Accident - Stop Spart, Aripa Indoita Grav

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
Rhadhoo27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 11, 2011 6:54 pm

Mesaj de Rhadhoo27 » Lun Feb 11, 2013 6:30 pm

Salut. Am patit si eu una nasoala la munte... m-am oprit intr-un copac, si bine ca m-am oprit ca altfel ajungeam in rapa si nu mai scriam aici.

Din fericire, pagubele nu-s asa mari. Mi-am spart doar geamul de la stopul dreapta si aripa indoita destul de tare in spate...

Acum sa le iau pe rand:

STOPUL: Credeti ca exista vreun loc unde as putea sa gasesc doar geamul? Elementele din interior nu sunt sparte, ci doar geamul ala din plastic.

ARIPA: Nu e chiar o aripa... e toata caroseria dintr-o bucata. Cum se repara? Stiti vreun service bun?


*** P.S: CASCO n-am, dar poate cunoasteti vreun inspector auto ******


Merci de ajutor. Astept cu interes raspunsurile voastre. Daca sunteti curiosi, vin si cu poze

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Feb 12, 2013 12:17 pm

Sunt curios sa vedad poze si poate ne detaliezi oleaca cum s-a intamplat nefericitul eveniment.

Aripa spate se poate schimba, se taie de la imbinarea cu plafonul si de la prag si se sudeaza alta apoi se polizeaza si iese ca noua. Daca o indrepti nu o sa iasa calumea ca o sa iti puna o tona de chit care se vede urat si in timp ai sanse mari sa crape. La un service mitsu o sa te coste ceva dar o sa faca treaba buna. POsibil sa ajunga vreo 3000Ron reparatia cu aripa si stop nou. La un service de cartier sigur iesi mult mia ieftin prin indreptarea aripei dar si calitatea lucrarii lasa de dorit.

Eu am vazut un logan cu aripa spate indoita destul de rau si a indreptato si pus chit la un service de cartier dar numai a aripa de logan nu mai arata dupa reparatie.

Din poze o sa putem trage mult mai bine concluzia daca merita indreptata sau e mai bine sa fie inlocuita.

Nu ar strica sa te duci la o reprezentanta mitsu si sa le ceri si lor sfatul si un pret estimativ.

PS: Casco e sfant dormi multm ia linistit.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mar Feb 12, 2013 12:46 pm

Imi pare rau pt accident, bine ca nu a fost mai rau.

Mergi la politie, declara-l. Ai 24 de ore termen legal, vei obtine autorizatie de reparatie si astfel vei putea merge la service sa iti schimbe aripa indoita. Stopul nu se gaseste doar sticla, ia-l din dezmembrari ca sa fie mai ieftin.

Panoul+manopera de inlocuire+vopsire te vor duce destul de mult din pacate, dar nu ai ce ii face. Decat sa gasesti un lancer la dezmembrari si sa ii tai portiunea care te intereseaza. Dar musai mai intai e sa mergi in service ca sa iti arate exact ce portiune se taie, eventual sa iti faca cu creta pe masina ce se taie, iti faci sablon din carton si dupa el tai la dezmembrari bucata dorita.

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Mar Feb 12, 2013 12:57 pm

Din ce stiu eu este de evitat sa te apuci de taiat aripa spate. Daca gasesti un service bun mai degraba o repari. Odata bagat flexu'-n ea, chiar daca sudeaza perfect noua bucata tot va fi un punct vulnerabil in fata ruginii. Mai nou nu se mai adauga chit atat de mult mai ales daca au aparatura necesara sa iti traga tabla.

Pune o poza sa vedem si noi cat de grav este.

Avatar utilizator
Rhadhoo27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 11, 2011 6:54 pm

Mesaj de Rhadhoo27 » Mar Feb 12, 2013 1:34 pm

Salutare. Merci pentru raspunsuri.

O sa incerc sa ma interesez de preturi. Pana acum am gasit partea din dreapta a stopului cu doar 238 de lei la un magazin de piese auto pe care il stiu si are super preturi.

Problema e cu aripa aia. Mi-a recomandat un prieten un tinichigiu care are si vopsitorie si cica lucreaza la Porsche. Cu 350 de lei mi-ar vopsi-o, dar nu stiu inca daca trebuie taiata sau indreptata. Diseara pun poze sa vedeti si voi si poate ma mai ajutati cu pareri.

Merci din nou.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mar Feb 12, 2013 7:01 pm

La serviceurile multimarca vopsirea unui reper costa aproximativ 100euro, la reprezentanta te duci dublu.

De exemplu vosit bara spate(metalizat) la reprezentanta pe casco a costat 1000Ron.
O cunostinta care si-a indreptat(infundata usor) si vopsit(metalizat) aripa fata de passat la service multimarca l-a costat vreo 700Ron.

Avatar utilizator
Rhadhoo27
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 11, 2011 6:54 pm

Mesaj de Rhadhoo27 » Mie Feb 13, 2013 12:37 pm

Merci frumos. Am vorbit deja cu un tinichigiu care lucreaza la Porsche si o sa-mi faca vopsirea pt 350 de lei. Mai trebuie sa vad exact si cu tinichigeria cum o rezolv. Daca e de taiat, s-ar putea sa coste cam mult.

Stop am gasit cu 228 de lei, ceea ce e bine zic eu.

O sa mai caut, poate apare si altceva.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 27 vizitatori