"Cel mai tare din parcare" - doar despre tot-teren

Rubrica dedicata exclusiv vanzarilor de piese de schimb, accesoriilor si consumabilelor
Avatar utilizator
gnok
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 22, 2008 5:56 pm

Mesaj de gnok » Lun Feb 16, 2009 3:10 am

oroles ...din pacate nu gabaritul face masina ...vrei o catarca ...incearca l200 magnum....sau pajero pana in 2000...din nefericire nu se mai fac masini cum se faceau acu 15-20 ani ...durabile si tot ce vrei...acum masina e privita ca si consumabila, in 5-8 ani tre alta...
cu l 200 magnum am lucrat in grecia si cara cate 2 tone in bena(maslina)....motor de 2.5...na fa deastea cu l200 din 2007-2008...au sasiul praf

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Mie Mar 04, 2009 5:29 pm

QUOTE (gnok @ Feb 16 2009, 03:10 AM) oroles ...din pacate nu gabaritul face masina ...vrei o catarca ...incearca l200 magnum....sau pajero pana in 2000...din nefericire nu se mai fac masini cum se faceau acu 15-20 ani ...durabile si tot ce vrei...acum masina e privita ca si consumabila, in 5-8 ani tre alta...
cu l 200 magnum am lucrat in grecia si cara cate 2 tone in bena(maslina)....motor de 2.5...na fa deastea cu l200 din 2007-2008...au sasiul praf
nu am intrat demult pe aici, dar nu voiam un gabarit mai mare de 1,5 tone, si mie imi plac vechiturile, dar la RAR sunt sadici cam care ar fi solutia? eu unul trebuie sa urc pe la site-uri GSM si mai trebuie sa pun in bena tot felul de chestii, uneori cam lungi ( nu depasesc 350 de kg bucata - dar au 3-4 m unele antene, suporti de antena), eu cu sasiurile astea noi de sosea nu sunt multumit, dar daca cei care fac legi sunt nu prea mai pot discuta de unul singur. Daca voi aveti o solutie viabila ziceti-mi si mie, inventez cumva si banii pt ea daca se merita.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Mie Mar 04, 2009 6:30 pm

QUOTE (Oroles @ Mar 4 2009, 05:29 PM) nu am intrat demult pe aici, dar nu voiam un gabarit mai mare de 1,5 tone, si mie imi plac vechiturile, dar la RAR sunt sadici cam care ar fi solutia? eu unul trebuie sa urc pe la site-uri GSM si mai trebuie sa pun in bena tot felul de chestii, uneori cam lungi ( nu depasesc 350 de kg bucata - dar au 3-4 m unele antene, suporti de antena), eu cu sasiurile astea noi de sosea nu sunt multumit, dar daca cei care fac legi sunt nu prea mai pot discuta de unul singur. Daca voi aveti o solutie viabila ziceti-mi si mie, inventez cumva si banii pt ea daca se merita.


Si masinile noi daca eu un pivot stramb sau teava de esapament e gaurita, automat iti iei revenire la un banal ITP. Diferenta e ca alea vechi, pe langa faptul ca sunt mai durabile, poti sa schimbi acel pivot stramb sau teava de esapament fara sa ajungi la reprezentanta sa dai o caruta de bani. Concluzia e ca si cele vechi sunt foarte bune atata timp cat le intretii la fel ca pe cele noi.

Avatar utilizator
adrian lancer
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 12:38 pm

Mesaj de adrian lancer » Mie Mar 04, 2009 8:48 pm

Salut!Daca imi permiteti sa fiu on topic,ce bun era I.M.S.-ul lu' tata pe care am invatat sa conduc pe coclauri!Trai nene,il forjam pana la extrem si nu se strica,mai schimbai o bucsa pe la arcuri mai un pivot si....cam atat!
M-ul si-a dat testul de fiabilitate cu varf si indesat!

Avatar utilizator
FlorinB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 18, 2008 1:17 pm
Contact:

Mesaj de FlorinB » Mie Mar 04, 2009 9:38 pm

QUOTE (Klez @ Nov 28 2008, 07:03 PM) Massiful este o copie a englezoaicelor de la Land Rover. Pretul unei masini e pe masura, sar de 40.000 de E.

Aro-ul a fost o masina buna la vremea ei, chiar si acuma este o masina buna pentru teren care face fata multor situatii in care SUV-urile raman impotmolite/suspendate. Apogeul ARO a fost in 1980 cand 2 modele ARO, una cu motor de 3200 (brasov) si unul pe benzina L25, au castigat pe locul 1 concursul TransAfrica (un fel de Dakar al zilelor noastre). Au participat amandoua la clasa "enduro", adica la start toate ansamblele au fost sigilate, daca ceva se schimba/strica se depuncta. Dupa aproape 7500 km in 3 sapt, cand au ajuns la Finish, nici un model ARO nu se defectase, era totul intact. De mentionat ca singurele modificari fata de cele de serie erau: Cauciucuri profi pt. zona Africii, statie emisie/receptie si roll-cage interior. Din partea mea toata stima pentru un Aro ingrijit. Am fost in multe, le-am si condus in teren si pot spune ca se comporta foarte bine pentru nivelul lor de clasare.
Salve,
Massiful nu este o copie a Land Rover-ului, este o asemanare itre ele dar nu o copie.Massiful este urmasul lui Fiat Campagnola care a fost fabricat incepand cu ani 1950 care a fost copiat de pe jeep willys.Fiat a adus nenumarate imbunatatiri si la aspect si la mecanica, a fost un adevarat 4x4.In perioada cand am locuit in Italia am avut placerea sa conduc unul din 1975 care se asemana putin la caroserie cu Aro dar mult....mult peste Aro.
Am avut Aro 243 cu motor brasov 8 ani si.......nu vreau sa mai aud de o asemenea "caruta".Nu exista nivel de clasare, este Aro si ...nimic.
Intradevar Aro a participat inclusiv la competitii auto de top cum ar fi celebrul raliu Paris-Dakar. In anii 1984-1985 echipaje franceze formate din pilotii: G?rard SARRAZIN si Michel GU?GAN, respectiv Christian AVRIL si Pierre ROUSSEAU luat parte la acesta competitie insa nu reuseau sa termine cursa.
Pentru mai multe informatii despre Fiat Campagnola intrati aici:
http://www.omniauto.it/magazine/5135/fiat-campagnola
http://www.massif.iveco.com/

Avatar utilizator
Oroles
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 04, 2008 1:12 pm

Mesaj de Oroles » Mie Mar 04, 2009 10:46 pm

QUOTE (Klez @ Mar 4 2009, 06:30 PM) Si masinile noi daca eu un pivot stramb sau teava de esapament e gaurita, automat iti iei revenire la un banal ITP. Diferenta e ca alea vechi, pe langa faptul ca sunt mai durabile, poti sa schimbi acel pivot stramb sau teava de esapament fara sa ajungi la reprezentanta sa dai o caruta de bani. Concluzia e ca si cele vechi sunt foarte bune atata timp cat le intretii la fel ca pe cele noi.
Pai la aro meu nu au vrut sa-mi dea omologarea la motor de WV pus pe masina profi pt ca trebuia sa vopsesc masina intai dupa cei de la RAR, or eu nu voiam asta nu avea rugina deloc, toate zgarieturile erau date cu spray si era o problema, frane + roti erau perfecte noi de la fabrica. La final am tras linie si am casat-o era prea scumpa intretinerea. La olcitul de pe vremuri imi faceam singur mecanica, la firmele unde am lucrat, papucii, dubele le-am reparat de n ori singur, eventual pe varf de munte; si totusi legile de la noi sunt strambe si te cam obliga sa ai o masina noua ca altfel te usuca la bani : ca si exemplu la ford taunus motorizare 1,6l din '82 pt ca este non euro 150 ron pe an, la L200 motorizare 2,5l diesel euro4 350 ron pe an raportand pret/putere motor este mai ieftin.

Scrie răspuns

Înapoi la “Piese de schimb, accesorii, consumabile”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori