Placute de frana

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mar Mar 18, 2014 2:17 pm

La 2 iti raspund din experienta:

Se ovalizau in timp oricum la majoritatea (vezi probleme similare pe forum). Pretul mi se pare decent, aducandu-mi aminte ca si eu am dat o suma similara pe discuri fata + toate placutele.
Simptoma cu ovalizatul la mine se manifesta la franari repetate sau la o franare violenta de la fiteza mare. Discurile se incingeau si la franari ulterioare, simteam o bataie in volan.


Avatar utilizator
Fantomas
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 01, 2013 6:48 pm

Mesaj de Fantomas » Mie Mar 19, 2014 4:10 pm

Salut.

Placutele de frana produse de HERTH+BUSS JAKOPARTS ... sunt bune ?
Sau sa merg pe TEXTAR ?

Setul fata + spate de la HERTH+BUSS JAKOPARTS este cu 71 de lei mai scump fata de setul de la TEXTAR.

Astept raspunsurile voastre , deoarece zilele astea am sa fac schimbul de ulei + restul de consumabile , si as vrea o parere sincera.
Multumesc !

Avatar utilizator
frigate
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 08, 2013 4:04 pm

Mesaj de frigate » Vin Sep 05, 2014 5:19 am

Salut,
Vreau si eu cotatie si o programare cat mai urgenta pt schimb placute TEXTAR pe ambele punti pt mitibusu meu ASX 2012 1800cmc 110cp/150 kw,diesel, seria nu am am la indemana momentan.
Cipri

Avatar utilizator
rocsana78
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Oct 21, 2011 9:22 pm

Mesaj de rocsana78 » Dum Dec 07, 2014 1:18 pm

M-am uitat si parerile de pe forum inainte sa scriu, si pe acest thread si pe cel cu discuri de frana...poate imi da si mie cineva o idee ce sa iau
Eu stau de 2 zile si imi bat capul cu ceva: caut discuri si placute de frana
Am cautat peste tot pe net pareri despre firme si am ajuns la o concluzie cat de cat acceptabila : jakoparts, trw, ate...ma gandesc ca ceva ieftin garantat nu e ceva bun
conform forumurilor exista variantele:
1. pui disc+placute de aceeasi firma=recomandat
2. disc si placute de diferite firma (dar sa nu fie placute dure, bosch fiind una dintre marci)
3. cica jakoparts scartaie k sunt eco si fara azbest dar sunt bune
4. ate sunt mai bune, trw cica ar fi si ele foarte bune insa unii zic nu mai sunt ce au fost mai demult...mi-a recomandat un prieten ate, are pe masina si a zis ca se comporta foarte bine
ieri un mecanic mi-a spus varianta: 5. disc brembo+placute textar
deci...inca sunt in ceata ...diferenta intre ele nu e mare, cel mai ieftin site de pise l-am gasit autopieseonline24 pentru jako/ate/trw si autokarma pt.brembo/textar
ciudat e ca intre site-uri difera preturile pt.fiecare disc/placuta in parte, char si pt.cablul de frana de mana
am un space star 1.9 d-id, deci am cautat piese dupa acest model

pentru cablurile de frana de mana ma gandeam la bosch, desi mai sunt cateva chinezarii pe acolo
mersi

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Vin Ian 23, 2015 9:39 pm

Ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de sistemul de franare original la Mitsubishi Colt 2009 cu motor 1.5 benzina 109cp? trebuie sa schimb placutele de frana si am vazut ca unele sunt pt sistem de franare Lucas altele pt TRW si unele pt ambele.

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Sâm Ian 24, 2015 11:50 am

Ce este acela un sistem de franare Lucas sau TRW? Am un Colt din 2008, 1.5 benzina 109 cp si am schimbat placutele acum doi ani la service, desi puteam sa le schimb si singur fara sa mai dau bani.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Sâm Ian 24, 2015 3:32 pm

@gabone, asta incerc eu sa aflu, daca sistemul de franare din fabrica este Lucas-Griling sau TRW ca sa stiu ce placute sa iau, pt ca in configuratorul in care ma uit apar aceste specificari: pentru sistem de franare Lucas, pentru sistem de franare TRW. Chestia cu service-ul lor e o mare hotie mai ales cu manopera aia exorbitanta, si eu le-am schimbat acum 3 ani la ei si mi-au pus manopera cat placutele pe fata-spate......

Avatar utilizator
gabone
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Mar Apr 29, 2008 2:51 pm

Mesaj de gabone » Sâm Ian 24, 2015 8:58 pm

N-ai decat sa dai roata jos si sa observi ce scrie pe etrier sau pe placute. Etrierele mele sunt TRW. Ai putea chiar sa desfaci un etrier si sa scoti placutele sa le fotografiezi. Nu e mare filozofie. Pentru modelul 2008 se strang cu 28 Nm si e necesar sa scoti doar culisantul de jos:

http://jdmfsm.info/Auto/Japan/Mitsubish ... dex_M1.htm

Dupa ce ai scos culisantul de jos, ridici etrierul in sus (pivotand pe culisantul de sus) si scoti placutele. Acum daca tot schimbi placutele, ar fi bine sa ungi si culisantii. Ai mei erau cam uscati si dupa ungere frana mult mai bine. Sa ai grija la tipul de vaselina. Vaselina pe baza de petrol ataca garniturile de cauciuc de la culisanti.

Banuiesc ca 2009 nu o fi chiar asa diferit.

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Dum Ian 25, 2015 12:41 am

nu dispun de uneltele necesare sa pot face aceasta operatiune, o sa iau legatura cu magazinul de unde le comand, ca ei au configurator si trebuie sa stie exact care sunt sistemele originale de pe masina. Am gasit si placute originale si din inspectia vizuala par a fi la fel cu cele pe care vreau sa le comand dar astept un raspuns de la ei si in functie de asta imi selectez si placutele

Avatar utilizator
marocanu2009
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 23, 2009 8:36 pm

Mesaj de marocanu2009 » Lun Ian 26, 2015 3:41 pm

M-am hotarat pt aceste placute http://www.placute-frana.ro/detalii-pla ... 3904_.html si http://www.placute-frana.ro/detalii-pla ... 3904_.html insa as dori sa stiu daca intr-adevar acestea sunt compatibile cu facelift-ul pt ca acesta este singurul site unde apar ca ar fi compatibile cu facelift-ul

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori