Pregatiri Pentru Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Vin Oct 02, 2009 5:17 pm

Vine iarna si binenteles ca, la fel ca si EURO, preturile la jante si gume vor exploda.
De anu trecut tot zic sa-mi iau nijte jante cat mai ieftine si cauciucuri de iarna convenabile.. ce recomandati?

Eu as prefera jante de tabla, cat mai mici, cu balonul mare(macar iarna sa merg confortabil:P) ma gandeam la jante de 15. nu stiu decat ca distanta prezoanelor tre sa fie 114.3.. in rest..habar n-am sa le aleg.

Cauciucuri am vazut o oferta pe anvelope.ro la cauciucurile TOYO, cumperi 3 si iti da 4..
http://www.anvelope.ro/anv_detail.php?anv_id=992

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Oct 02, 2009 5:46 pm

nu stiu daca janta de 15 se potriveste la masina.
mai bine iti iei cauciucuri 205 60 r16 , cele standard pentru invite si scapi de o mai multe probleme: adica incap, sunt omologate etc.
despre dimensiunea jantei eu nu le mai stiu dar daca cauti pe forum le gasesti sigur.
eu anul trecut am dat pe 4 cauciucuri 205/60/r16, bridgestone ug 7, cam 350 lei bucata.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Sâm Oct 03, 2009 8:16 pm

E prima iarna pe care o prind cu mitsu meu, e absolut necesar sa-i schimb si eu cauciucurile cu unele de iarna? Sau ma scot cu un condus preventiv si ASC-ul pe on?

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Sâm Oct 03, 2009 11:57 pm

da, crede-ma ca e foarte important.. nu stiu alte cauciucuri, dar cele yokohama care vin pe jantele de 18, sunt groaznice iarna.. se merge fff greu, abia poti sa accelerezi, dar sa franezi sau sa eviti ceva?

se potrivesc sigur jantele de 15, dar trebuie cauciucul adecvat. se gasesc multe calculatoare pe internet cu care sa ne ajutam la alegerea optima a cauciucului. pt jante de 15 am gasit 205/65 sunt foarte apropiate de cele standard pe 16. din punctul meu de vedere, un balon mare te protejeaza mai bine de zapada si gheatza, se strange mai putina zapada cu noroi in interiorul jantei, deci raman mai bine echilibrate mai mult timp.. lucru foarte important. nu mi-a zis nimeni, e banuiala mea..deci poate gresesc. in plus, chiar as vrea sa vad cum se simt suspensiile cu un balon mare, pt ca pe 18..sunt cam rigide.

Avatar utilizator
shocs
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 6:57 pm

Mesaj de shocs » Dum Oct 04, 2009 8:52 pm

Parca parca mi-as lua si eu cauciucuri de iarna, mai ales dupa ce am vazut ce a patit DarkAngel. Chiar nu vreau sa umblu cu masina in service la iarna.
Ce cauciucuri recomandati sa-mi cumpar si de unde? Sunt total paralel la capitolul asta. Nu vreau sa sparg zeci de milioane pe cauciucuri, ceva bun si cat mai ieftin ma intereseaza (in limita posibilului, nu vreau sa le iau degeaba). De asemenea, este absolut necesar sa cumpar si alte jenti? Asta ar insemna o cheltuiala in plus.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Dum Oct 04, 2009 11:27 pm

Si eu zic sa mergi pe jante de 16. Eu am avut iarna trecuta si gropile sunt mult mai mici. As zice sa nu iti iei jante de tabla pentru ca pe la 300-400 ron gasesti de aluminiu si arata mai bine. Jante pe 15 nu stiu daca gasesti in 5 prezoane la 114.3. Vezi prin alte topicuri despre jante si roti de iarna ca gasesti si dimensiunile exacte. Daca te uitai un pic inainte poate nici nu mai deschideai topicul asta.

Avatar utilizator
Maximusdm
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 31, 2009 1:39 pm

Mesaj de Maximusdm » Lun Oct 05, 2009 2:02 pm

Salut!

Oferta de anvelope este doar pt cele de vara(cel putin pentru dimensiunea standard 205/60/16)

Ma intereseaza si pe mine o oferta buna de anvelope.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Mar Oct 06, 2009 12:15 am

Back ontopic, guys.

Avatar utilizator
Dudu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 23, 2008 3:00 am

Mesaj de Dudu » Mar Oct 06, 2009 2:15 pm

M-am uitat f bine si de asemenea stiu ca se potrivesc mai multe dimensiuni,e un topic important nediscutat. Si sunt discutii generale..in fine ..no help anyway

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mie Oct 07, 2009 12:07 am

Dudu , pe jante ai toate informatiile necesare. Ai 5 prezoane ? da. distanta intre gauri este clar de 114.3 . Bun , pe interior o sa gasesti si ce ET iti tebuie , si ce J. Cu toate ca pe tine nu prea te intereseaza acum J-ul , ca ala e dat mai mult pentru latimea anvelopei, oar daca pui pe 15 clar nu o sa fie ok , desi ai toate sansele sa gasesti jante pe 15 cu acelasi J ca al tau . Daca nu ma insel , scrie si pe roata de rezerva ( daca ai ) aceste informatii.
Stiu user care are jante de tabla pe 15, aftermarket evident , si nu are nicio problema iarna. De aliaj pe 15 o sa gasesti , dar mai greu.
Si vorba lui Cix, exista topicuri deschise pe tema jantelor si cum sa le ''citim''.
Recomandari de jante ? nu am , imi pare rau , dar daca gasesti tu inainte ,sa impartasesti aici si pentru restul userilor . Cred ca mai sunt si altii in situatia ta , dar sunt doar spectatori

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori