Idei Ingineresti.ce As Putea Face Cu...?

DIY. How to. Tutoriale.
Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Noi 06, 2010 2:37 pm

Am zis sa deschid un astfel de topic..fiecare are prin casa anumite chestii care nu le sunt utile in faza incipienta, dar poate ar ajuta la ceva cu ajutorul nostru.
In cazul meu...am un receptor gps Nokia LD3w ..detaliile tehnice aici:
http://europe.nokia.com/find-products/a ... dule-ld-3w
El se poate conecta prin bluetooth la un telefon ce nu detine gps si astfel poti instala o navigatie pe respectivul..ca si cand avea standard. Ca o idee acest modul e mult mai puternic decat ce au telefoanele standard, se conecteaza mult mai rapid si semnalul e mai bun.
Ma gandesc ca as putea sa il pun pe masina , insa nu am idei in ce context si ce alte lucruri mi-ar trebui. De exemplu el imi poate da practic locatia, viteza si restul de parametrii. La ce le-as putea folosi [nu vreau ca navigatie am un gps si telefon cu gps] ?

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Noi 06, 2010 3:17 pm

complicat. Ti-ar trebui o aplicatie care sa interfateze, prin bluetooth masina si receptorul. Aplicatia asta ar trebuie sa ruleze de pe masina.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Noi 06, 2010 5:56 pm

nu tin mortis sa implementez in sistemul masinii [computer de bord]
un dispozitiv secundar...care ar masura viteza si pozitia logic..transmite datele la ceva..[cum sunt de exemplu gps-urile de urmarit flota etc]

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Noi 06, 2010 6:24 pm

Pune si un GSM cu SO si bluetooth si cand masina isi schimba pozitia cu mai mult de x metri, sa iti dea SMS cu coordonatele sau ceva de genul. Nu mai ai nevoie de alarma, stii mereu unde e hotul

Scrie răspuns

Înapoi la “Do-It-Yourself”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori