Bogdan Marisca Pe Podium!

Despre competitii sportive cu sau fara participarea Mitsubishi
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Iul 20, 2009 7:29 pm



Echipajul Napoca Rally Team Bogdan Marisca/Sebastian Itu a reusit sa urce pe podium la finalul Raliului Sibiului, a cincea etapa a Campionatului National de Raliuri, desfasurata in perioada 16-18 iulie. Bogdan Marisca si-a urmat strategia anuntata inainte de plecarea spre Sibiu si nu a fortat, nu s-a raliat ritmului extrem de rapid impus de invingatorul raliului, Jarkko Miettinen, reusind astfel, in ciuda unor probleme tehnice sa-si indeplineasca obiectivul declarat: locul trei. ?Cred ca, daca mergeam un pic mai tare, nu ajungeam la capat, asa ca sunt foarte multumit de rezultat?, a declarat Bogdan in ultimul parc de service. ?Trebuie sa remarc, in primul rand, calitatea exceptionala a anvelopelor Pirelli, care au rezistat exemplar pe aceste probe foarte dure, astfel incat nu am avut parte de nicio pana si am avut aderenta tot timpul. Aceasta este remarca pozitiva. Remarca negativa este ca am avut ghinionul ca, pe fiecare trecere pe proba speciala ?Crinti?, sa patim cate ceva. Prima oara s-a fisurat un brat, pe la jumatatea probei, apoi, pe urmatoarea speciala, ?Calugaru?, bratul a cedat complet si roata statea total aiurea, ne bucuram ca am ajuns la finalul buclei. La a doua trecere, pe aceeasi proba ?Crinti? a cedat un amortizor pe dreapta spate, astfel ca, pe ultimii cinci-sase kilometri ai probei am mers foarte incet si, bineinteles, pe ?Calugaru? la fel. In aceste conditii sunt foarte multumit de acest rezultat. Nici nu ne-am propus mai mult pentru acest raliu iar aceste sase puncte sunt foarte importante in economia campionatului, avem sanse reale la un podiul la sfarsitul sezonului. Tin sa-i felicit pe castigatori pentru ritmul pe care l-au avut., Jarkko a aratat inca o data ca este unul dintre pretendentii la titlu si ii este la indemana sa-l castige?, a incheiat Bogdan Marisca.
Cu cele sase puncte de la Sibiu, pilotul clujean acumuleaza 26 de puncte, ocupand acum pozitia a treia in clasamentul general al pilotilor.

R Promotion
andihutanu@yahoo.com

http://www.youtube.com/watch?v=YlHDBBq_Lwo

Scrie răspuns

Înapoi la “Motorsport”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori