Anvelope Iarna 205 Sau 195

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Mar Noi 17, 2009 7:10 pm

Nici in formula fortei de frecare de rostogolire nu apare, ca factor, suprafata.
Cred ca trebe sa ne vedem la o bere sa discutam mai bine treaba...Problemele, imi pare mie, sunt de formulare si intelegere si nu neaparat de tehnica.
Dar vorba cantecului: inginerii sunt ca si cainii: au privire inteligenta si dificultati in exprimare. Unde mai pui ca si eu latru

Avatar utilizator
magila
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 14, 2009 11:55 am

Mesaj de magila » Mar Noi 17, 2009 7:32 pm

Intelept ai grait. Perfect inginereste! Nu refuz niciodata o invitatie la bere. Raman numai vreo 200 km de rezolvat.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Mar Noi 24, 2009 9:53 am

pana la urma am luat 205, dar imi pare bine ca nu mi-am luat mai mici.....si astea mise par ffff instabile....desi temeratura prin cj incepe sa sie adecvata pentru ele.....cam majoritatea timpului termometru arata temeraturi apropiate de 0

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 26, 2009 12:01 pm

ce intelegi prin : " foarte instabile" ?

Avatar utilizator
zimbet
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Lun Iun 16, 2008 1:02 pm

Mesaj de zimbet » Joi Noi 26, 2009 12:53 pm

http://mitsu.ro/forum/index.php?s=&sho...ost&p=48648 - uite aicea ieftin 205/60/r16... dupa testele afisate pe cauciucuridirect [pct] ro, depaseste cu mult calitate/pret...

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Noi 26, 2009 1:25 pm

prin "foarte instabile" eu inteleg ca nu sunt stabile.....pentru a intelege dau un exemplu: Mergi prin oras cu 60 km, la un moment dat apare o groapa de care tu nu stiai si tragi tare de volan ca sa o eviti=> o masinuta sub forma de barcuta, nu pierde decat putin aderenta, dar iti da o senzatie de barcuta, de nesiguranta, senzatie care pana acum nu am mai simtit-o la lancer pana cand am schimbat anvelopele.....seamana mult loganul peste 120km/h, daca ati fost in asa ceva:(

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Noi 26, 2009 3:11 pm

Hmmmmm.........deci dupa ce ca derapezi mai intri si in balans !?!??
Interesant......o sa incerc si eu diseara cand plec spre casa.Si banuiesti ca e de la cauciucurile pe 205 ? Asa mare sa fie diferenta de la 215 la 205 !?!?
O sa mai incerc si cu o Skoda Octavia,are cauciucuri pe 195.Pana acum nu am avut cu ea senzatie de instabilitate/balans.

PS : inainte am condus un logan cu gume pe 185.

Avatar utilizator
conchistadorul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 11:00 am

Mesaj de conchistadorul » Joi Noi 26, 2009 4:37 pm

@radurin nu are de a face dimensiunea, eu tot 205 am avut si de vara, doar ca astea sunt acum mai moi, probabil si din cauza ca sunt noi, fiind moi balonaj mare...=>de acolo cred ca rezulta senzatia de instabilitate, masina sta bine, pana la urma o poti controla, dar prima oara m-am impacientat, acum m-am mai obisnuit parca cu ele...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 26, 2009 5:41 pm

eu am intrebat pentru ca nu am simtit aceasta instabilitate nici la lancer, nici la logan si de aceea eram putin mirat.
nu cred ca are de-a face faptul ca sunt mai moi sau mai rigide cele de iarna decat cele de vara. s-ar putea sa fie ceva legat de presiunea din pneuri, ma gandesc eu.

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Joi Noi 26, 2009 7:18 pm

Nu prea ar trebuii sa fie diferenta la comportamentul masinii pe gume de iarna comparat cu cele de vara,mai ales ca in cazul tau ai avut aceeasi marime la gume si la genti.
Au fost echilibrate gentile dupa ce ai pus gumele de iarna pe ele?

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori