Sistemul Hands-free Uita De Telefon

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Lun Iun 22, 2015 2:37 pm

Salut,

Chiar dupa ce mi-am cumparat masina am patit si eu asta. Am facut atunci un pic de research, si am citit undeva ca ar fi o problema cu softul lor, care mai "uita" din cand in cand. Cu alte cuvinte te poti trezi oricand ca nu-ti mai recunoaste telefonul, si atunci trebuie sa refaci pairing-ul.

Eventual daca este cineva care nu a avut niciodata problema asta, atunci ar putea infirma cele de mai sus, si ar lasa o urma de speranta. Oricum, mi se pare ciudat ca foarte multi se plang de treaba asta (vedeti si pe forumurile straine).

De obicei problemele de genul asta se rezolva cu update de firmware, dar n-am auzit sa fi scos Mitsubishi asa ceva.

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Joi Oct 22, 2015 9:44 pm

Salut.... problema cu care ma confrunt este urmatoarea:am inlocuit radio cu magazia de cd-uri cu un MMCS original Mitsubishi.Problema este ca am facut toate conectarile mai putin cele de la modulul bluetooth si usb, pur si simplu nu stiu care sunt conectorii din spatele Mmcs pentru a putea face legatura cu conectorul care vine de la modulul bluetooth.Daca este careva care ma poate ajuta cu ceva sfat unde as putea gasii conectorii din spatele Mmcs-ului mi-ar fi de foarte mare ajutor.
De exemplu pentru intrarea de la AUX imi lipsea nulul din spate de MMCS ,a fost suficient de a vedea unde este locul lui si apoi sistemul la recunoscut.

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Oct 23, 2015 9:32 am

Haimi, am postat manualele de service pentru MMCS intr-un topic nou, ca poate vor mai fi utile si altor utilizatori.

Le gasesti aici: http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=11513 sau Tuning si tehnica > Do-It-Yourself > Manuale > "Mmcs Owner's + Service Manuals (pdf)"

Numai bine!

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Vin Oct 23, 2015 2:00 pm

Multumesc mult Daniel... Într-adevăr cartea service ajuta foarte mult oricui . Din păcate am tot privit-o si tot rasfoit , dar problema este ca nu-mi dau seama care sunt pinii pentru bluetooth , pentru sistemul hand free din spatele MMCS-ului. Poate cineva să-mi dea câteva sugestii?
Multumesc încă o dată!

Avatar utilizator
daniel.doboseru
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 11, 2014 11:58 am

Mesaj de daniel.doboseru » Vin Oct 23, 2015 3:32 pm

Uita-te in documentul NR-261UM-07LAN4_07-5WS.pdf.

La pagina 4, ai unitatea vazuta din spate. Acolo localizeaza mufa P703 (pe mijloc, in partea dreapta).
Dupa care, pe pagina 5 ai descrierea pinilor, si pentru hands-free, trebuie sa te uiti dupa cei care contin HFM. Din ce vad sunt doar 3 la numar: 11, 12 si 28. Eu am desfacut unitatea cand am montat camera de marsarier, dar din pacate nu-mi mai amintesc ce tip de conector era pe mufa respectiva, si daca poti sa adaugi un conector separat doar pe pinii respectivi. Oricum, e foarte important sa ti se potriveasca seria unitatii, cu aceasta din manual, ca sa nu ai surprize neplacute. Dar si daca ai alt model, daca dai un google dupa "<model> pinout" sigur o sa gasesti vreo diagrama ceva care sa ilustreze configuratia pinilor.

In cel mai rau caz, ai putea sa intrebi si la reprezentanta, poate ai noroc si dai peste cineva care chiar stie meserie, si atunci sigur te poate ajuta

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Vin Oct 23, 2015 9:09 pm

Partea cu norocul la service sa zicem ca nici nu e bine de vorbit ce experiente am trait eu la Oradea(nu mergeti niciodata la cei dn Oradea),deci nici o sansa......
revenind la sugestiile tale iti multumesc si cred ca usor ,usor prind cate ceva...se pare ca mie imi lipseste din conectorul P703 firul din pinul 28.Intrebare: unde va trebui sa fac legatura intre pinul 28 si celalat conector de culoare alb ,mai exact care face legatura cu,conectorul din interiorul masinii(care vine de la modul).???
Am atasat si 3 foto cu acei conectori pe care ii am eu (P703 din spatele MMCS si cel alb care face legatura cu conectorul masinii).Ma poate ajuta careva cu ceva sugestii pentru aface leagtura?
Multumesc din nou Daniel...
Fişiere ataşate
conector_alb.jpg
conector_alb.jpg (1.5 MiB) Vizualizat de 6939 ori
P703__2_.jpg
P703__2_.jpg (1.19 MiB) Vizualizat de 6937 ori
P703.jpg
P703.jpg (1.23 MiB) Vizualizat de 6945 ori

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Vin Oct 23, 2015 9:49 pm

QUOTE (haimi @ Oct 23 2015, 08:09 PM) Partea cu norocul la service sa zicem ca nici nu e bine de vorbit ce experiente am trait eu la Oradea(nu mergeti niciodata la cei dn Oradea),deci nici o sansa......
revenind la sugestiile tale iti multumesc si cred ca usor ,usor prind cate ceva...se pare ca mie imi lipseste din conectorul P703 firul din pinul 28.Intrebare: unde va trebui sa fac legatura intre pinul 28 si celalat conector de culoare alb ,mai exact care face legatura cu,conectorul din interiorul masinii(care vine de la modul).???
Am atasat si 3 foto cu acei conectori pe care ii am eu (P703 din spatele MMCS si cel alb care face legatura cu conectorul masinii).Ma poate ajuta careva cu ceva sugestii pentru aface leagtura?
Multumesc din nou Daniel...

am gasit si schemna pentru conectorii care vin din "masina" ....intrebare :din poza pe care am pus-o mai sus (conector alb) de unde incepe numaratarea pinilor?din tot ce am sris mai sus ma poate ajuta cineva cu ceva sugestii?
Multumesc
Fişiere ataşate
20151023_182944036_iOS.jpg
20151023_182944036_iOS.jpg (4.08 MiB) Vizualizat de 6938 ori

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Joi Noi 12, 2015 4:36 pm

Salut....revin cu o noua propunere putin cam "ciudata" , dar cred ca este una din solutiile care mi-au venit in cap.Daca cineva care are MMCS cu bluetooth , am marea rugaminte daca poate sa-mi faca câteva poze in detaliu la firele din spate ale MMCS ( mai exact al conectorului P703 (foto2) si a conectorului P801(foto1), bine-nteles ca toata aceasta operatie va fi contracost(detalii mai multe in privat). Va rog mult am nevoie de ajutor, am tot obosit sa tot dau peste persoane incompetente si îngâmfate card defapt nu stiu sa lege nici 2 fire. Va multumesc si astept ca cineva dintre colegi sa poata sa aiba 10 minute pentru a ma putea ajuta.
Fişiere ataşate
image.jpeg
image.jpeg (147.4 KiB) Vizualizat de 6941 ori
image.jpeg
image.jpeg (186.46 KiB) Vizualizat de 6937 ori

Avatar utilizator
Vladutz`
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 10, 2009 8:30 pm

Mesaj de Vladutz` » Sâm Feb 06, 2016 7:55 pm

daca reusiti sa i da ti de cap va rog sa luati legatura si cu mine. am 2 MMCS`uri si la niciuna nu mi merge BT! vai de ei cu Mitsu lor... am cumparat degeaba in ideea de a rezolva Problema cu Bluetooth`ul.. mersi mult!

Avatar utilizator
haimi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 11, 2013 10:57 pm
Contact:

Mesaj de haimi » Sâm Feb 06, 2016 8:38 pm

Eu nici pana acum nu am reușit sa o scap la capăt ..... Cine știe poate pana la urma se găsește cineva sa ne ajute.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori