Lanturi Auto

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
velicu83
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 14, 2012 2:03 pm

Mesaj de velicu83 » Vin Noi 09, 2012 11:33 pm

Sper ca am nimerit sectiunea .....
Am si eu o intrebare. Lanturi auto de iarna sunt in functie de tipul de tractiune sau nu conteaza. Am vazut ca pe net sunt o gramda de informatii despre lanturi: grosime, ABS, 4X4, SUV, etc. Imi trebuie in Slovacia (cica e obligatoriu- mi-a zis o colega de serviciu slovaca) cand vin in decembrie in tara si sincer sa fiu am vazut aici lanturi si la 300 euro....asa ca nu prea stiu ce sa fac. Sper sa ma puteti ajuta cu ceva informatii, pareri, sfaturi.
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Noi 10, 2012 11:12 am

Lanturile se aleg in functie de dimensiunea anvelopei. Nu cred ca e vreo limuzina cu roti la fel de mari ca ale outlanderului. Deci automat ar fi lanturi de suv. Tie iti trebuie sa inteleg pt a indeplini o norma legala, nu ca sa te arunci in offroad cu ele. Deci ia ce lanturi te lasa inima, ca sa ai acolo in portbagaj. Dar nu lua ultimile jafuri, si exerseaza totusi pusul lor intr-o zi mai calda ca daca ai cumva nevoie de ele (in slovacia sau oriunde altundeva) sa le si poti folosi eficient.

Avatar utilizator
velicu83
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 14, 2012 2:03 pm

Mesaj de velicu83 » Lun Noi 12, 2012 8:29 am

Acum chiar nu pot sa iti spun cu siguranta ca nu voi face si un pic de offroad cu ele, dar nu iti imagina ca ma sui pe cine stie ce munte, dar vreau sa ajung pe la ski prin decembrie si daca e zapada am sa le montez. Eu am avut lanturi pe masina anterioara un opel astra g deci montatul nu e o problema.
Era vorba de alegerea pe care trebuia sa o fac in legatura cu aceste lanturi. Citind pe net am aflat (nu stiam) ca sunt lanturi compatibile cu ABS si cu 4x4 si lanturi care nu sunt ....sau cel putin nu scrie nimic despre aceste compatibilitati, si desigur exista si o diferenta de pret intre cele 2, chiar ptr aceeasi dimensiune a rotilor. Oricum o sa vina un prieten din Ro in vizita sapt viitoare si o sa le aduca el din tara ca sunt cam la jumatate de pret fata de cele de aici...si cand spun cele de aici nu ma refer la cele mai ieftin sau cele mai proaste ,ci la cele medii ca pret si cred ca si calitate.
Va multumesc si o iarna si drumuri fara probleme.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Noi 12, 2012 8:48 am

Cred ca e marketing. Lanturile sunt pt rotile fata in general, deci daca le pui si pe spate cu ce el deranjeaza? Sarcina e in orice caz mai mica. Iar compatibilitatea cu ABS-ul? In ce Dumnezeu consta.

Poate sunt eu ignorant, dar un lant de calitate (za sanatoasa, prindere eficienta si ergonomica) e tot ce iti trebuie. Nu trebuie sa specifice express ca e compatibil cu player cu 6 cd-uri sau camera de marsarier.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori