Anvelope Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Noi 26, 2010 4:51 pm

Alinush, ai cumparat de la ei, ca eu am vb la tel si mi-a dat u ncont in care sa platesc 100Ron avans. Oare sutn de incredere, mie sa nu fie tepari sa dau avansul si sa nu mai primesc nici un colet?

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Vin Noi 26, 2010 4:56 pm

Eu nu as plati.
Nu, nu am cumparat. Pur si simplu am gasit la o cautare pe net, am dat mail si am primit raspunsul pe care l-am pus aici. Mai multe nu stiu nici eu, dar nu as plati nimic in avans in locul tau.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Noi 26, 2010 5:46 pm

Sincer sa fiu 280ron pt o anvelopa(mie la telefon mia zis 275ron) mi se pare suspect de ieftin mai ales ca semperit nu sunt anvelope chiar no name. Dar faza cu 100ron avans imi da de gandit, am sa il sun iar sa ii zic ca daca vrea sa vanda sa imi trimita asa fara avans dar vad ca deocamdata are telefonul inchis sau nu are semnal. El mi-a zis la telefon ca a mai vandut la bucuresti si in mai multe orase di ntara si asa a facut mereu a cerut avasn 100ron. Nustiu mie pretul mi se pare suspect de ieftin iar chestia cu avansul chair ma pune pe ganduri dar daca totusi nu e pacaleala ar fi o aface foarte buna cu anvelope astea la pretul asta. Cica acest avans reprezinta taxele de transport ca sa se asigure ca in cazul i ncare ma razgandesc si nu ridic coletul nu suporta el taxele de transport.

Am reusit sa vorbesc cu tipul iar la telefon, iam zis ca nu doresc sa platesc avans si sa imi trimita asa s iachit eu tot cand vine coletul, a zis ca a mai trimis asa si a avut cazuri cand nu au ridicat coletul si asta e un mod de a se asigura ca se ridica coletul. Era cam ocupat si pe fuga la telefon si ma rugat sa rezin maine dimineata cu un telefon si stabilim atunci cum facem. O sa il sun dinou maine. El la telefo nasa dupa voce si dupa modul cu mvorbeste pare om serios dar mai stii... Oi vedea maine cum fac.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Noi 27, 2010 1:42 am

Eu te sfatuiesc sa o tii pe a ta: FARA AVANS!

Daca insista clar e teapa, parerea mea.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Sâm Noi 27, 2010 4:00 am

QUOTE (nini @ Nov 18 2010, 09:20 PM) apropo de ug7+ din nou s-au chinuit mecanicii sa le echilibreze( cred ca m-au injurat!).de fiecare data cand le montez se chinuie sa le echilibreze si ei spun ca se echilibreaza foarte greu din cauza cauciucului. mie imi apareau valori gen 30/65, 40/95 si ca de obicei mi-au umplut janta de plumbi. findca am vazut ca intre timp ati cumparat mai multi ug7+, ati intampinat aceasta problema?

Am luat UG 7+ de la sursa cea mai ieftina (ajp.ro ca sa nu fac reclama) si a fost nevoie de foarte putin plumb: roata unu 0/10 roata 2 si celelalte 10/15, intr'un singur loc fiind nevoie de 25. guma produsa in sapt 44 anul acesta dar si jantele au fost noi (nush daca are legatura) curate, fara fir de praf pe ele.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Sâm Noi 27, 2010 4:16 am

QUOTE (nini @ Nov 7 2010, 10:00 AM) asa mi le-au montat cei de la service, si in plus toate cauciucurile u profil asemanator le-am vazut montate cu varful in jos.
nu cred ca este bine sa fie montate cu varful in sus, pentru ca nu au profil simetric, ca dunlop-urile pe 16 stock

Se monteaza cu varful in jos, si mai mult de'atat: anvelopele au un punct galben sau rosu pentru a monta ventilul in dreptul lor, se pare ca ajuta si asta la o echilibrare cu cat mai putin plumb

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Sâm Noi 27, 2010 2:08 pm

280 lei pe ce dimensiune? 16inch? Nu plati avansul ala. E foarte riscant IMO. N-am mai auzit de motivul ca n-ai ridica coletul...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Sâm Noi 27, 2010 3:39 pm

@numai_silviu, or avea punctul acela rosu sau galben, dar dupa doua ierni nu se mai cunoaste nimic. eu banuiesc ca se echilibreaza greu din cauza jantelor.
foarte buna alegere ai facut cu aceste anvelope eu nu am avut probleme iernile trecute cu ele.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Noi 27, 2010 4:33 pm

Pana la urma se pare ca am resusit sa il conving ca sunt de incredere si ca o sa ridic coletul si o sa imi trimita fara avasn. A vrut sa puna azi coletul la curier dar cica curierul nu preia colete azi si a ramas pe luni si probabil marti sau miercuri ar trebui sa ajunga la mine. Daca reusesc sa intru in posesia acestor anvelope eu zic ca am facut o afacere super buna: 275RON/ buc 205/60 R16 semperit speed grip noi zice el cu codul dot 4610 plus cam 100ROn curierul. Deci daca e asa e super.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Sâm Noi 27, 2010 11:47 pm

QUOTE (nini @ Nov 27 2010, 03:39 PM) @numai_silviu, or avea punctul acela rosu sau galben, dar dupa doua ierni nu se mai cunoaste nimic. eu banuiesc ca se echilibreaza greu din cauza jantelor.
foarte buna alegere ai facut cu aceste anvelope eu nu am avut probleme iernile trecute cu ele.

Cred ca punctul ala e pus acolo doar pentru prima montare pe jante. Daca ai roti dedicate de vara si alt set de iarna, utilitatea punctului se confirma. Acum am observat si eu ca la anvelopa la care s'a nimerit punctul langa ventil a necesitat doar 10 grame de plumb pe o singura parte, iar restul cate 10-15 pe fiecare parte. Din pacate "meseriasul" nu a stiut de acest detaliu al punctului cand le'a montat si acolo unde nu se pupa punctul cu valva a fost nevoie de mai mult plumb. Inca nu le'am testat daca trepideaza volanul sau nu.


Referitor la inelele de centrare, acestea au intrat perfect in interiorul jantelor, reducand diametrul acesteia, nu pare insa sa aiba cum sa se taseze acel plastic. am incercat si o editare a unei poze de pe net, pentru cei care vor sa isi monteze asa ceva:

[attachment=11291:dimensiuni_jante.jpg]
Fişiere ataşate
dimensiuni_jante.jpg
dimensiuni_jante.jpg (32.04 KiB) Vizualizat de 6040 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori