Cum Se Depoziteaza Rotile ?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
krucifix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 26, 2010 10:56 am

Mesaj de krucifix » Mar Noi 08, 2011 1:29 pm

Salut!
Am cautat sa vad daca mai existe un asemenea thread si n-am gasit nimic (sau poate nu am cautat cu atentie).Daca am gresit, rog respectuos moderatorii sa ia masuri .

Am cumparat pt iarna un set de jante si unul de cauciucuri de 16 inch.Intentia mea a fost sa nu mai fiu nevoit sa dau jos
anvelopele de vara de pe janta (plus ca sunt si de 18 si anvelopele pt iarna de 18 sunt o problema).

Intrebarea mea este : cum se depoziteaza ele ? una peste alta/una langa alta ? Se scoate putin presiunea din ele inainte de a fi depozitate?
Am auzit o gramada de legende de la vecini,colegi etc . As fi curios sa aflu de la cineva cu argumete cat de cat stiintifice si logice .

Va multumesc!

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Mar Noi 08, 2011 1:53 pm

din cate stiu la anvelope e bine sa se depoziteze una sub alta pe orizontal pentru a nu risca sa le deformezi. eu asa le tin. de multe ori mi-am pus aceeasi intrebare

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mar Noi 08, 2011 7:01 pm

QUOTE (krucifix @ Nov 8 2011, 01:29 PM) Intrebarea mea este : cum se depoziteaza ele ?
Fişiere ataşate
fxcgf.jpg
fxcgf.jpg (111.06 KiB) Vizualizat de 6669 ori
fcd.jpg
fcd.jpg (130.62 KiB) Vizualizat de 6669 ori

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Noi 08, 2011 7:26 pm

cel mai bine este cum a aratat @tanaka, daca nu ai conditiile necesare, e bine si cum a zis @adictoma, una peste alta pe orizontala

Avatar utilizator
krucifix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 26, 2010 10:56 am

Mesaj de krucifix » Mar Noi 08, 2011 7:44 pm

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Foarte explicite ,mai ales ca exista acum si poze.
Ramane intrebarea ..daca pe timpul depozitarii (e vorba de 3 luni aproximativ) presiunea din rotile scoase de pe masina si depozitate ar trebui sa fie
diminuata nitel. De exemplu eu am presiunea la toate rotile 2.4 BAR ; daca le scot de pe masina si le depozitez , las 2.4 ? Afecteaza cumva sanatatea anvelopei
daca ea sta umflata 3 luni de zile cu aceeasi presiune cu care ar sta pe masina ?
Ma scuzati pentru insistenta dar fizica nu a fost punctul meu forte .

Cu respect.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Noi 08, 2011 8:26 pm

Atata timp cat sunt montate pe jante si sunt umflate nu conteaza pozitia de depozitare. Poti sa lei pui sprijinite deperete(cazul meu) sau una peste alta sau cum vrei.

Avatar utilizator
marius_EVO
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 27, 2009 4:50 pm

Mesaj de marius_EVO » Mar Noi 08, 2011 8:28 pm

eu sunt in aceeasi situatie ca tine..jante pe 18 vara si pe 16 iarna...de 2 ani de zile eu le bag in saci(am 4 saculeti de depozitare luati de la auto-soft) si le pun pe balcon una peste alta...eu tin presiune 2.5 si asa le las si iarna..nu umblu la presiune)..si in primavara cand le pun e totul ok

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mie Noi 09, 2011 4:10 pm

Temperatura la care se depoziteaza rotile are vreo influenta in conservarea lor?

Intreb pentru ca pot opta pentru doua locatii: una este neincalzita, iar cealalta "gazduieste" o magistrala de termoficare. Nu stiu cat se va incalzi, insa pesupun ca temperatura de acolo e posibil sa ajunga la 25-30 de grade cand agentul termic va fi livrat la capacitate maxima.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 09, 2011 4:35 pm

E important sa nu fie umezeala multa si sa nu stea una peste alta anvelopele, sa poata "respira". Si sa le mai si intorci din cand in cand. Ideal se depoziteaza pe jante si spanzurate de tavan sau puse pe un rastel. Sa nu stea in soare si la extreme de temperatura.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Noi 09, 2011 4:35 pm

Cred ca va faceti probleme false pentru orice mizilic.

Cauciucul e tare, si daca nu are janta pe el, tot va sta bine si daca e in picioare. Astea cu deformarile is stupizenii exagerate rau. Fizic DA, este posibil, dar in realitate propria greutate e mult mai mica decat capacitatea lui de asi mentine forma. E clar ca dupa ce stau luni de zile, ele nefiind rigide, are loc o deformare, dar e una elastica, nu plastica.

Eu le tin cate doua pe verticala, fara janta si nu au nici pe dracu. La fiecare schimbata vara-> iarna sau iarna -> vara, eu asist la echilibrarea lor si credeti-ma...nu au nici pe dracu cauciucirile.

Important e sa nu stea in soare, ploaie, alti agenti care afecteaza cauciucul. Ganditi-va ca acel cauciuc sta multe luni in aceasi pozitie, fara sa se flexeze deloc.

Solutii gen suporturi ca cele prezentate mai sus sunt binevenite oricum, mai ales ca in unele cazuri pot optimiza spatiul si pot evita intrarea cauciucurilor in contact cu alti agenti.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori