Sfat Achizitie Jante

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Dum Apr 14, 2013 12:35 pm

Am si eu o mare rugaminte la persoanele care se pricep la detaliile tehnice a unor jante.

As dori sa achizitionez un set de jante de 16 pentru un Lancer. Intrebarea mea este: de ce am nevoie pentru acest lucru?

Pana acum am concluzionat:

Jante- decizia cred ca va fi Borbet LV5 black matt. Ce parere aveti/ ati citit legat de jante BORBET.

Diametru 16 inch
latime 7 inch
ET standard parca e 38 pe lancer, jantele mentionate anterior au ET 40. E ok? Daca ET e mai mare, daca bin tin eu minte, jantele vor fi mai in interior cu 2mm?

Daca mai sunt alte detalii de care trebuie tinut cont? Se mai comanda distantiere? Cand se comanda distantiere? Ce inseamna gaura centrala? Cat este aceasta la Lancer 2008 2.0 D-ID.

Orice opinie este apreciata.

Multumesc.

Imi cer scuze anticipat daca mai sunt postate intrebarile acestea in alta parte, si rog redirectionare.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Dum Apr 14, 2013 7:33 pm

Dimensiuni
6 1/2 JJx 16
Dimensiune
5 x 114.30 x 67.00
Offset
ET 46.00

Latimea si diametrul ti le iei tu in functie de ce anvelope vrei sa montezi, diametrul gaurii centrale si dispunerea prezoanelor evident ramane la fel, si din ce stiu eu si offsetul. Cu ET38 iti vor sta foarte in afara.

Distantieri pui daca jantele sunt foarte late si ating in amortizor sau daca au offsetul prea mare (mai mare decat stock,ex ET55 si al fel ating in amortizor)

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Apr 15, 2013 9:51 am

Ms mult Alex pentru detalii. M-am mai uitat si am gasit si un ET mai apropiat. Nu stiu de unde am tinut minte ca ET standard pe Lancer e de 38.

Noile jante sunt:

Borbet LV5 Anthracite Black VuH 7.0x16 45.0 5 x 114.3 72.5 LV5 70645114,3572,5mam

presupun ca et e 45, si gaura centrala e 72.5. are ceva daca gaura e mai mare?

Latimea jantei e ok? 7x16? Vreau sa pun cauciucurile standard:206/60/16. Ce inseamna JJ din "6 1/2 JJx 16".

O zi buna.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Apr 15, 2013 10:17 am

JJ ala se refera la forma pe care o are umarul jantei pe care se etanseaza anvelopa. E ok, in cazul de fata asa sunt toate.

7 inchi sunt latimea ideala pt 205, cauciucul va sta drept fara sa faca burta.

Pentru ca au gaura centrala mai mare (ca mai toate jantele aftermarket) vor necesita inele de centrare. Altfel, jantele nu se vor centra, si toata greutatea va sta in prezoane (risc sa se reteze).

Mie nu-mi plac jantele negre:P arata trist de cum se murdaresc un pic, si cand le vezi pe masina nu-s decat o masa neagra, se confunda cu anvelopa, cu greu distingi un detaliu.

In vitrina arata foarte frumos, dar pe masina mai putin.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Lun Apr 15, 2013 10:23 am

QUOTE (Alex44 @ Apr 15 2013, 10:17 AM) Mie nu-mi plac jantele negre:P arata trist de cum se murdaresc un pic, si cand le vezi pe masina nu-s decat o masa neagra, se confunda cu anvelopa, cu greu distingi un detaliu.

In vitrina arata foarte frumos, dar pe masina mai putin.

Eu le-am ales pe astea fiindca sunt pe dimensiune mica. Daca pui jante mici de alta culoare nu arata asa de bine. In al doilea rand m-am raportat ca fiind intr-o culoare le pot vopsi electrostatic daca le lovesc.

De asemenea imi mai plac: Jante aluminiu Borbet CC Matt Black Polished, dar astea fiind in 2 culori nu stiu daca le mai pot vopsi in car de ceva.

Daca nu te deranjeaza lasa-mi un nr de tel pe privat si vb mai diseara.

Ms

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Dum Noi 17, 2013 11:35 am

QUOTE (Alex44 @ Apr 15 2013, 09:17 AM) JJ ala se refera la forma pe care o are umarul jantei pe care se etanseaza anvelopa. E ok, in cazul de fata asa sunt toate.

7 inchi sunt latimea ideala pt 205, cauciucul va sta drept fara sa faca burta.

Pentru ca au gaura centrala mai mare (ca mai toate jantele aftermarket) vor necesita inele de centrare. Altfel, jantele nu se vor centra, si toata greutatea va sta in prezoane (risc sa se reteze).

Mie nu-mi plac jantele negre:P arata trist de cum se murdaresc un pic, si cand le vezi pe masina nu-s decat o masa neagra, se confunda cu anvelopa, cu greu distingi un detaliu.

In vitrina arata foarte frumos, dar pe masina mai putin.

total fals. gaura centrala este doar de a fixa mai bine geanta pe butuc ( cind o fixezi ). orice geanta sta in prezoane. te intreb pe spate unde nu exista inel (pe care sa intre gaura centrala pe ce se sprijina geanta???


Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 18, 2013 9:08 am

Geanta se sprijina pe umar.

Janta se centreaza si se sprijina pe butuc la toate autoturismele de fabricatie recenta. De aia se cheama hubcentric, si nu se recomanda folosirea fara inele de centrare deoarece risti sa retezi prezoanele. Prezoanele sunt gandite sa stranga janta pe butuc si atat, nu sunt concepute sa preia greutatea masinii. Greutatea e sustinuta de acel inel si de frecarea jantei pe butuc.

Ce-ti veni sa dezgropi un topic in care nu s-a mai scris de atatea luni si sa si dezinformezi?

Avatar utilizator
cryacc
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 25, 2009 8:26 am
Contact:

Mesaj de cryacc » Lun Noi 25, 2013 6:34 am

-am intrebat 2-3 ""mesteri"" de la vulcanizari si mi-au spus la fel. daca gresesc ei atunci gresesc si eu..
-am intrebat datorita faptului ca mi-am achizitionat niste jante pe 15" ( de la nissan ) prezoanele se potrivesc insa gaura din centru este mai strimta ( intra un pic fortat)
PS: de aceea am intrebat mai multi mesteri..

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Noi 25, 2013 8:26 am

Tot timpul este bine sa verificati incarcarea pe janta data de producator iar cea noua sa fie macar la aceeasi incacarcare. Scrie pe ele 500Kg sau 550Kg... Asta e important atunci cand ne referim la rezistenta lor mecanica.
Un alt parametru foarte important, care influenteaza consumul, dinamica si tinuta de drum este masa jantei.
Este bine sa cantariti janta originala si cand cumparati altele sa verificati sa nu fie mai grele sau daca se poate diferenta sa nu depaseasca jumatate de kg.
De preferat este sa fie mai usoare, dar jantele usoare sunt scumpe.

Marca Borbet este consacrata, foarte buna si daca modelul este ales cu atentie nu are ce sa fie rau, doar de bine.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori