JANTE DE TABLA PT LANCER 2008

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Dec 02, 2008 11:52 pm

Intrebare pentru cei ce au recurs la jante de aliaj in defavoarea celor de tabla specifice pentru Lancer 2.0 (sper sa nu fie offtopic):
Va rog , cum s-a rezolvat problema offsetului sau "deport"-ului de 46 ? Exista cumva un kit special pentru astfel de distante? Jantele de aliaj vin cu valve si piulite sau astea sunt alte "maruntisuri" ?

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Mie Dec 03, 2008 9:59 am

QUOTE (laudia1975)Intrebare pentru cei ce au recurs la jante de aliaj in defavoarea celor de tabla specifice pentru Lancer 2.0 (sper sa nu fie offtopic):
Va rog , cum s-a rezolvat problema offsetului sau "deport"-ului de 46 ? Exista cumva un kit special pentru astfel de distante? Jantele de aliaj vin cu valve si piulite sau astea sunt alte "maruntisuri" ?

Printre cei care au recurs la jante de aliaj la 2.0 sunt si eu (ma refer aici la jante de 16 pt cauciucurile de iarna!). Problema a fost f.f.f. simpla. Jantele pe care le-am cumparat s-au potrivit la toti parametrii pe masina, chiar daca erau 16x7 in loc de 16x6.5. Offset-ul a fost in limita acceptata de Lancer (32-42 la jantele de 16), gaura din mijloc a fost numai buna (nu am schimbat capacele cu insemnele Mitsubishi de pe jantele vechi pentru ca jantele noi aveau si ele capace), distanta 114 intre suruburi (parca PDC se numeste) am avut valvele si piulitele incluse in pret plus montaj gratuit. Cu alte cuvinte, bafta 100%.
In orice caz, vanzatorul era meserias si mai avea si cataloagele cu jante si parametrii in fata si mi-a spus din prima ce mi se potriveste si a avut dreptate.

P.S. In cutia cu piulite asociata jantelor existau si niste inele care banuiesc ca puteau mari offsetul in caz ca janta era prea apropiata de etrieri sau altceva. N-a fost cazul sa fie folosite. Mai multe detalii am dat pe jurnalul de bord.

Avatar utilizator
B_85_SYK
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 26, 2008 12:53 am

Mesaj de B_85_SYK » Joi Feb 19, 2009 6:47 pm

QUOTE (liviu77 @ Oct 17 2008, 10:42 AM) Salut tuturor!!

Sunt proaspat sofer de Lancer si am urmatoarea nelamurire: ce fel de jante sunt cele de Lancer 2008? In manual scrie 16x6 1/2JJ. Nu gasesc nicaieri jante cu acest indicativ (macar cu cauciucurile treaba e mai simpla). Ma puteti lamuri si pe mine care ar fi echivalentul? Eu de fapt ce trebuie sa caut?


salut..daca poza nu e trucata te rog sa-mi spui unde ai gasit macheta de lancer atat de mare k m-am plictisit de cand caut..multumesc anticipat

cu riscul de a ma repeta eu am gasit jenti de tabla pt lancer.noi cu emblema mitsubishi pe ele.4 buc pe set.negre,sunt chiar dragutze la 340 ron buc....in 2 locuri..ununl pe splaiul unirii si unul in militari parca,diferentz era de 10ron...am iesit mai ieftin k la dealer.)

Avatar utilizator
teo_paul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 29, 2008 2:09 pm

Mesaj de teo_paul » Vin Feb 20, 2009 9:01 am

QUOTE (laudia1975 @ Dec 2 2008, 11:52 PM) Intrebare pentru cei ce au recurs la jante de aliaj in defavoarea celor de tabla specifice pentru Lancer 2.0 (sper sa nu fie offtopic):
Va rog , cum s-a rezolvat problema offsetului sau "deport"-ului de 46 ? Exista cumva un kit special pentru astfel de distante? Jantele de aliaj vin cu valve si piulite sau astea sunt alte "maruntisuri" ?

Jantele de aliaj cumparate de mine pentru cauciucurile de iarna (le poti vedea pe jurnalul meu de bord) au corespuns perfect cu parametrii masinii, astfel incat nu au trebuit facute modificari. Jantele au venit cu suruburi, valve si inele distantiere, ce puteau fi folosite in caz ca janta pica prea aproape de tambur.

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori