Discuri Frina Lancer Clasic

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Joi Sep 10, 2009 2:59 pm

apropos de parerea altui angajat m-car: am facut revizia de 20k la 22000 km cu acordul unuia dintre nenii Dan de la m-car pentru ca trebuia sa plec afara, iar acum la revizia care am facut-o la 31k vroia acelasi nenea Dan sa-mi umble garantie ca am depasit intervalul acceptat de importator; dar asa cum m-am obisnuit, de data asta a fost suficient de sufletist sa ma ierte ))

orice intrebati puneti-i sa va dea raspuns scris; nu mai acceptati doar vorbe in vant. umblati cu mailu' nu cu urechea.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Sep 11, 2009 9:27 am

Din ce stiu eu, daca faci sex in masina, iti pierzi garantia la arcuri si amortizoare, deoarece sunt stresate. Deasemenea si daca transporti pepeni sau cartofi cu masina, pierzi garantia. Sa nu uitati ca puteti pierde garantia si daca mergeti cu masina, sau daca o tineti afara in ploaie, de fapt in concluzie garantia se pierde daca indrazniti sa va luati un MITSUBISHI NOU. Eu recomand o masina second-hand care sa nu aiba garantie, si atunci puteti face ce vreti cu ea, cand ma gandesc ce teapa e cu garantiile astea in Romania mi se face rau, pai va dati seama ca isi ia omul Kia Ceed cu garantie 7 ani, si ca il rupe la revizii, la piese, si la asa zisa garantie? Chiar a facut pariu un prieten care are Renault Megane hatch diesel 1.9 Dci, cu niste posesori de Kia si Hyundai ca el are reviziile mai ieftine, si facute tot la reprezentanta. Culmea ca a si castigat deoarece japonezele si coreneele au niste preturi la revizii de iti pica parul, si macar de ar fi fiabile toate.

Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Joi Mai 27, 2010 12:07 pm

Salut !

Nu vreau sa deschidem din nou acesta discutie, deoarece este clar ca generatia de Lancer clasic are probleme cu discurile de frana si cred ca este la fel de clar ca orice reprezentanta incearca sa inlocuiasca cat mai putine piese in garantie.

Dar, totusi, eu personal am gasit la MCar Expozitiei macar intentia de a rezolva orice sesizare avuta pe parcursul celor 3 ani de garantie.

Nu vreau sa-l contrazic pe "2dor", dar adevarul este ca am exemple care sunt intradevar dureroase si totusi ar fi pacat sa condamnam exagerat acesta marca.

- prieten posesor de Subaru Legacy 8000 Km !!!, in garantie, discuri frana foarte ovalizate - refuz total de la Radacini - vina utilizatorului
PS: se pare ca este recunoscuta problema discurilor si la Subaru

- Skoda Octavia 2 (2.0TDI) - peste 70 000 km, masina pe care o conduc zilnic, de noua; sper sa nu ajungeti la mana celor din grupul VW ca atunci sa vedeti distractie :
- tractare/platforma - defect in garantie , da, pe bani
- garantie articulatii/suspensie - da 30 000 km !!! si asta cred ca doar cat a fost noua. Am inlocuit al doi-lea rand de bucse brate fata si spate, pt ca boncanea groaznic ( I-ul la 45 000 si al-II-lea la 70 000 km) si evident ca desi aveau !!! 25 000 km NU au fost in garantie din cauza exploatarii - masina este 4X4 si a facut offroad !!! tare nu ?
- cea mai ieftina revizie la Porche (pt Skoda) 1000 RON cred ca prima - si exemple mai sunt multe

Deci, comparatia cu alte marci referitor la costuri de intretinere nu este relevanta atata timp cat dpdv a calitatii componentelor mecanice, dar si a materialelor folosite la interior, consider ca este mult peste alte marci (coreene sau megan-uri) care boncane, scartaie din toate incheieturile si trosnesc toate plasticele din interior.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori