Priza Electrica

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Vin Mai 10, 2013 7:39 am

Salutare stimati colegi de forum,

Si-a montat cineva in interiorul masinii inca o priza auto? Ma intereseaza ceva profi, sa arate ca si cum asa a venit din fabrica, nu un fir cu o priza in capat cum mi s-a propus la un service. Ca si locatie pentru priza as vrea in portbagaj, sau in spate la cotiera. Scopul este sa alimentez o lada frigirifica.

Avatar utilizator
alexutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 18, 2008 12:25 am

Mesaj de alexutzu » Vin Mai 10, 2013 8:54 am

In cotiera mai este inca o priza, decat sa te complici cu alte fire, mai bine cumperi dintr-o benzinarie un spliter de prize, costa cam 50 lei.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mai 10, 2013 9:06 am

Pai cumpara inca o priza auto (sunt multe marci si modele care au priza in portbagaj, iei una de la un model) si tragi firul cu plus pe sub mocheta si apoi pe dupa panoul din portbagaj pana la mufa instalata unde iti convine. Impamantare gasesti tu pe acolo unde sa te legi, ca sunt destule puncte prin portbagaje.

Munca va fi sa bagi firul pe sub mocheta si pe dupa panouri, costul nu e mare daca faci tu asta, o priza buna e pana in 50-60 de lei (din ce imi aduc aminte de la suzuki SX4)

Acum tu decizi daca merita efortul. Tu stii cat de des folosesti priza aia. Eu prefer lazile pasive, nu-mi lesina bateria

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Vin Mai 10, 2013 9:11 am

Variante de prize mai ieftine: http://dx.com/s/Car+Cigarette+Power+Splitter ; transport gratuit dar trebuie asteptat cam o luna.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Mai 10, 2013 9:28 am

Eu ma refeream la asa ceva

Pe care sa-o montezi in portbagaj asa

Stealth, OEM

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Vin Mai 10, 2013 11:56 am


Avatar utilizator
Alinush
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 23, 2008 2:00 pm

Mesaj de Alinush » Vin Mai 10, 2013 6:15 pm

@ alexutzu
Nu am modelul cu priza in cotiera. Oare este trasa instalatia electrica pana acolo, eu sa cumpar doar priza si s-o montez?
M-am gandit si la un splitter de prize. Dar nu stiu cat de ok sunt, nu sunt sanse sa se arda siguranta?
O sa cercetez varianta cu priza de la sx4.
Multumesc la toti pentru opinii.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Mai 10, 2013 6:28 pm

eu mi-am pus inca o priza in cotiera.
electricianul a tras firele direct din tabloul de sigurante.
priza este o priza externa prinsa in peretele interior al compartimetului cotierei.
priza am cumparat-o din targul vitan nu mai stiu cat a costat.
ps. cei de la dx.com, au preturi bune, au multe produse, dar pana ajunge un colet de la ei imbatranesti. eu am comandat niste chestii de la ei si astept de o luna si jumatate, pe multi am auzit ca se plang de durata transportului.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori