Anvelope Iarna... Ar Fi Vreo Problema Daca?

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Lun Sep 19, 2011 10:03 pm

in legatura cu indoitul jantei cred ca @flipper se referea la faptul ca distanta dintre janta si sol este mai mica la cauciucul cu inaltimea de 55 fata de 60, nu la greutatea masinii.
pana la urma diferenta e mica, dar vizibila daca pui cauciucurile unul langa altul.
conteaza mult si pretul si marca si modelul anvelopei pe care vrei sa il cumperi.

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Lun Sep 19, 2011 11:05 pm

Eroare la ESP iti da doar daca nu le ai pe toate 4 la fel
Eu am pe masina 205 cu 70 si de iarna mi-am luat ( fara dubii ) 205 cu 65 . Da , toate este un pic mai mica . Diferenta de eroare nu este specificata in lege , este doar un procent pe care producatorii de anvelope spun sa nu-l depasim pentru a nu aparea diferente prea mari pe vitezometru si tahometru . Abatere la vitezometru oricum ai , si toti dealerii nu garanteaza decat primii 100.000 km pe masini ca sunt reali fix din cauza abaterilor care apar de la anvelope

QUOTE Consequently, the registered odometer reading will also be out by the same value. So for example, when you get to 10,000km of driving (in the real world), your odometer will actually read 10,170km. OK so that's not a huge difference but it is one of the reasons why most car dealers have a disclaimer on their secondhand vehicles telling you that they won't guarantee the displayed mileage. ("Clocking" the odometer is the other reason). Odometer errors due to mis-matched tyres and wheels will happen on regular odometers as well as the newer digital ones

Read more: aici

In linkul pus ai si un calculator de dimensiuni , viteza, etc .

Avatar utilizator
voyager
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:07 pm

Mesaj de voyager » Lun Sep 19, 2011 11:27 pm

Stai linistit,eu am facut aceiasi alegere anul trecut si nu am avut nici-o problema. Diferenta de bani e destul de mare intre cele doua dimensiuni si nu cred ca se merita,parerea mea.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Mar Sep 20, 2011 12:12 am

Cand voi merge cu 96 km/h pe vitezometru, in realitate voi merge de fapt cu 93 km/h. Cam asta e abaterea...
Sau... when your speedo reads 70mph, you're actually travelling at 67.82 mph...

Cristi, multam de link, am mai facut si acolo cateva teste iar informatiile prezentate sunt foarte utile.

@ voyager, ai simtit vreo diferenta in ceea ce priveste comportamentul masinii ? Ce anvelope ai cumparat, de curiozitate ?

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Sep 20, 2011 8:44 am

QUOTE (Malakai @ Sep 19 2011, 05:14 PM) De indoit janta nu o indoi, sunt eu sigur pe mine.
Cauta sa iti iei niste jante rulate, fie de tabla fie de aliaj. Eu de ex pt ambele Colturi am facut asa, si chiar am prins preturi f bune in ambele cazuri, nefiind dimensiuni f populare.

QUOTE (nini @ Sep 19 2011, 06:57 PM) am citit pe undeva ca ar putea da eroare la esp.
Dupa cum a spus si Cristi, eroare o sa dea doar in cazul in care nu au toate 4 rotile aceeasi dimensiune.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Sep 20, 2011 1:18 pm

salut,
diferentele sunt insesizabile (55% din 205 fata de 60% din 205) . in concluzie daca aveti ceva pont pentru dimensiunea cu 55 mergegi cu incredere.
daca e sa discutam de achzitii noi diferenta de bani este mai mica de 100 de lei la toate 4 (am luatexemplu nokian WR d3 pe marso.ro).
eu tot pe unulele pe 55 am pus ochii ca sa zic asa.
eu cand aveam colt-ul aveam de iarna 185/65/15 in conditiile in care cele normale de vara erau 195/50/15 . diferenta era mare dar nu am avut probleme.

numai bine

Avatar utilizator
cătu_cătălin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 21, 2011 9:19 am

Mesaj de cătu_cătălin » Mie Sep 21, 2011 3:59 pm

Nu o sa ai nici un fel de problema. Diferenta in balon este prea mica, bine in ansamblu tot cauciucul o sa fie mai mic pentru ca dimensiunile sunt direct proportionale intre ele. In ceea ce priveste ESP nu o sa il deranjeze deloc pentru ca nu ai mai multe dimensiuni in acelasi timp si sa fie diferenta de rulare. Vezi totusi anul fabricatiei sa nu fie "statute".

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Mie Sep 21, 2011 4:17 pm

Nu are rost sa fii in dubii.

La Lancerul meu Classic am trecut in talon si 60 si 55 (astea is trecut ca M+S) . Si fix asa am si caucurile. N-are nici o treaba masina, nu sesisezi nici o diferenta, riscul statistic de a creste sansa de a lovi janta este aproape....ridicola.

Dar intradevar, o sa ai o mica eroare la viteza.

Go for it.

Avatar utilizator
voyager
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iul 28, 2009 10:07 pm

Mesaj de voyager » Mie Sep 21, 2011 11:37 pm

@ voyager, ai simtit vreo diferenta in ceea ce priveste comportamentul masinii ? Ce anvelope ai cumparat, de curiozitate ?
[/quote]
Nu am simtit nici-o diferenta.Anvelopele sunt WestLake.

Avatar utilizator
Marty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 06, 2007 9:04 pm

Mesaj de Marty » Joi Sep 22, 2011 8:25 am

Topicul se muta in sectiunea potrivita.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori