVO-ul sau X R4 la sfarsitul saptamanii trecute. Din cele mai importante evenimente ale primei zile de concurs, enumeram problemele cu turbina pe care Vali le are, problemele clujeanului Bogdan Marisca cu electronica masinii sale de concurs.

Top ten-ul dupa prima zi de concurs in care au fost parcurse primele trei probe special este:

1. Gergo Szabo 14:28.2
2. Francois Delecour +1.5
3. Csaba Spitzmuller +13.9
4. Vali Porcisteanu +30.7
5. Dan Girtofan +31.3
6. Vlad Cosma +1:25.0
7. Edwin Keleti +1:34.1
8. Romulus Preda +1:34.2
9. Bogdan Marisca +1:40.2
10. George Grigorescu +1:54.6


Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Mai 26, 2012 8:49 pm

Delecour castiga

Francois Delecour castiga Raliul Moldovei, dupa ce a reusit sa castige si ultima proba a zilei, bifand astfel sase din sase probe in ziua secunda a intrecerii. Francezul castiga prima cursa in CNR Dunlop, devansandu-i pe maghiarii Gergo Szabo si Csaba Spitzmuller, cu un minut si 28 de secunde, respectiv doua minute si 21 de secunde.
Dan Girtofan reuseste al doilea timp al probei, cu 24 de secunde in spatele lui Delecour si incheie pe pozitia a patra, in ciuda unei pene pe finalul ultimei probe.
Alex Filip castiga categoria doua roti motrice si clasa 5 in-extremis, gratie victoriei din ultima proba, unde l-a devansat pe George Grigorescu.
Bogdan Nastase si Bogdan Barbu s-au duelat foarte strans pana in ultimul moment la Cupa Dacia, primul avand castig de cauza, dupa ce timpii celor doi au fost identici in ultima proba. Diferenta s-a facut la prima trecere pe "Nevila - Moinesti", atunci cand Nastase a preluat conducerea cupei.

Szabo: N-am vrut sa riscam, am mers la conservare We didn't want to risk anything, we went for safety
Spitzmuller: Probleme de electronica Electronic problems
Girtofan: Am inceput sa ne obisnuim cu masina, pacat ca am facut pana pe sfarsitul probei We are starting to get used to the car, too bad we had a puncture on the end of the stage
Porcisteanu: Ne-am mai obisnuit cu masina, am mers mai bine. Am reusit sa ne indeplinim obiectivul si sa plecam cu puncte We started to get used to the car, it was better. We fulfilled the objective and we leave with points
Preda: Daca nu aveam degetul rupt ar fi fost mult mai bine. Ma bucur ca am putut lua startul. If my finger wasn't broken, it would have been much better, I'm glad we could start the rally
Marisca: Nu pot remarca decat ca am ajuns la final, suntem insa departe de ceea ce ne-am propus I can only say that we finished the rally, but it is far from what we wanted
Tomita: Am recuperat cat am putut, ii felicit pe cei din fata, care au mers foarte tare. Asteptam cu nerabdare Clujul We recovered what we could, the guys in front were very fast, congratulations to them.
Filiip: Foarte bucuros, a fost excelent. Am atins masina in ultimul viraj, dar nu mai conteaza Very happy, it was great. We hit the car lightly in the last bend, but it doesn't matter now
sursa

Clasament final, top 10:


1. F.Delecour - D.Savignoni Peugeot 207 S2000
2. G.Szabo - K.Borbely Mitsubishi EVO 10 R4
3. C.Spitzmuller - T.Szoke Mitsubishi EVO 10 R4
4. D.Girtofan - E.Rotaru Skoda Fabia S2000
5. V.Porcisteanu - D.Dobre Mitsubishi Lancer Evo IX
6. E.Keleti - B.Csomortani Mitsubishi EVO 10
7. B.Marisca - S.Itu Subaru R4
8. L.Preda - C.Baciucu Mitsubishi EVO 9
9. S.Tempestini - L.Baggio Subaru N15
10. A.Filip - B.Iancu Renault Clio R3 Maxi EVO

PS: Asteptam si relatarile pex-ului cat si poze de la Acropolis Rally

Scrie răspuns

Înapoi la “Motorsport”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori