Asistenta Pentru Unghiul Mort

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
deyutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:39 pm
Contact:

Mesaj de deyutzu » Vin Apr 19, 2013 12:37 pm

Salut am vazut pe un Mercedes si pe un Ford ca au senzori pentru unghiul mort. In momentul in care ai o masina sa zicem in partea dreapta ti se aprinde un beculet in oglinda ca sa stii ca este ceva acolo:D aveti cumva idee daca noi putem monta asa ceva pe masinutele noastre?

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Apr 19, 2013 2:07 pm

Salutare colegu.

Un asemenea sistem este montat si pe masinile VOLVO si poarta denumirea de B L I S. Te atentioneaza cand ai ceva in unghiul mort. Daca nu ma insel cei de la Volvo au fost primii care au instalat asa ceva.

Ca sa ti zic despre pret. Cei de la BMW au montate pe masini sistemul NIGHT VISION, standard la unele modele, sistemul care te ajuta noaptea sa detectezi orice.

Am cautat si am vrut sa mi pun si eu. Am gasit un sistem similar de night vision after-market la 3000 de euro. Si m am lasat pagubas.


Nu cred ca se gaseste after market un sistem precum vrei tu iar daca exista costa cel putin 2000 de euro. Eu o sa mai caut si daca gasesc ceva scriu aici. Este foarte util sa te avertizeze in special la biciclisti si motociclisti ca ei apar foarte repede langa tine.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Apr 19, 2013 3:24 pm

Salut,
n-am avut foarte mult timp pt cautari, insa asa rapid am gasit astea. Nu sunt compatibile cu Mitsubishi, insa ma astept sa apara in cel mai scurt timp. Sau poate ca exista deja dar nu am dat de ele. Ideea era sa stim ca exista si sa avem, informativ, un pret mai apropiat de realitate.

PS: altii considera sistemul ca fiind enervant

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Apr 19, 2013 3:41 pm

Eu imi tin oglinzile releglate astfel incat sa elimin unghiul mort, dar de cate ori se urca prietena la volan imi face varza tot. E mai greu la parcari, daca e o bordura inalta sau sunt stalpi, deschid geamul si scot capul, sau deschid usa direct. Uneori ma dau si jos, asta e, se mai uita lumea ciudat la mine ca nu stiu sa parchez, dar pe drum sunt multi care ori merg lipiti de tine ori se aseaza in unghiul mort si acolo ii uita Dumnezeu.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Vin Apr 19, 2013 4:33 pm

Cel mai comod, ieftin si eficient:

http://www.ebay.com/itm/Blind-Spot-Mirr ... cb&vxp=mtr


Si vezi si daca e camion sau scuter.

La masinile noastre nu exista instalatia electrica pt asa ceva si cred ca-i destul de aiurea de adaptat, instalat, izolat, mascat (si tot ce tinde de aspect si functionalitate) toata gramada aia de senzori, fire, leduri, afisaje sau ce naiba o mai contine kit-ul ala.

Parerea mea.

Avatar utilizator
deyutzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 08, 2011 10:39 pm
Contact:

Mesaj de deyutzu » Vin Apr 19, 2013 4:49 pm

da problema nu ar fi la masini dar ti se intampla sa ai cate o motocicleta biciclist in unghiul mort si chiar sa nu ii vezi. trebuie sa apara la un moment dat si ceva de montat usor, eu ma gandesc ca ar fi ceva tot gen senzor de parcare dar care are un beculet in loc de acel piuit:D

@Andrei sigur ar putea fi ceva adaptat si pentru mitsu cum este pe acel ix35

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Sâm Apr 20, 2013 12:05 am

M-am trezit si eu de mutle ori in aglomeratia din bucuresti cu masini in unghiul mort si daca nu beleam bine ochii poate ca ma harjaiam de ele. Daca nu sunt sigur ca nu am ceva in unghiul mort ma aplec putin in fata ca sa schimb unghiul in care vad in oglida sau pur si simplu intorc capul si ma uit direct in lateral.

Eu am invatat ca e bine sa semnalizezi ori ce manevra de schimbare a directiei asa mai ai o sansa daca tu nu vezi te vad ceilalti si mai dau cate un claxon daca nu ai belit bine ochii.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori