Rodaj 1.8 Di D As&g

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Noul Mitsubishi Lancer
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Aug 11, 2012 7:43 pm

Salutare.

Tocmai ce am venit dintr un scurt periplu prin tara noastra cu noua masina de 117 CP. Desi nu a implinit doua luni de cand o am m am gandit sa o pun la treaba sa vad ce face.

Masina este 1.8 DID 117 CP Lancer 2012

Drive -testul daca se poate spune a fost

Bucuresti- Eforie nord -Olimp-Jupiter-Mangalia- Eforie nord.

Eforie nord-plaja Vadu -Corbu -Eforie Nord.

Buc-Rm Valcea-Voineasa.

Voineasa-Ranca-Tg Jiu -Herculane-Orsova-Dubova( stat 15 Minute)-Severin -tg Jiu -Curtea de Arges-Rucar-Bran.

Bran-Baile Tusnad -M Ciuc-Bran

Bran-Poiana Marului-Fagaras-Sighisoara-Danes-Rupea-Poiana Bv-Bran


Bran- Fagaras-Albota Sibiului-Balea Cascada.

Balea Cascada-Balea Lac- Curtea de Arges-Bucuresti.

A fot un circuit mai mult decat frumos, obositor dar care, alaturi de noua masina merita tot efortul. Desi masinii nu i place deloc la urcare si trebuie ceva mai mult turata, per total am facut 2000 km iar media de consum a fost 6.2. NEsperat de bine.

Asta in conditiile in care jumate de drum pana la Tusnad, am fost doua persoane cu bagajele de rigoare iar serpentinele le luam cu 100 la ora, sa vad masina. Nu degeaba este masina sport, Stie Japoneza....... ce stie . Iar de laTusnad am mers 4 persoane, aer conditionat non stop si portbagajul full.

Asa ca, in atare conditii eu nu am menajat motorul, scutul nici atat( numai el stie pe unde a fost julit) si pur si simplu m am bucurat de frumusetea patriei si de consumul scazut de carburant.

Drum intins tuturor!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Dum Aug 12, 2012 9:23 pm

Salut Radu,
cred ca topicului acesta i-ar sta mai bine cu cateva povesti zdravene de pe drum plus fotografiile de rigoare ca mai apoi sa-l putem muta in cadrul sectiunii Drumetii.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Aug 16, 2012 10:29 pm

Salutare lume.

O sa fiu scurt din cauza timpului care nu mi permite sa raman mult timp pe net si a drumurilor pe care le am de facut.

In ceea ce priveste mini vacanta cu noua masina, ostilitatile s-au desfasurat in felul urmator:

La Voineasa am stat 3 nopti unde am fost la ziua unui amic. Mic oras, frumusel dar nu impresionant. Frumos si bun pentru testarea masinii, de la Brezoi la Voineasa si dupa la Obarsia Lotrului drum exceptional pt testarea masinii,dar asa in 10 minute vezi tot orasul Voineasa. Daca nu esti o gasca si te duci singur cu siguranta o sa te plictisesti, cel putin in cazul meu. Cel mai bine acolo se preteaza gasca de prieteni, gratarul si pulovarul. Pentru ca, desi eu am fost pe 3 august 2012 la ora 12 noaptea erau 19 grade iar la 4 cand se dadea stingerea de bere si vin erau 10 grade pe bordul masinii.
'Dupa Voineasa a urmat o noapte la Ranca unde am dormit la Onix, acolo unde trebuia sa stam la intalnirea de MITSU-SUBARU. Frumusel oras mai ales ca acum il modernizeaza, monteaza drum de mers pt pietoni, mai carpesc pe ici-colo dar in statiune nu sunt decat doua magazine mai mult goale decat pline. In rest am fost si pe la Sura Dacilor unde erau parcate doar doua masini si pana a doua zi m am bucurat de frumusetea zonei si de pitorescul ei. A era sa uit. Am mancat cei mai buni papanasi, adevarati papanasi la Ranca la Panoramic, restaurantul de langa partie,sper sa nu i gresesc numele. De la Ranca am plecat spre Cazane unde trebuia sa stam doua zile la Dubova, sa vedem zona si sa ne plimbam prin zona cu barca. Dupa un drum frumos dar greu am ajuns la Herculane, de aici am continuat spre Orsova, Eselnita si Dubova.Doar ca noi trebuia sa stam intr un sat spre Moldova noua, iar drumul extraordinar de prost ne a facut sa oprim din cand in cand pt ca erau numai gropi enorme. In fine sa zicem ca treceam peste gropi dar caldura zabuseala si aerul irespirabil ... nu se putea sta. Eu unu cel putin nu am putut sta. Umiditatea si zabuseala foarte mare. Masina imi arata 45 de grade la ora 16 00. Drept urtmare am hotarat sa plecam spre Bran. La ora 5 Din Orsova plecati la 9 jumate am ajuns laBran. SUPER TARE MASINA. Serpentinele curbele si virajele in viteza sunt pe placul ei. Nu degeaba a fost atatia ani regele si regina curselor in desert dar si in wrc irc.
De la Bran am plecat spre Baile Tusnad , unde am luat pe cineva de acolo, am dat o tura si pe laM Ciuc,dupa care m am intors in BRan. Intr o alta zi tot de la BRAn am plecat sa vedem Sighisoara si am fost si pana la renumitul Danes. Super nota 100000 fara cuvinte. Iar dupa o ora de vazut piscina, animalele etc am venit inapoi la Bran dupa o scurta vizita in Poiana.
In penultima zi am plecat de la Bran spre Tranfagarasan la Balea unde am stat o noapte la Balea Cascada iar aerul de aici si vederea cascadei iti taie orice rasuflare.In timp ce la Bucuresti erau peste 40 de grade aici erau 15 grade. Ultima zi a constat in parcurgerea drumului de la Balea Cascada Balea lac Curtea de Arges si Bucuresti. Un circuit daca se poate spune asa frumos, greu pt sofer si solicitant pt masina dar in care am putut admira si vedea frumusetea acestei tari. Cine doreste sa parcurga acest drum il recomand cu cea mai mare placare. Mai jos aveti cateva filmulete sa vedeti drumul dar si peisajele frumoase.

Drum Intins.

http://www.youtube.com/user/radu2010radu/videos

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Sâm Sep 01, 2012 10:18 pm

Foarte frumos!
In primavara sper sa-mi pot comanda si eu mult doritul Lancer, 1.8 benzina.
Foarte ok masina ta, sa o stapanesti sanatos si fara nicio problema.

Scrie răspuns

Înapoi la “Noul Lancer”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori