Intrebare Indice Greutate

Dimensiuni, tipuri, tire ratings, presiune in pneuri...
Avatar utilizator
jschitt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 11, 2009 8:26 am

Mesaj de jschitt » Vin Mar 06, 2015 6:57 am

Bun?,

A venit momentul sa imi schimb anvelopele de vara. Am un Colt 1.3 95CP pe care sunt instalate anvelopele stock (Bridgestone Turanza ER30 83 H). Fiind multumit de Bridgestone, am zis sa merg in continuare pe aceasta marca. Am gasit in stoc (>4 bucati) niste Bridgestone Potenza dar cu indicele de greutate 87 XL (extra load), aceleasi dimensiuni 205/45/r16.

Nu reusesc sa gasesc pe nicaieri greutatea exacta a anvelopei noi sau a celei vechi ca sa imi dau seama cat este diferenta, dar din ce am mai citit pe net, cu cat anvelopa are indice de greutate mai mare si mai ales este ranforsata si greutatea ei fizica este mai mare. Cred ca diferenta de greutate este de 2.5 spre 3kg per anvelopa...

Credeti ca instalarea unei astfel de anvelope pe Colt-ul meu ar avea ceva efecte asupra trenului de rulare/directiei, prin faptul ca sunt mai grele (acel ~+3kg/roata) si mult mai rigide?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mar 06, 2015 8:43 am

Mai mult asupra performantelor si a consumului... eu am 205/40R17 si 225/35R17 XL de mai multi ani si nu s-a stricat nimic, la peste 212.000km.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Vin Mar 06, 2015 9:25 am

La gropile si canalele de pe drumurile noastre sunt mai bune alea cu XL. Protejezi mai mult jantele

Avatar utilizator
jschitt
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 11, 2009 8:26 am

Mesaj de jschitt » Vin Mar 06, 2015 8:18 pm

Mul?umesc mult pentru r?spunsuri.
Am intrat în cursul zilei de ast?zi pe site-urile mai multor produc?tori care ofer? func?ii de tipul "find tyres by car make/model" ?i într-adev?r ap?reau la recomand?ri ?i anvelope cu 83, dar ?i 87 XL pentru Mitsu Colt 2004+.
Problema cu consumul e OK, era cumva de a?teptat - aveam ceva dubii la rigiditatea ridicat? determinat? de ranforsare, m? gândeam c? poate influen?a (accentua) uzura altor elemente ale direc?iei/trenului de rulare/amortizoarelor.
O sear? bun?!

Scrie răspuns

Înapoi la “Jante si Anvelope”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori