Placute de frana

Directie, amortizoare, arcuri, bare anti-ruliu, discuri si placute de frana, etc.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vertex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 21, 2007 12:12 pm

Mesaj de Vertex » Mar Apr 20, 2010 1:28 pm

QUOTE (goldeye3002 @ Mar 24 2010, 05:27 PM) A venit si vremea placutelor mele, multumit pana acum (38500km) dar va trebui sa le schimb in urmatoarele saptamani. Am trecut pe la un magazin de piese si au gasit placute de frana Ferodo la 180lei si TRW la 150lei, se pot aduce de pe o zi pe alta.
Acum intrebarea mea este: Care sunt mai bune? Care este mai predispusa sa scartaie? Care sunt mai moi, pentru ca nu vreau placute tari sa imi manance discurile.
Mai este varianta de la EBC-blackstuff...la greenstuff nu ma gandesc pentru ca s-ar putea sa fie tari\dure.
As aprecia niste pareri, sfaturi, indicatii. Mersi


ebc blackstuf fiind de fapt ebc ultimax?

am 51 mii km si ma gandesc sa schimb placutele inainte de concediu
unde gasesc la ebc care se potrivesc pe lancer 1.5? m-ar tenta astea ultimax sau blackstuff

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Mar Apr 20, 2010 8:40 pm

EBC Blackstuff se mai numesc si Ultimax...sunt unele si aceleasi si din cate stiu eu respecta specificatiile placutelor de origine, au aceleasi proprietati ca si cele OEM.

De gasit gasesti aici

Avatar utilizator
RauL
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 10, 2007 9:47 pm

Mesaj de RauL » Mie Iun 23, 2010 10:41 am

QUOTE (nini @ Jan 16 2010, 11:46 PM) am luat eu textar la 190 lei.

de unde le ai cumparat?

Avatar utilizator
giovani
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 19, 2010 11:42 am
Contact:

Mesaj de giovani » Vin Iun 25, 2010 4:51 pm

Salut !

Va rog sa nu trageti in mesager , nu sunt dealer si nici nu am actiuni la vreo firma din domeniu, dar mare atentie ce placute de frana cumparati:

pot sa va spun din experienta unui parc auto de cateva sute de masini - majoritatea Nissan si cateva zeci Cielo, plus vreo zece LandCruiser, ca toate variantele de placute de frana aftermarket (ATE, Ferrodo, s.a nu-mi mai amintesc toate marcile pt ca au trecut ceva ani) nu au adus nimic bun dpdv al reducerii costurilor de intretinere deoarece se uzau mult mai repede si in plus !!! eficacitatea la franare era simtitor diminuata.
Intradevar piesele originale au preturi exagerate comparativ cu cele aftermarket, dar personal consider ca pentru sistemele de franare si directie nu trebuie facut nici un compromis.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Iun 25, 2010 5:06 pm

Nu trag in mesager, dar fii mai explicit cand spui ca daca pui placute de la dealer iesi mai ieftin.
De ex eu in loc sa dau 400ron pe placute de la dealer am dat 250 pe unele care sunt net superioare. Cele originale au tinut 20k km. Acum am EBC Greenstuff de 20k si sunt cam la 50%. Pe langa asta nu scot fum nici negreala si nici nu put cand se incing.
La lancerul nou atat placutele originale cat si discurile sunt varza. Franele tin bine, dar placutele se tocesc foarte repede si la fel si discurile. Dupa ce am schimbat placutele nici discurile nu s-au mai tocit atat de tare, deci tind sa dau vina tot pe placute.

Si ai dreptate, cu sistemele de franare nu trebuie facut nici un compromis, asa ca luati piese de calitate (asta nu inseamna saa fie originale). Plus de asta placutele montate de Mitsubishi sau alti producatori de masini nu sunt productie proprie, ci sunt facute tot de producatori gen Brembo, Ferrodo, etc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Iun 25, 2010 6:47 pm

QUOTE (RauL @ Jun 23 2010, 10:41 AM) de unde le ai cumparat?
de la www.coastadeest.ro

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Lun Dec 20, 2010 4:21 pm

Mare grija la placutele Ferrodo!!! Mi-a bagat Nicu Curse unele pe git de intoarce lumea capu' dupe mine pe strada cind frinez! Eu cind am cerut discuri si placute Brembo am crezut ca-mi aduce Brembo. Cind colo... discuri Brembo si placute Ferrodo. "Alea Brembo sunt mai scumpe si mai proaste, astea-s cele mai bune, e combinatia perfecta!". Ce-i drept, au mers vreo 5-6000 de km. in liniste, da' s-a dus dracu' toata linistea, scirtiie pe toate partile.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Ian 06, 2011 11:03 am

Preturi pentru placute frina fata, Clasic 2.0i:

- Brembo: 155 lei
- TEXTAR: 135 lei
- Nipparts: 130 lei

Piesele vin cu factura si garantie! Daca sunteti interesati va dau nr. de tel. al omului.

Avatar utilizator
metal_militia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iul 05, 2009 9:59 pm

Mesaj de metal_militia » Joi Ian 06, 2011 11:31 am

Acum de care ai pe masina? Tot alea Ferrodo? Ca la primavara o sa le schimb si eu, pentru prima data in 60.000km.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Ian 06, 2011 12:17 pm

Da, tot gunoaiele alea scirtiitoare. Nu stiu daca sa iau Brembo sau Textar. Brembo as lua pentru ca si discurile sunt tot Brembo. Ma gindesc ca-mpreuna fac frina mai buna.

Scrie răspuns

Înapoi la “Directie, Suspensii si Frane”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori