Anvelope Michelin Pilot Alpin Pa2 205/60/16 Dot 2009... Sa Le Iau?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Oct 27, 2011 1:59 pm

Poate fi inchis, am postat pe jurnalul de bord noile achizitii.
Si Marty, nu era la caterinca, cred ca le-as fi luat daca n-as fi descoperit ca tipu' ascundea in mod voit DOT'ul, care era din... 2006.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Oct 27, 2011 3:39 pm

QUOTE (santto @ Oct 22 2011, 11:34 AM) eu zic sa NU le iei ...au deja 3 ani si anvelopa incepe sa imbatraneascaMa scuzi, n-am stiut ca-ti schimbi anvelopele la inceputul fiecarui sezon, ca imbatrineste cauciucul pe anvelope! Io-s mai sarac, voi umbla cu ele pina se duce profilul la minim sau pina crapa, whichever occurres first!

Malakai, si daca aveau DOT 2006, ce? Te uitai la ele, vedeai daca sunt crapate sau nu, si, daca-ti placeau, ii ziceai "amigo, anvelopele astea sunt de pe vremea lu' mamaie, ia la tata 6 milioane si ia-ti viteza!". Aveai 2 variante: accepta pentru ca stia ca asta-i valoarea, te dadea-n aia lui si-ti intorcea spatele.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Joi Oct 27, 2011 6:15 pm

Marty, nu zic sa ne schimbam anvelopele in fiecare sezon, e just ce zici. Dar m-am documentat si eu ca tot omul si am vazut ca anvelopele de iarna tind sa-si piarda din proprietati dupa 4-5 ani, chiar daca nu au fost uzate, tocmai de-asta si preferam DOT cat mai inspre zilele noastre. Nu neg faptul ca ma simt mult mai in siguranta stiind ca am anvelope fabricate la sfarsitul anului 2010 rulate foarte putin decat anvelopele despre care am vorbit aici... Asta nu inseamna ca daca acum am "Brigiston" o sa fiu zmeul iernii, nicidecum...

Ca sa continui putin povestea cu anvelopele din subiect, m-a deranjat ca vanzatorul a vrut sa minta in permanenta, prima oara a zis DOT 2009 cu 10 mil, ulterior 2008 cu 8.5 mil si apoi dot 2006 cu 6 mil sau ceva de genu', deci nu e exclus ca anvelopele sa fi avut si alte defecte...

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori