Curatare Senzor Map (1.8 Benzina)

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Mar Apr 30, 2013 11:22 pm

salut,

a incercat cineva pana acum curatarea senzorului MAP(senzorul de presiune aer admisie) la Lancer 1.8 benzina?
va intreb pentru ca am incercat mai devreme sa fac acest lucru , si senzorul arata mult diferit fata de colt si in plus era foarte curat.
acum ar fi 3 variante :
1. nu am scos senzorul care trebuie , desi nu are unde sa fie altundeva (e la aprox 1/4 fata de filtrul de aer pe bucata intre filtru si corpul cu clapeta de acceleratie).
2. nu o fi cazul sa il curat inca.(am 51.000 km)
3. o fi atat de murdar incat am crezut ca asa trebuie sa arate.(desi am dat cu mana pe unde se putea pe el si era curat)
va multumesc,


PS. am atasat si o poza (nu e al meu dar e la fel)
Fişiere ataşate
__KGrHqJHJE8FBzeRNziUBQhGh2gqi___60_1.jpg
__KGrHqJHJE8FBzeRNziUBQhGh2gqi___60_1.jpg (28 KiB) Vizualizat de 6635 ori

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Mai 01, 2013 1:32 am

Daca era pe admisia de aer, cred ca e vorba de MAF adica Mass Air Flow, adica debitmetrul de aer si nu MAP (manifold absolute pressure).
Oricum, daca tot l-ai scos, curata-l (eu o faceam la fiecare schimb de filtru de aer la Fordurile benzinare pe care le-am avut).

Exista spray special pt asa ceva: 'CRC - Air Sensor Clean', dar in lipsa, merge si cu spray de curatat frane sau 'electronic cleaner' sau orice alt spray pe baza de alcool izopropilic.

Vezi ca senzorul e in interiorul acelei cutii de plastic si arata ca o rezistenta sau ca niste lamele (depinde de model). Oricum, nu baga nimic (gen bete de urechi) prin fantele cutiei, ci da-i jet din belsug cu spray, apoi sufla (cu gura sau cu spray cu aer comprimat) si mai repeta de cateva ori si prin celelate gauri ale cutiei (cam ca in poza asta)

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 01, 2013 11:19 am

Intr-adevar arata a MAF nu MAP. Eu n-as da cu nimic pe el daca e curat. La Colt se murdareste pt ca vaporii de ulei sunt introdusi in admisie inaintea senzorului (In amonte cum ar veni, deci trec in drumul lor si peste senzor si il murdaresc). La tine daca vaporii sunt introdusi dupa senzor acesta ramane curat, pt ca alta sursa de murdarie nu exista, aerul e filtrat deja.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Dum Mai 05, 2013 11:28 am

Salut,

va multumesc pentru raspunsuri.
Spray am luat de curtata carburatorul.
in cazul in care senzorul este MAF cel MAP unde ar fi? pe unde sa il caut?
mersi

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Mai 06, 2013 11:27 am

Pe traseul admisiei de aer, intre cutia filtrului de aer si galeria de admisie. Dar sunt masini cu MAF si MAP?

Si ti-am zis, nu se murdareste la orice masina, doar la cele cu plasamentul neinspirat al furtunului de reciclare a gazelor de carter in amonte fata de senzori. La tine cum sta treaba?

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Lun Mai 06, 2013 7:01 pm

Salut,


multumesc tuturor pentru informatii.
Din ce inteleg , acum mi se pare si mie normal sa fie curat(fiind pozitionat inaintea furtunului de reciclare a gazelor).
am pus si o poza in care am evidentiat pozitia lui pe galleria de admisie.

Mersi,
Fişiere ataşate
Mitsubishi_lancer_motor.jpg
Mitsubishi_lancer_motor.jpg (72.34 KiB) Vizualizat de 6612 ori

Avatar utilizator
lucien
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 14, 2017 9:32 am

Mesaj de lucien » Mar Iun 20, 2017 10:57 pm

Salutare. Oare imi faceti si mie un bine si sa imi ziceti va rog unde se afla senzorul de presiune aer MAP. Cel de la debitmetru l-am gasit dar MAPu nicicum nu il gasesc. Detin un Lancer 2.0 DI-D 2008. Imi tremura putin masina cand stau la semafor cu ea scoasa din viteza si as vrea sa curat si MAP poate are vreun efect. Multumesc mult

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori