Probleme Discuri EBC

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Aug 12, 2010 10:06 am

Uite si poza atasata...eu pun punct aici la tigania asta penibila !
Fişiere ataşate
IMG00167_20100812_0955.jpg
IMG00167_20100812_0955.jpg (241.26 KiB) Vizualizat de 5709 ori

Avatar utilizator
4turbo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 30, 2009 2:54 pm
Contact:

Mesaj de 4turbo » Joi Aug 12, 2010 10:11 am

Coobra- daca ti-e scarba iti recomand o lamaie. Te contrazici singur. Cum vrei tu sa reactionez cand cineva care nu are nici macar cele mai elementare notiuni de geometrie si mecanica ma acuza ca i-am vandut un disc prost fara a fi capabil sa sustina cu probe aceasta afirmatie? Tu ai sunat si ai zis ca sunt ovalizate si eu ti-am spus ca nu sunt ovalizate ci montate prost, tu ai sarit in sus ca te prostesc in fata si ca lucrezi la reprezentanta Mitsubishi, ca voi sunteti service autorizat si normal ca ti-am spus ca sunteti niste carpaci di moment ce nu aveti un ceas comparator pt masurat discuri. Iar acum vii si spui ca am avut dreptate, ca discurile erau montate prost si ca ai facut scandal degeaba.
referitor la cata engeleza stii, o sa te ajut eu putin:

In the MME Warranty Policy and Procedure Manual brake discs are shown as expendable
(wear and tear) items and therefore, not covered under the manufacturer’s warranty. Whilst
historically this has not been rigorously enforced, MME have now advised us that they will no
longer accept warranty claims for replacing brake discs due to their being worn or warped. This
is common practice by other motor manufacturers.
Pe scurt, discurile de frana sunt considerate consumabile si pot fi schimbate in garantie. Aceasta politica nu este noua, si pana acum Mitsubishi era reticent la schimbarea in garantie a discurilor insa de acum nu se vor mai face exceptii.

During the warranty period claims will still continue to be accepted for brake skimming due to
reported brake judder.
Adica orice problema ai avea la discuri, inafara de fisuri, singurul lucru pe care ti-l ofera gratis este rectificarea.

If skimming the discs would then take them below the manufacturer’s
minimum thickness, as shown in the relevant technical workshop manuals, their replacement
cannot be claimed under warranty. Equally the CCC Customer Service Department will not
accept goodwill claims for their replacement. However, within 12 months from the date of first
registration CCC Warranty will consider, on a case by case basis, covering the cost of replacing
brake discs if they cannot be skimmed for the above reason
Daca rectificarea discurilor ar duce la subtierea lor sub limita acceptata, atunci nu se poate cere inlocuriea lor din acest motiv. In cazuri speciale(nu este o regula, fiecare caz va fi analizat separat), se va avea totusi in vederea posibilitatea inlocuirii lor daca masina este mai noua de 1 an si discurile prea subtiri pt a putea fi inlocuite. Aici ei vor sa spuna ca daca masina este mai noua de 1 an si discurile au o abaterea atat de mare, incat pt a o corecta e nevoie sa fie subtiate peste limita de 1mm/parte, exista posibilitatea sa ti le inlocuiasca.
printre baietii cu evouri de la raliu am avut un clinet care s-a dat un sezou cu UPR + Yellowstuff. A fost foarte multumit insa concluzia a fost ca acest combo este foarte bun pe strada si ocazional pe circuit dar pt raliu yellowstuff nu sunt suficient de agresive asa ca a trecut pe Carbone Lorraine. Tot de la el am aflat ca Yellowstuff este o placuta extrem de versatila dar nu pt competitii profesioniste. Diferenta de performanta dintre Yellow si Carbone Lorraine se datoreaza faptului ca Yellow s-au tocit doar pana la jumatate intr-u intreg sezon iar Carbone Lorraine se pot toci si intr-o singura etapa. Cu Yelow discurile au tinut 1 sezon si 2-3 etape, cu Carbone Lorraine au tinut doar cele 2-3 etape.

Vibratia la discuri de Lancer sau Colt nu e generala dar fata de alte masini sunt sanse mult mai mari sa apara. Montajul ca la carte ar trebui sa costa 300ron/punte asa ca momentan iese din discutie. In acest montaj de 300 ron se face curatarea butucului cu perie de sarma montata pe bormasina, se masoara ovalitatea butucului si apoi cea a discului nou dupa ce se monteaza, se strang prezoanele rotii la inceput manual si apoi cu pistolul pneumatic.


Andrei Iasi - spune-mi te rog ce cod au discurile si ti le schimb fara discutii poate chiar azi(cred ca le am in stoc) daca nu sunt urme de lovituri. Transportul in platim noi, trebuie doar sa suni la 0219501 si sa chemi un curier de la Dragon Star.

Alexutzu - ti-am dat msg aseara ca daca trimiti poza cu discurile sau cu masina vin personal oriunde esti in Bucuresti si iti dau banii inapoi insa nu ai raspuns nimic desi ai mai stat online inca 30min si erai unul dintre cititorii topicului.
Acum pui o poza cu un disc de spate care nu este ventilat... pai aici parca era vorba de discuri de fata. Se zice ca stii tu cine are picioare scurte.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Aug 12, 2010 10:29 am

Deci hai sa o lasam balta. Ca nu ajungem nicaieri cu discutiile astea. Si nu suntem nici in piata, nici la usa cortului.

La vanzarile care le-ati avut pana acum, ma asteptam sa adoptati o cu totul alta politica de marketing. Insa se pare ca m-am inselat. Astept cu interes rezolvarea reala a acestor sesizari.

Avatar utilizator
4turbo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 30, 2009 2:54 pm
Contact:

Mesaj de 4turbo » Joi Aug 12, 2010 10:34 am

Rezolvarea este cea pe care am propus-o deja:
Daca veniti cu discurile montate pe masina ca sa poate fi masurate si sunt intr-adevar ovalizate, se schimba pe loc cu EBC, alta marca sau primiti banii inapoi. Daca nu sunt ovalizate ci doar nu sunt paralele cu butucul, le rectificam gratis. Pt cei din provincie nu pot oferi rectificarea si ar trebui sa mearga ei la un service unde sa le masoare discurile, detalii pe PM.

Foloseste butonul de FAST REPLY sau POST REPLY pentru a da un raspuns. Daca vrei sa citezi , atunci poti folosi butonul Reply . Regulament Mitsu.ro - ti-l recomand

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Aug 12, 2010 10:39 am

**********
sa faci profit mare, repede, dai un tun.
daca vrei neaaparat sa reproduci discutia noastra telefonica, iti recomand ceva neuroni in plus. te-am sunat si am incercat sa te intreb cum vezi rezolvarea la problema data, si anume ca discurile nu-s aliniate corect. si atunci ca si acum, ai inceput sa jignesti pe toata lumea, ca ala e carpaci, ca serviceul e de cacat. asta ti-e stilul, de mahala, si desi eu sunt singurul care oarecum ti-a luat pararea produselor tale, tot in mine dai.
in ce priveste profesionalismul celor din service, de ce nu te duci sa le zici personal? in ce service vrei tu. observ ca ai impresia ca tu esti crema si restul sunt varza.
pentru mine discutia asta inutila, cu un om fara bunsimt, educatie de la parinti, 7 ani de acasa, sau cum vreti sa-i mai ziceti, e terminata.
imi cer scuze fata de restul forumului pentru ca am continuat aceasta discutie (cum era andrei? - arguing on the internet is like....)



ps- vezi ca suruburile la roata se strang cu dinamomentrica. sigur ai autorizare rar sa umblii la frane? (nu-mi raspunde ca nu ma intereseaza)

EDIT - daca vrei sa vezi cum se fac afaceri, iti recomand topicul lui THEMIRCEA in care vinde si el ceva peacolo, sa vezi cum se vorbeste si cum se raspunde.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Joi Aug 12, 2010 10:57 am

Daca te duce capu' te uiti la ce ora am citit mesajul de la tine.....si sa spui ca sunt discurile din spate.....esti depasit de situatie si nu stii cum sa iesi cu fata curata.
Este o poza de aproape ca mai de la distanta nu se vede modelul discurilor....in fine ! Uite alta...da vezi sa nu fie de alta masina...
Fişiere ataşate
IMG00171_20100812_1105.jpg
IMG00171_20100812_1105.jpg (377.1 KiB) Vizualizat de 5714 ori
IMG00170_20100812_1055.jpg
IMG00170_20100812_1055.jpg (277.98 KiB) Vizualizat de 5676 ori

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Joi Aug 12, 2010 11:13 am

Toate apelativele si jignirile directe vor fi sanctionate direct , fara alte avertismente !
Va mai rog si eu inca o data , purtati o discutie constructiva , in care sa oferiti solutii , sa concretizati ceva , dar fara jigniri , si pe alt ton . Aveti nervi , iesiti afara tipati cat vreti si pe urma scrieti cu calm aici . Daca nu vi se pare corect ce va spun si continuati , veti avea timp sa va racoriti ca si userul aerox .

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Joi Aug 12, 2010 11:29 am

salut,
am vrut sa trimit PM , dar pentru a pastra impartialitatea am preferat sa pun aici.
1 - prima poza este cea cu codurile . codurile sunt ok, am verificat si la ei pe site . deci marfa a fost livrata conform cu ce s-a cerut. aici nu cred ca se putea verifica in vreun fel ca sunt bune sau nu, decat dupa montaj
2- in a doua poza vreau sa vedeti unde e locul cu problema si la ce dimensiune ma refer ca e gresita.

eu pot veni pe la voi azi in jur de 13-14 (chiar daca am id-ul cu iasi nu mai stau in iasi de aproape 3 ani ) . ar fi bine sa aveti un subler pentru masurat , pentru ca in cazul in care sunt gresite si la celelate sa tragem un semnal de alarma sa nu mai pateasca si altii.

o zi buna
Fişiere ataşate
cod.jpg
cod.jpg (515.92 KiB) Vizualizat de 5675 ori
dim_gresita.jpg
dim_gresita.jpg (458.93 KiB) Vizualizat de 5679 ori

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Joi Aug 12, 2010 2:27 pm

salut,
tocmai am revenit de la 4 turbo.
mi-au fost schimbat discurile(cu cateva mici parlamentari ) . s-a confirmat ca era o problema de fabricatie.
eu concluzionez pana acum si in ceea ce ma priveste pe mine exclusiv, ca au fost de buna credinta si au avut o atitudine ok. mai ales ca eu nu am cumparat direct de la ei ci de la pex.

Avatar utilizator
4turbo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 30, 2009 2:54 pm
Contact:

Mesaj de 4turbo » Joi Aug 12, 2010 2:43 pm

Discurile lui Andrei Iasi au fost schimbate in garantie deoarece in interiorul palariei, pe o portiune de 0.5 mm, diametrul era cu 0.5mm mai mic si discul nu intra pana la capat pe butucul masinii. Aceasta problema a fost rezolvata de cei de la EBC si toate discurile mai noi de 6 luni vin alezate pana in capat. Discurile au fost schimbate cu unele noi care aveau deja alezata acesta zona, tot EBC.

Nu ma pot abtine sa nu pun niste poze pe forum care sa arate cat de profesionisti sunt cei la care apelati sa le monteze. La discul de fata, mecanicul a incercat sa rezolve singur problema fara a avea habar care este cauza si a batut cu ura in disc ca sa intre fortat.
Fişiere ataşate
Ciocanu_e_cea_mai_buna_unealta.JPG
Ciocanu_e_cea_mai_buna_unealta.JPG (2.23 MiB) Vizualizat de 5705 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori