Probleme Radio/cd/mp3 Player

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
brailos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 05, 2013 10:54 pm

Mesaj de brailos » Lun Iul 08, 2013 4:33 pm

Salutare tuturor,

Am o luna de cand am achizitionat un Lancer din 10/2010 de la Tiriac Auto Rulate. Avea doar 45000 km si arata si mirosea ca noua. Bineinteles am testat doar radioul cand am luat-o, nu am bagat un CD in ea.
Dupa cateva saptamani cand mi-am facut cateva CD-uri sa le ascult, am observat ca nu pot sa ascult cd-uri. Display-ul player-ului arata ca citeste piesele, deci el se comporta ca si cand ruleaza piesele dar numai ca nu se aude nimic. Citeste piesle, arata titlul piesei, artistul, durata melodiei, pot sa dau ffwd dar nu se aude nimic. Am observat o mica diferenta atunci cand bag un cd cu mp3-uri fata de cel cu track-uri. La cd-ul cu trackuri nu se aude absolut nimic. La cel cu mp3-uri daca dau volumul la maxim parca se aude un zgomot subtire,inalt, ca un fasait, care mi s-a parut mie ca seamana cu ritmul melodiei.

N-am nici cea mai mica idee ce sa ii fac si inainte sa ma arunc sa ma duc cu ea la un service, am zis sa intreb aici poate imi dati vreun sfat sau o recomandare de un service care are experienta in asa ceva si m-ar putea ajuta, la un pret decent.

Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Lun Iul 08, 2013 10:38 pm

Cred ca are legatura cu iesirea de semnal din unitatea de disc.
Daca zici ca pe radio se aude inseamna ca lantul audio preamp si amplif e ok.

Exista o panglica de semnal ce iese din unitatea cd si intra in placa principala.
Poate de la trepidatii sa fi iesit sau sa se fi miscat, sau, daca zici ca masina e SH, poate fostul proprietar o fi umblat pe acolo.

Uite o poza (nu stiu cat te ajuta).
Fişiere ataşate
24042013041.jpg
24042013041.jpg (829.16 KiB) Vizualizat de 6887 ori

Avatar utilizator
brailos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 05, 2013 10:54 pm

Mesaj de brailos » Mar Iul 09, 2013 8:50 am

Salut,

merci pentru pont, dar sincer nu as incerca sa desfac toate alea pe acolo...m-as duce si la cineva, un service, aveti vreo recomandare ptin Bucuresti?

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Mar Iul 09, 2013 11:06 am

0723247578 george de la alarmprofi.

Cunoaste Lancer-ul din bara in bara la cate a desfacut.

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mar Iul 09, 2013 1:55 pm

Ok, daca nu vrei sa risti mai bine mergi la meserias. Nu ai precizat daca e Rockford sau nu. Poza in cauza e cu cel stock.

Daca o rezolvi as fi curios sa stiu ce a avut.
Bafta.

Avatar utilizator
brailos
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 05, 2013 10:54 pm

Mesaj de brailos » Mar Iul 09, 2013 3:19 pm

Multumesc pentru telefon. O sa sun saptamana asta si poate daca are timp ii fac o vizita. O sa va tin la curent.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Iul 09, 2013 6:06 pm

Daca e ceva stricat vezi cat costa reparatia, eu am schimbat unul pe garantie si imediat dupa mi-am cumparat navigatia de pe ebay,asa ca am unul stock si nou pe deasupra,cat despre pret,cu siguranta ne inteegem ca si asa sta degeaba si "urla" sotia ca ii ocupa cutia spatiul.

Avatar utilizator
nfpetrovici
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Sep 13, 2010 5:37 pm

Mesaj de nfpetrovici » Mie Iul 10, 2013 5:37 pm

Usor offtopic.

Am niste melodii mp3 de 1h fiecare si am incercat toate combinatiile de marci de CD-uri si write speed ( Verbatim cu 6x), no multisession. Lungimile numelor de fisier sunt pana in 20 de caractere. Nu-mi citeste indiferent ce-as face.
CD-ul nu are foldere, toate melodiile sunt puse in root folder.
In schimb am reusit sa scriu un CD, cu 5 foldere, melodii de 5 minue fiecare.

Are cineva o solutie?

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Mie Iul 10, 2013 7:01 pm

Probabil ca lungimea e de vina. De ce nu le tai in bucati mai mici?

Ca doar nu e o singura melodie de o ora. Probabil sunt niste mix-uri, set-uri ceva, nu?

Avatar utilizator
george_log2005
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 02, 2011 6:48 pm

Mesaj de george_log2005 » Sâm Iul 13, 2013 11:08 pm

Salut
O problema asemanatoare o am si eu pe partea de CD, nu se aude partea stanga, de parca ar fi mono. Pe radio se aude super.
Precizez ca tot de la Tiriac Autorulate o am si eu , tot din 2010.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori