Cum Se Depoziteaza Rotile ?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Noi 09, 2011 8:22 pm

Ale mele stau orizontale (cu jantele montate), una peste alta, le am pe cele de iarna de cand am masina si nu au patit nimic. Localizar: in pod unde nu este incalzire/racire, deci vara cald, iarna frig.

Tind sa ii dau dreptate lui driverx ca e un mizilic si nu afecteaza chiar asa mult cauciucurile. Ale mele vor fi la a 4-a iarna montate la mine si o iarna inainte la fostul proprietar (luate de noi acum 5 ani).

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Mie Noi 09, 2011 9:09 pm

Si la mine cele de Outlander stau orizontal, una peste alta pe balcon: deci vara caldura la cele de iarna, iarna frig la cele de vara. Sunt ambalate individual in saci pt protectie anti-lumina.

De 2 ori pana acum le-am dezumflat: prima oara pana la 1.4, acuma doar pana la 1.75. Dezumflarea se recomanda pentru a minimiza stresul pe cauciuc in perioada de stocare. ...

DAR: daca nu le montezi la loc la o vulcanizare sau nu ai un compresor serios, imbatranesti langa ele pana le umfli la loc - asa am patit eu


Cele fara jante de la cealalta masina le tin cum apuc: 2 orizontal, una peste alta si peste alea de outlander si 2 vertical pe un rastel.
Desi e recomandat pe net, pentru anvelope fara janta, e musai sa aiba o suprafata cat de cat lata in contact cu banda de rulare, altfel raman semne
(bine, dispar dupa ce mai rotesti roata, dar e un stres inutil pt. cauciuc)


apropo de conditiile de stocare, se mai recomanda evitarea expunerii la ozon, care poate fi generat, de exemplu, de scantei electrice. Provoaca imbatrinirea rapida a cauciucului. Deci nu se pastreaza in garajul unde se lucreaza cu flexul

Avatar utilizator
krucifix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 26, 2010 10:56 am

Mesaj de krucifix » Dum Noi 13, 2011 11:22 am

Multumesc mult pentru sfaturi.Peste 4 zile o sa merg la atelier sa le pun pe cele de iarna. Eventual il voi intreba si pe nea Fane de acolo si daca are vreo parere
iesita din comun(cu toate ca ma indoiesc) , o voi posta aici .

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori