Anvelope Iarna

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Scrie răspuns
Avatar utilizator
laudia1975
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2008 8:50 am
Contact:

Mesaj de laudia1975 » Mar Noi 23, 2010 9:09 am

Sa va povestesc o faza intamplata acum 2 ani cand mi-am pus cauciucurile de iarna:
La un service de roti renumit in Timisoara langa vinciul unde-mi aveam eu masina cu rotile la schimbat era un nene cu un Nissan Patrol. A inceput sa se certe cu mecanicii pe motivul ca-i plumbuiau roata nefiind spalata. Mecanicii sutineau ca nu e treaba lor sa-i curete rotile si jentile, clientul era suparat ca ia-u umplut jentile cu plumbi ca sa echilibreze noroiul de pe ele.
S-a pus omul cu o perie de paie ce o avea in portbagaj si a dat jos mizeria de pe interiorul unei roti deja echilibrate, si ce sa vezi... a trebuit re-echilibrata !
Mergeti cu rotile la spalatorie, bagati jetul pe ele apoi echilibrati-le !

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Mar Noi 23, 2010 6:39 pm

inclin sa ai dreptate cu spalatul: la un service unde au spalat rotile inainte de echilibrare s-au echilibrat mai greu ( adica cam din a doua a treia incercare ) iar acum cand nu le-au spalat s-au echilibrat si greu si au pus si mult plumb.

Avatar utilizator
magnex265
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 23, 2009 12:31 pm

Mesaj de magnex265 » Mie Noi 24, 2010 11:40 am

QUOTE (santto @ Nov 6 2010, 07:59 PM) salut

dupa multa lectura pe net am achizitionat azi 4 buc anvelope iarna ( fulgul in triungi + m+s) good year ultra grip 7+ .. dimensiune 205/60r16
pe ele scrie made in germania DOT 4310 PRET 1650 RON transport gratuit .
au fost cumparate de aici - recomand

o nelamurire am totusi ....pe nici o anvelopa nu scrie care din laturi este in exterior ( gen inside outside) ambele laturi sunt identice si arata doar sensul in care se roteasca anvelopa . singura diverenta intre laturi este ca pe una apare codul DOT insa fara 4310 la sfarsit , iar pe cealalta apare codul DOT cu 4310 restul informatiilor sunt identice pe ambele laturi.....

cum se monteaza pe janta ? trebuie respectat doar sensul si atat si nu conteaza care latura este la interior si care la exterior ?


Salut!

Ai cumva un nr de telefon de la cei cu cauciucurile?? Sunt de incredere?? Eu de 2 zile incerc sa sun la nr lor de pe site si tot zice ca e ocupat. La mail nici atat nu au raspuns?? Vreau sa cumpar si eu 4 cauciucuri de la ei si cam am inceput cu stangul ca sa zic asa!
Mersi frumos!

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Noi 24, 2010 11:42 am

Insista. Pana la urma vor raspunde, dar trebuie sa ai mare rabdare. La e-mail nu raspund decat (doar uneori) daca le trimiti feedback direct de pe site, nu e-mail separat. Altfel, sunt foarte prompti, cauciucurile au ajuns in 24 ore de la Sibiu la Bucuresti.

Avatar utilizator
Fshhh
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 10, 2010 11:13 am

Mesaj de Fshhh » Mie Noi 24, 2010 12:01 pm

Si la mine a fost aceeasi problema...cu raspunsul la telefon ma refer, au raspuns foarte greu si chiar m-au facut sa cred ca nu sunt de incredere. La un moment dat chiar mi-a raspuns o doamna care nu stiu ce functie are acolo, dar nu stia absolut nimic despre stocuri sau marcile de cauciucuri. Dupa vreo 2-3 zile am reusit sa vorbesc cu directorul de vanzari cu care am si rezolvat treaba, am facut comanda si in 2 zile, pentru ca asa am stabilit cu el ca nu eram in localitate, mi-a facut livrarea.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 24, 2010 12:09 pm

Mi-e mi-au raspuns prompt la mail, dar nu au niciunul dintre cauciucurile alea cele mai ieftine, sunt puse doar de momeala.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Mie Noi 24, 2010 12:40 pm

Le au doar pe cele de iarna. Cele de vara aflate in promotie, desi apar pe prima pagina, se pare ca nu mai exista si in locul lor mi se recomandau niste Michelin-uri de vreo 2 ori mai scumpe.

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Joi Noi 25, 2010 5:56 pm

De Semperit Speed Grip ce parere aveti? Am gasit pe net o oferta la 280 lei cauciucul.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Noi 25, 2010 7:49 pm

Din ce am gasit pe net par sa fie relativ bune ca si persormante
http://www.rezulteo-tyres.co.uk/semperi ... eview-8415
Pune si tu linkul sau trimitemil pe PM ca ma intereseaza si pe mine ca pretul e foarte bun

Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Joi Noi 25, 2010 9:47 pm

Multumesc de info. Nu gasisem link-ul tau cand am cautat info despre ele.
http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...de-9756226.html
Aici am gasit. Pe mail mi-a spus:
205.60.16,semperit la pretul de 280lei,fabricatie saptamana 46.2010

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori