Amortizoare Outlander

Rubrica dedicata exclusiv vanzarilor de piese de schimb, accesoriilor si consumabilelor
Avatar utilizator
Lee
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

Mesaj de Lee » Joi Noi 03, 2016 2:45 pm

Am si eu un Outlander 2.3 did 177cai din 2011 cu 112.000 km

Cand trec cu masina peste denivelari mai pronuntate se aude un zgomot infundat destul de puternic.
Zgomotul vine din partea fata a masinii, mai pronuntat in dreapta.
Am inlocuit flanse amortizoare fata, semibielete, bucsi bara stabilizare, capete bara si bielete directie.
Bratele au fost verificate, nu s-a constatat nicio problema.

Ar mai ramane amortizoarele sau un suport motor/cutie.
Am facut testul de amortizoare pe stand si sunt in jur de 85%. Am verificat, nu sunt scurgeri de ulei.
Masina nu are probleme de stabilitate, balans pe viraje.
Este posibil ca un amortizor sa faca zgomot (sa "bata") chiar daca functioneaza ok?

Si alta intrebare, poate cineva sa indice ce tip de amortizoare s-au montat stock pe masina?
Presupun ca sunt Kayaba, dar ce model, gaz/ulei, eventual cod?

Multumesc.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Noi 03, 2016 6:17 pm

Salut.
Sunt Kayaba, cel putin asa erau pe 2.2-ul meu din 2008.
Eu le-am schimbat pe toate (desi erau inca bune) cand mi-am pus arcuri de inaltare si inca le am pe undeva pe acasa.
Le cauti si-ti fac o poza cu partea cu codurile.

Cel putin la mine, 'cloncanitul' sau bataile de pe fata se rezolvau schimband bieletele de bara stabilizatoare (sunt la al 3-lea set si iar au joc) si pivotii care se schimba cu bascule cu tot (sunt la al 2-lea rand si iar bat...).
Am mai schimbat si si bucsele de bara stabilizatoare cand am schimbat cele de mai sus, dar alea in general nu fac urat decat daca sunt complet duse.
Masina mea are ~145k la bord.


Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Noi 04, 2016 12:28 pm

Fata dreapta 4060A174
Fata stanga 4060A173
spate 4162A050
sunt pe gaz

[attachment=23733:s1.JPG][attachment=23734:s2.JPG][attachment=23735:s3.JPG]
[attachment=23736:s4.JPG][attachment=23737:s5.JPG]
Fişiere ataşate
s5.JPG
s5.JPG (117.55 KiB) Vizualizat de 7479 ori
s4.JPG
s4.JPG (95.88 KiB) Vizualizat de 7480 ori
s3.JPG
s3.JPG (160.37 KiB) Vizualizat de 7482 ori
s2.JPG
s2.JPG (112.96 KiB) Vizualizat de 7481 ori
s1.JPG
s1.JPG (110.34 KiB) Vizualizat de 7499 ori

Avatar utilizator
Lee
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

Mesaj de Lee » Sâm Noi 12, 2016 2:04 pm

Salut Extremero,

Mersi mult pentru raspuns si poze!

Masina mea "bate" si pe denivelari mici iar prin gropi pare ca se dezmembreaza si daca merg incet.
Si eu sunt dintre cei care au grija de masina. E adevarat ca am mers cu ea si pe drumuri neasfaltate destul de mult, dar cu responsabilitate.
In fine, am fost din nou la reprezentanta au tras de toate pentru a N-a oara, si all ok.
Dar mie mi-e frica la cea mai mica groapa
Inca ceva, la rece (dimineata) se aude un zgomot ciudat destul de puternic de la suspensia spate mai nou.
Dupa ce se incalzeste zgomotul dispare.

Asadar am comandat toate amortizoarele si flanse pe spate (flansele fata sunt deja noi)
Pe Kayaba.

Din pozele tale se vede ca scrie doar Mitsubishi pe ele, scrie undeva si kayaba?
Codurile de OE pe amortizoare sunt aceleasi la la masina mea.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Noi 14, 2016 10:56 am

Vezi ca scrie "KYB", se vede in pozele 3 si 5.

Avatar utilizator
Lee
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

Mesaj de Lee » Mar Noi 15, 2016 6:37 pm

Okey.
Vineri le schimb.
Sa vedem..

Avatar utilizator
AndreiD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 17, 2016 11:46 am

Mesaj de AndreiD » Joi Noi 17, 2016 3:08 pm

Salut,

Am patit si eu pe Mazda3 la fel, si am crezut ca sunt bieletele si le-am schimbat, dar degeaba.

Pana la urma s-au dovedit ca erau pivotii.
Ai grija ca e periculos cu pivotii la mine aveau un joc imens, pot spune ca am avut noroc ca nu am ramas fara roata mai ales ca merg mult la munte si nu era fain daca ma lasa in vreo curba.

Avatar utilizator
Lee
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

Mesaj de Lee » Vin Noi 18, 2016 10:22 pm

AndreiD - Mazda 3 cum are suspensia?
Simpla doar un brat mare jos si sus telescopul?
Sau mai are si alte brate?

Avatar utilizator
AndreiD
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 17, 2016 11:46 am

Mesaj de AndreiD » Sâm Noi 19, 2016 4:30 pm

Are pivot superior si pivot inferior. Cel inferior a fost cu probleme la mine pe partea dreapta. De multe ori desi are joc pe stanga o sa se auda pe dreapta deaorece este soferul are greutate si se propaga sunetul pe dreapta. Totodata daca masina e plina se reduce frecventa sunetului, si mai apare doar la denivelari/gropi mai mari

LE: e bine cand schimbi pivotii sa schimbi si basculele, altfel cam arunci banii pe geam.

Avatar utilizator
Lee
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 05, 2012 1:40 pm

Mesaj de Lee » Vin Dec 09, 2016 9:18 pm

Se pare ca e mai complicata problema la masina mea:

Am schimbat in plus fata de ce am mentionat din start:
- Amortizoare - Kayaba toate 4
- Bascule pe fata

Face exact la fel (poate o foarte mica ameliorare, dar bataia principala a ramas)

Bate foarte tare cand trec peste denivelari de reducere a vitezei, bate la orice groapa sau denivelare in asfalt.

Si mai e ceva:
Cand e cuplat 4x4 iar rotile sunt virate tare, ca si cum iesi dintr-o intersectie, sau faci manevre in parcare se aude un zgomot / vibratie
care vine din partea centrala, sau cateodata se aude din spate. Mai ales la rece, se aude si cand fac un sens giratoriu mai strans.
Ca si cum ar merge fortat o planetara / diferential etc.
Acelasi zgomot / vibratie se aude cand trec peste o denivelare si este cuplat 4x4.
Deci vibratia asta se produce doar cand este cuplat 4x4 si trec peste o denivelare lina (nu groapa), sau cand rotile sunt virate tare.
In rest - la drum nu este nicio vibratie.

Deci este o vibratie+zgomotul aferent cu 4x4 cuplat in viraje foarte stranse SI o bataie puternica la orice groapa sau denivelare.
Desi sunt 2 zgomote distincte care se produc in conditii direrite, eu cred ca ar putea avea aceeasi cauza.

Cei de la reprezenta ridica din umeri. Au pus-o pe elevator pe canal de N ori nu stiu ce are.
Am fost si al alt service, au verificat inclusiv planetare - si nici acolo nu au gasit cauza.
Verificat toate suruburile accesibile, jugul, esapamentul si alte elemente care ar putea fi slabite - totul ok.

Eu cred ca sunt tampoanele de motor, pentru ca altceva care sa bata asa nu imi imaginez ce ar putea fi.
In plus daca accelerez / decelerez brusc la viteze mici se simte un soc in masina ca si cum ar misca motorul fata-spate in raport cu caroseria.
Vizual nu se constata a fi rupte. Sunt ele mai uzate, cauciuc imbatranit, moale, dar sunt intregi.
Si mecanicii imi spun ca e posibil sa le schimb si sa faca la fel, adica nu este evident ca aia ar fi cauza.
Dar in acelasi timp, nici nu imi pot indica vreo cauza. Practic masina suna de parca se rupe dar nu au gasit nimic defect.

Am vazut ca sunt 4 suporti motor si inca 3 suporti la diferentialul spate, 4000 lei toti 7.
In lipsa de alte solutii, o sa ii schimb pe astia, si pe urma...

Scrie răspuns

Înapoi la “Piese de schimb, accesorii, consumabile”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori