Vopsirea jantelor

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Mar 20, 2008 10:02 am

Cine stie cum as putea, sau de fapt unde as putea sa imi fac jantele negre, dar nu sa le vopsesc, in engleza se numeste powder coating.

Powder Coating provides our wheel customers with a durable finish which resists cracking, peeling, fading, or marring. Powder Coating offers excellent uniformity without sags, drips, or other surface irregularities.

Extremely abrasion, corrosion and chemical resistant, powder coating provides a finish which is superior to most other organic coatings and looks great with little or no maintenance. Coated parts clean up with soap and water. No polishing is ever required.

The powder coating process involves curing coated parts in a 400 degree oven for 10 to 20 minutes. The results are simply amazing and very durable.

As vrea sa fac sa arate asa jantele.
Fişiere ataşate
16m3g2x11111.jpg
16m3g2x11111.jpg (52.69 KiB) Vizualizat de 7994 ori

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Joi Mar 20, 2008 2:36 pm

Si pe mine ma intereseaza asa ceva. Daca as putea sa le fac nu le-as mai vinde pe ale mele. Si eu exact la fel vreau sa le fac, negre cu buza rosie.

Avatar utilizator
Jeff
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 12, 2007 3:28 pm
Contact:

Mesaj de Jeff » Sâm Mar 22, 2008 12:00 pm

O sa cer copyright :-D
Fişiere ataşate
red.jpg
red.jpg (39.16 KiB) Vizualizat de 7939 ori

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Mar 31, 2008 9:23 pm

frumoase!
stiti unde se pot face?

Avatar utilizator
eth0tty1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Dec 28, 2007 10:40 am

Mesaj de eth0tty1 » Mie Mai 07, 2008 12:43 am

QUOTE (2dor)Cine stie cum as putea, sau de fapt unde as putea sa imi fac jantele negre, dar nu sa le vopsesc, in engleza se numeste powder coating.

Powder Coating provides our wheel customers with a durable finish which resists cracking, peeling, fading, or marring. Powder Coating offers excellent uniformity without sags, drips, or other surface irregularities.

Extremely abrasion, corrosion and chemical resistant, powder coating provides a finish which is superior to most other organic coatings and looks great with little or no maintenance. Coated parts clean up with soap and water. No polishing is ever required.

The powder coating process involves curing coated parts in a 400 degree oven for 10 to 20 minutes. The results are simply amazing and very durable.

As vrea sa fac sa arate asa jantele.



S-ar putea sa in insel , insa cred ca orice atelier de reconditionat jante le poate vopsii.....adica duci jante indoite, rupte , le repara si le re-vopsesc/lacuiesc, nu vad de ce nu le-ar putea trage o vopsea neagra.


PS. nu stiu ateliere, decat un singur batranel in oradea care se ocupa cu asta.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Mai 07, 2008 11:32 am

Veniti pe langa cimitirul bolovani din ploiesti ... intrebati de pocaiti ( acolo stiu ca se repara jante ) .. GOOD LUCK!

Avatar utilizator
J.B.
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mai 10, 2008 4:55 pm

Mesaj de J.B. » Sâm Mai 10, 2008 5:08 pm

salut , legat de vopsirea jantelor am vb cu o cunostinta mecanic si mi-a spus cum se face : se curata luciul de pe jante ( lacul ) pentru a prinde vopseaua si le voposesti cu pistolul.
eu o sa-mi cumpar vopsea ( negru mat ) si am sa " ma risc" .
singurul inconvenient va fi ca de fiecare data cand se va zgaria janta va ramane dunga argintie ( vechea culoare) si va trebui sa le retusez destul de des.
de cat sa dau in jur de 600 de euro pe jante negre noi,prefer sa mai dau cu un spray din cand in cand. oricum imi plac f. mult jantele de pe coltul meu
( modelul cu facelift)

Avatar utilizator
Nashu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 01, 2008 1:06 am

Mesaj de Nashu » Dum Mai 11, 2008 10:57 pm

dar nu exista vre-un loc in care sa vopsesti masina ca pe acolo ar face jantele eu vreu sa iau jantele de pe modelul lancer intense 2008 si sa le fac gri grafit mat s-ar vedea supe misto si cu masina neagra

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Oct 07, 2009 7:01 pm

Pentru ca stiu ca nu toata lumea citeste intreg forumul, postez si aici o imagine cu jantele vopsite. Mai multe poze la jurnal de bord.
Vopsirea am facut-o cu un gri carbon metalizat. Pentru jante si grile a fost nevoie de 300g de vopsea (si a ajuns la fix pana la ultima picatura). Pentru toate materialele am dat 75ron (vopsea, lac, diluant, intaritor).


Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori