Geometrie Roti

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Joi Noi 10, 2011 1:35 pm

Sal all

Am si eu nevoie de un sfat de la voi.

Recent am luat jante de 16 si anvelope de iarna. Mi s-a recomandat sa fac geometria la roti.

Ati facut pana acum? Preturi? Recomandari de service etc?

Multumesc

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 10, 2011 1:49 pm

Cine ti-a recomandat sa faci geometria? Iti trage masina in vre-o parte? Cauciucurile vechi sunt tocite inegal? Eu mi-o fac la autosoft, era 150 ron parca ultima data, dar nu pot sa zic ca sunt 100% multumit, parca nu isi da nimeni interesul sa o faca bine bine. Trage si bocane pe sub ea pana aduce toate rotile in limitele de toleranta, si gata.

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Joi Noi 10, 2011 2:44 pm

Sal,

Eu mi-am facut la autosoft aprox 170 ron( fata + spate), si sincer nu au bocanit deloc, au lucrat ingrijit. Eu nu am ce reprosa. Se mai zice ca macar o data pe an, sa faci o geometrie ca dupa ce mai iei niste gropi, borduri se mai '' slabesc '' alea pe acolo si incepe sa-ti toceasca cauciucurile in timp.Pana la urma faci cum vrei sau cum crezi.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 10, 2011 2:52 pm

Nu ma deranjeaza bocanitul, e normal sa se mai intepeneasca ceva pe acolo, ma refeream ca la telul lor e sa aduca totul pe verde cat sa dea bine, nu sa le scoata CAT se poate de bine. Nu, ei misca un pic, a intrat pe verde si gata. Nu isi bate nimeni capul sa faca roata din stanga la aceleasi unghiuri ca si cea din dreapta, sau sa incerce de 2 ori sa le aduca mai aproape de valoarea ideala.

Avatar utilizator
AndreiS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 6:04 pm
Contact:

Mesaj de AndreiS » Joi Noi 10, 2011 7:35 pm

Eu nu am auzit in viata mea ca la reglat geometria la roti iti poate strica ceva.Se slabesc doar niste suruburi, se schimba pozitia capetelor de bara si cam asta e toata treaba. Geometria nu poate sa ti-o faca mai mult sau mai putin bine, ea trebuie sa fie in anumite cote. Singura cauza care m-a determinat sa ma intorc la autosoft pentru repetarea operatiunii a fost proasta fixare a volanului, adica nu era perfect orizontal si ma obseda devierea aceia.
Intr-adevar, geometria fata era 100 lei si cea spate app 70 lei (acum un an).

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Joi Noi 10, 2011 7:56 pm

Inseamna ca am eu asteptari prea mari de la acest serviciu...dar pana acum am facut de 3 ori geometria, de 2 ori la autosoft si o data la un service de cartier dar cu aceeasi aparatura, dar tarif la jumate. Volanul a ramas drept de fiecare data, au avut grija sa-l blocheze cu scula aia murdara. Nah, pitic de-al meu.

Dar nu ne-a zis initiatorul, cum a venit recomandarea pt aceasta operatiune..

Avatar utilizator
DaFabolous
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 23, 2009 12:19 pm

Mesaj de DaFabolous » Vin Noi 11, 2011 9:36 am

QUOTE (Alex44 @ Nov 10 2011, 01:49 PM) Cine ti-a recomandat sa faci geometria? Iti trage masina in vre-o parte? Cauciucurile vechi sunt tocite inegal? Eu mi-o fac la autosoft, era 150 ron parca ultima data, dar nu pot sa zic ca sunt 100% multumit, parca nu isi da nimeni interesul sa o faca bine bine. Trage si bocane pe sub ea pana aduce toate rotile in limitele de toleranta, si gata.



Mi-au recomandat cei de la anvelope in primavara cand am schimbat rotile pe fata (jante de 18") dar nu am facut... Cele care le-am pus in locul lor nu sunt tocite, au doar 3-4 mii de km... Cele de iarna de 16 " care le-am pus recent sunt noi, atat jantele cat si cauciucurile.

Asta am vazut si eu cand eram acolo, mai avea putin si ii rupea masina unuia cu geometria lor... plus ca am fost cu un prieten la autovariant si am dat de un "Meserias" acolo care nu prea a facut mare lucru, tot nu dadeau bine calculele... plus ca omul ii promitea ca mai bine sa il sune pe el si sa il rezolve personal cu o ranga pe care o avea el acasa...fara sa afle seful bineinteles.. bataie de joc..

QUOTE (mikael @ Nov 10 2011, 02:44 PM) Sal,

Eu mi-am facut la autosoft aprox 170 ron( fata + spate), si sincer nu au bocanit deloc, au lucrat ingrijit. Eu nu am ce reprosa. Se mai zice ca macar o data pe an, sa faci o geometrie ca dupa ce mai iei niste gropi, borduri se mai '' slabesc '' alea pe acolo si incepe sa-ti toceasca cauciucurile in timp.Pana la urma faci cum vrei sau cum crezi.

Ms Mikael pentru info

La care autosoft ai fost? Baneasa?

Avatar utilizator
mikael
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 04, 2010 12:48 pm

Mesaj de mikael » Vin Noi 11, 2011 9:02 pm

Sal,
La cel de pe Dudesti, intrebi de D-ul Ionut si daca este acolo vb cu el si ii spui ca vii din partea lui Marius cu service, mercedes ,wba. Problema este ca trebuie sa-ti faci programare mai intai, daca suni nu cred ca il da la telefon, dar daca ai drum pe acolo te opresti si-ti faci programare.Succes

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Noi 11, 2011 9:37 pm

Sau in spatele petromului de la diham... intrebati de Marian la rampa de reglaj directie. Beleaua e ca se lucreaza in 2 schimburi si e posibil sa nu fie prezent.

Avatar utilizator
livbest
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 04, 2010 7:31 pm

Mesaj de livbest » Lun Noi 14, 2011 9:33 pm

Exista oare vreun service in Bucuresti unde sa nu ai nevoie de "pile"? (stiu, intrebare retorica, nu e nevoie de raspuns). In alta ordine de idei, a incercat cineva la reprezentanta Mitsubishi? Si daca da, la ce preturi?

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator