Jante Lancer Clasic 1.6 Pentru Anvelope De Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Oct 29, 2010 9:00 pm

De vreo doua saptamani tooot incerc sa gasesc niste jante pentru mitsa mea clasica. Scopul este evident montarea anvelopelor de iarna. Surpriza a venit cand am inceput sa caut pe internet, iar raspunsul primit aproape invariabil a fost ca nu au jante pentru acest model... Nici macar de aliaj(decat la modele extrem de scumpe, care nu ma intereseaza). A reusit cineva sa gaseasca jante de otel(sau aliaj) in alta parte decat la dealer? Chiar si second... Ca pana si la niste vulcanizari axate si pe aducerea de jante din vest am primit acelasi raspuns.. Nu avem nimic 6J 4x114,3 ET46 ML 67.... Sunt foarte rare in RO masinile care sa foloseasca asa ceva.. Are cineva idee de un loc unde se pot gasi jante in afara de reprezentanta? Noi sau chiar sh? Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Oct 29, 2010 9:18 pm

Dezmembreaza un nene din Valcea mai multe Carisme. Jantele se pupa la parametrii din cate stiu (eu am jante de Lancer Classic).
Aici e anuntul lui, eu am mai vorbit cu el despre anumite accesorii, pare serios omul.

Avatar utilizator
snoopy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 05, 2010 1:02 pm
Contact:

Mesaj de snoopy » Vin Oct 29, 2010 9:19 pm

dezmembrari
cauta pe google site-uri de dezmembrari si acolo sunt pe modele si gasesti
orice ti se strica la mitsubishi tre sa gasesti la firme de dezmembrari sau la reprezentantza, da te doare cand auzi pretul in cazul in care alegi reprezentantza

P.S. - n-am bani pentru jante anu asta da la anu iau si eu

Avatar utilizator
teanu21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 03, 2009 7:27 pm

Mesaj de teanu21 » Vin Oct 29, 2010 9:48 pm

am eu unele originale de lancer clasic, acum depinde cat esti dispus sa dai pe ele:)

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Vin Oct 29, 2010 9:50 pm

Paul, incearca si pe bazarul celor de la 4tuning, vazusem ceva sh-uri si pe-acolo. Altceva, eu zic sa cauti sh pentru iarna, nu se merita banii pe jante noi care sa le bagi prin noroaie si gropi cu sare.
Si inca un sfat, nu cauta exact ET46 ca se potrivesc si alte ET-uri, numai sa nu sari calul foloseste tiresize calculator sau cum s-o fi chemand site-ul ala.

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Oct 29, 2010 10:12 pm

@gabitzu - cu dimensiunea nu vreau sa sar calul, o voi pastra pe cea de 195/60/15. Si eu as prefera sh, doar pentru iarna. La cat te costa de doua ori pe an schimbat cauciucuri + echilibrare + uzura suprafete de etansare anvelope... cea mai buna solutie este sa ai doua randuri de roti complete...
@chacha - multumesc, o sa il sun.
@snoopy - la reprezentanta m-a luat ameteala instantaneu...
@teanu21 - ai PM...

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Sâm Oct 30, 2010 4:55 pm

@chacha - Am gasit pe pagina din link-ul tau niste jante de ... Carisma, de aliaj, originale de fabrica. Seamana cu cele pe care le am pe masina.. Sunt impecabile si difera doar ET.. in loc de 46 este 44 , dar 2mm nu sunt o problema.. Pret 200EUR. E tentant...

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Sâm Oct 30, 2010 5:35 pm

Mai sapa. Pe criza asta se gasesc si mai ieftin

Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Sâm Oct 30, 2010 5:55 pm

Mai sap de luni incolo...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Oct 30, 2010 6:36 pm

Stiu ca schimbarea de cauciucuri costa. Si nu putin. Dar merita. Macar o data pe an sa mai echilibrezi rotile. Am mai vazut patiti care dupa terminarea iernii bucurosi si-au montat cauciucurile de vara inapoi cu tot cu jenti pe masina, dupa aia se urcara pe A3 si nu puteau merge nici cu 100 de la vibratii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori