Telescoape Portbagaj

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Joi Ian 17, 2013 9:46 am

Neavand o "clanta/maner/etc" pentru a ridica portbagajul ma gandeam la un sistem de genul acesta: http://www.youtube.com/watch?v=H53fCK7dBck
A incercat cineva ceva de genul pe lancer?
Multumesc!

PS S-ar putea merge mai departe cu un sistem care sa-l si inchida automat http://www.youtube.com/watch?v=YOnVub5A0pE

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Joi Ian 17, 2013 4:05 pm

Salut, si pe mine ma intereseaza chestia asta, dar nu am incercat nimica momentan. Am un prieten care a facut chestia asta pe un golf 6, si-a pus in locul telescoapelor standard unele mai mari(puternice) si la apasarea deschideri portbagajului il deschide de tot, tu doar trebuie sa il inchizi, presupun ca e la fel si la lancer, chestia e sa gasesti niste telescoape care ca fie de aceiasi marime cand sunt inchise dar mai puternic.
Spor la treaba!
p.s. ceea ce iti zic eu e ce ai pus tu in primult filmulet!

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Ian 18, 2013 10:31 am

Salut

Si eu sunt intersat de un astfel de mecanism.Eu vroiam in lunile care vin sa ma duc la George de la alarmprofi sa vada daca gaseste vre-o modalitate sa fac asa ceva. Mie personal imi place modul cum se inchide si deschide portbagajul de la BMW.

Elegant.

In schimb am fost sa vad Outlander 2013 noul model. Japonezii au facut un parci atunci cand deschizi si inchizi portbagajul noului oitlander. Daca ati fost cand se deschide si inchide port bipaie . Zici ca esti la metrou.Numai la noi si la francezi cand se inchid usile metroului bipaie. Asa si cu modelul nostru japonez.

ASA NU!!

O sa ma interesez si eu si daca aflu ceva anunt. De vre-un an ma tot bate gandul la asta. Dar , ca romanu, o fac maine, poimaine, sapt viitoare........

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Ian 18, 2013 1:00 pm

Astazi m am uitat un pic pe net si am gasit un modul. El este pt Logan dar poate gasim un modul dedicat Lancer sau unu facut special.

In acest site este un filmulet despre cum se deschide si inchide portbagajul.Cica monteaza module pentru Logan.
http://tunezlogan.blogspot.ro/p/vanzari ... bagaj.html


http://www.autoaccesorii.ro/module-opti ... -portbagaj


Or fi bune de ceva?

Avatar utilizator
tyty
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Aug 02, 2009 1:47 am

Mesaj de tyty » Vin Ian 18, 2013 3:26 pm

Ma intreb daca acel kit poate face si inchiderea. In esenta nu ar fi greu, probabil se va inversa polaritatea tensiunii motorului printr-un releu.
Problema la inchidere ar fi ca trebuie invinsa rezistenta resortului de la mecanismul de blocare in pozitia inchis.
Si ar mai fi o belea pe care am intalnit-o cand este masina plina de zapada inghetata si capacul portbagajului este blocat. Oare nu s-ar arde acel motoras?

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Vin Ian 18, 2013 4:21 pm

pai in prima faza hai sa gasim o solutie de deschidere...presupun ca acolo nu trebuie nimic electric...toti avem buton de deschidere portbagaj pe cheie deci practic cum zicea si colegul fleanta banui ca ar trebui niste telescoape mai puternice

Avatar utilizator
fleanta
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 10, 2010 3:24 am

Mesaj de fleanta » Sâm Ian 19, 2013 10:09 pm

QUOTE (PaulAdrian @ Jan 18 2013, 04:21 PM) pai in prima faza hai sa gasim o solutie de deschidere...presupun ca acolo nu trebuie nimic electric...toti avem buton de deschidere portbagaj pe cheie deci practic cum zicea si colegul fleanta banui ca ar trebui niste telescoape mai puternice
exact asta a facut prietenul cu golful de care ziceam, la fel ca la noi doar ii deschidea un pic portbagajul si tu trebuia sa il ridic iar dupa inlocuirea telescoapelor cu unele mai puternice pur si simplu cand apasa cheia sa deschida portbagajul il ridica de tot fara sa mai fii tu nevoit sa il ridici ci doar sa il inchizi dupa. Parerea mea ca trebuie sa dai telescopul jos si sa te duci pe la piese auto cu el sa iei aceiasi lungime cand e inchis dar cel achizitionat sa fie mai gros, s-ar putea sa le putem gasii si la fabricantii de mobila sau pe net. Care isi face primul curaj sa incerce experimentul?

Avatar utilizator
Lancerlot
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 28, 2008 11:27 am

Mesaj de Lancerlot » Mar Ian 22, 2013 12:19 am

Scuze anticipate pentru ca intru in mijlocul discutiei cu o intrebare colaterala:
Dupa ce comand deschiderea portbagajului (manual, ori din butonul cheii), capacul "sare" in sus cu impresionanta valoare de cca. 1 cm. Avand degete subtiri, daca sunt fara manusi reusesc sa mi le strecor in deschiderea dintre capac si prag ca sa ridic capacul. Daca este si ceva gheata pe acolo, mai greu... Am si varianta sa ma proptesc in capac si sa-l ridic cu ajutorul frictiunii (forta de ridicare fiind tangentiala). Este deosebit de placut, mai ales cand capacul e bine noroiat .
Am ridicat problema la service inca de la prima revizie, dar raspunsul a fost clasicul "asa face toate". Au uns articulatiile, au verificat telescoapele si totul a ramas ca inainte.
Intreb: doar atat se ridica capacul si la voi, sau am tras eu lozul castigator?

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Mar Ian 22, 2013 7:50 am

Da , Lancerlot , si la mine sare tot cu un cm , si a mea are 3 luni . Am 1.8 benzina 2012 Intense . Posibil sa sara mai mult dupa ce se mai uzeaza sistemul , deocamdata asa se comporta . Am de ieri si la schimb de la repr un lancer 2008 motorina si ala la fel se comporta . Nu cred sa aiba vreunul dintre noi new lancer care sa se comporte altfel fara schimbarea telescoapelor .

Avatar utilizator
PaulAdrian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Sep 28, 2011 5:52 pm

Mesaj de PaulAdrian » Mar Ian 22, 2013 12:29 pm

Tocmai de asta ar fi elegant ca portbagajul sa se deschida complet...nu stiu insa daca niste telescoape mai puternice ar putea produce stricaciuni in timp la sistemul de inchidere.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori