Frana De Mana (reglare)

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Mie Iul 08, 2009 3:19 pm

salutare tuturor, am cautat pe aici subiectul dar n-am gasit. chiar e putina activitate pe forumul mitsu, sau poate nu stiu multi posesori de mitsubishi de el,.... sau poate nu sunt asa multe unitati vandute in romania,....sau poate........ in fine.
poate cineva sa-mi spuna cum se poate intari (strange) putin frana de mana? pe unde se ajunge la ea si care sunt operatiunile? mersi

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Iul 09, 2009 6:10 am

Nu ai gasit un subiect pe aceasta tema probabil din cauza ca, cel putin din cate am vazut eu, toata lumea care a acuzat faptul ca frana de mana tine destul de sus a facut reglajele la service.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Iul 09, 2009 11:20 am

Eu le-am zis sa mi-o regleze cand am facut revizia. Nu am considerat asa o mare problema, dar daca as fi vrut as fi urmarit cablul de la frana de mana de la roti pana la maner si as fi descoperit reglajul. Daca cineva stie direct unde se afla acel reglaj poate il ajuta si pe crisstiann.

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Vin Iul 10, 2009 10:49 am

asta inseamna ca tb sa mai astept vreo 12mii km pina la revizie, sau sa o urc pe 1 elevator. m-am gandit ca poate se poate umbla din interior (ca la WV de exemplu).

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Dum Aug 16, 2009 12:11 am

reglajul franei de mana se face scotand orice ornament de la maneta din interior a franei de mana. Se observa doua piulite pe tija manetei. Se strangela tensiunea dorita si gata.

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Aug 20, 2009 1:38 pm

mersi tare mult, am gasit piulita. ma gandeam eu ca trebuie sa fie ceva similar ca la WV. Intrebare: ai idee, placutele de frina pe spate actioneaza doar cu frina de maina sau si in miscare la actionarea pedalei????

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Joi Aug 20, 2009 4:23 pm

frana de mana actioneaza doar tamburii de frana iar acestia se afla doar pe rotile spate.
placitele sunt actionate la apasarea pedalei de frana.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori