Anvelope Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Noi 18, 2010 9:20 pm

apropo de ug7+.
azi mi-am montat cauciucurile de iarna si din nou s-au chinuit mecanicii sa le echilibreze( cred ca m-au injurat!).de fiecare data cand le montez se chinuie sa le echilibreze si ei spun ca se echilibreaza foarte greu din cauza cauciucului. mie imi apareau valori gen 30/65, 40/95 si ca de obicei mi-au umplut janta de plumbi. findca am vazut ca intre timp ati cumparat mai multi ug7+, ati intampinat aceasta problema?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Noi 18, 2010 10:50 pm

Le echilibrezi mereu in acelasi loc? Mie mi s-a intamplat sa le echilibrez mereu undeva si imi punea cate 80 - 90g de pb pe roata. Le-am dus undeva unde au aparatura mai noua si angajatii sunt un pic mai albi si culmea: pe aceleasi roti intrau 10 - 15g. Sa nu mai zic ca am avut o roata de pe care au dat jos 80g si au pus-o pe aparat si arata 0/0 Eu zic ca mai incerci si in alta parte.

Avatar utilizator
Uliu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iun 07, 2008 1:03 pm

Mesaj de Uliu » Joi Noi 18, 2010 11:49 pm

Mda, si la mine sunt diferente mari de greutate a plumbilor... Le-am facut in acelasi loc de fiecare data... Dar pe de alta parte nu am simtit sa fie ceva in neregula dupa trecerea la cauciucurile de iarna.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Noi 19, 2010 7:22 pm

in primul an le-am montat la autosoft, in al doilea la premio silver pe fundeni, iar acum la autoleader pe episcop radu.
ma rog in fiecare an in alt loc si de fiecare data se intampla la fel.
dintre toti autosoft avea cea mai performanta aparatura si "nume" si cred ca ei s-au chinuit cel mai mult si totodata mi-au pus cel mai mult plumb ( aproape pe jumatate de janta odata! )
oricum dupa echilibrare nu am avut probleme cu ele.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Sâm Noi 20, 2010 6:02 pm

eu inca nu le-am montat ca se pare ca vine vara ... nu iarna......pe la inceputul lunii DEC le montez ca am inteles ca se va strica vremea.....

mai inceraca sa te duci si pe la astia din categoria de mijloc ..poate nu vor mai pune atat de mult plumb.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Noi 20, 2010 9:16 pm

e bine sa prevezi vremea cu cateva zile pentru ca daca le montezi in ziua in care incepe ninsoarea, ori o sa-ti pierzi cateva ore pe la coada, ori sa cauti o vulcanizare libera.

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Dum Noi 21, 2010 7:21 am

intrebare : pot sa pun anvelope de 205/55/16 pe jantele de 16 de pe noul lancer, pt ca vad ca oferta e mai diversificata la dimensiunea asta !

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Noi 21, 2010 2:02 pm

teoretic nu, sunt mai multe motive discutate in toate topicurile de cauciucuri:
-este ilegal (nu este dimensiune trecuta in talon)
-viteza de pe turometru nu este viteza reala a masinii
- masina este mai joasa, talonul cauciucului este mai mic si astfel riscul de a stramba janta este mai mare
etc

Avatar utilizator
Nahkri
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 14, 2008 10:21 pm

Mesaj de Nahkri » Dum Noi 21, 2010 7:26 pm

Parca a pus totusi cineva marimea asta si zicea ca e ok nu sint probleme,sincer nu stiu la ce au ales dimensiunea asta ciudata la anvelope,mare majoritate a masinilor din clasa compacta pe jante de 16 au 205/55 r16.

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Dum Noi 21, 2010 8:24 pm

iti spun eu......nu mai simti gropile asa de rau . gasesti si cu 60 peste tot ..mai scumpe un pic si pote nu intotdeauna pe stoc, dar nu ai cum sa nu gasesti

QUOTE (nini @ Nov 20 2010, 09:16 PM) e bine sa prevezi vremea cu cateva zile pentru ca daca le montezi in ziua in care incepe ninsoarea, ori o sa-ti pierzi cateva ore pe la coada, ori sa cauti o vulcanizare libera.

ai mare dreptate ..acum cum o fi norocul

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori